ضرورت اجماع جهانی برای غلبه بر زوال و نابودی تنوع زیستی
ضرورت اجماع جهانی برای غلبه بر زوال و نابودی تنوع زیستی

  بخش نخست پانزدهمین اجلاس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد (COP۱۵) با هدف تدوین چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا ۲۰۲۰ به کار خود پایان داد. محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست در تشریح این اجلاس گفت: دربخش اول این اجلاس آخرین نسخه چارچوب جهانی تنوع […]

 

بخش نخست پانزدهمین اجلاس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد (COP۱۵) با هدف تدوین چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا ۲۰۲۰ به کار خود پایان داد.

محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست در تشریح این اجلاس گفت: دربخش اول این اجلاس آخرین نسخه چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا ۲۰۲۰ که تا این مقطع زمانی نهایی شده بود مطرح شد و به اطلاع کشورهای عضو رسید. در بخش دیگر این اجلاس، رهبران و مقامات عالی‌رتبه کشورهای جهان در قالب نشست سطح بالا پیرامون وضعیت تنوع زیستی جهان در حال حاضر و دهه‌های آتی و راهکارهای مقابله با از دست رفتن این سرمایه عظیم، اقدام به بحث و تبادل نظر کردند.

وی افزود: همچنین در این اجلاس هیات جمهوری اسلامی ایران متشکل از نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور خارجه، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مراجع ملی ذیل کنوانسیون تنوع زیستی به سرپرستی اسکندر زند مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی حضور داشتند.

مدادی گفت: در این اجلاس پیرامون چارچوب جهانی تنوع زیستی پسا ۲۰۲۰ که یک سند راهبردی برای حفاظت از تنوع زیستی است، بهره‌برداری پایدار از تنوع زیستی و تسهیم عادلانه منافع ناشی از آن تا سال ۲۰۵۰ است تصمیم‌گیری شد.

مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی با اشاره به اینکه پیش‌نویس اولیه این چارچوب که در تابستان ۱۴۰۰ منتشر شده است، بر اساس تجاربی است که جامعه جهانی از برنامه راهبردی تنوع زیستی آیچی طی سال‌های ۲۰۱۰ الی ۲۰۲۰ آموخته است تصریح کرد:  چارچوب جدید پیشنهادی برای تنوع زیستی پسا ۲۰۲۰ بر مبنای تئوری تغییر بنا نهاده شده است و  سیاستگذاری‌ها و اقدامات فوری در سطح تمام جامعه و در مقیاس‌های جهانی، ملی و محلی با هدف توقف روند زوال تنوع زیستی تا سال ۲۰۳۰ و پرداختن به احیاء تنوع زیستی از دست رفته تا سال ۲۰۵۰ لازم است صورت پذیرد.