طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، گره‌ها را باز خواهد کرد
طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، گره‌ها را باز خواهد کرد

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، گره از کار فعالان اقتصادی باز می‌کند. سید احسان خاندوزی، عضو کمیسیون ویژه جهش تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی درباره آخرین وضعیت طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس گفت: یکی از قدم‌های که از سال […]

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، گره از کار فعالان اقتصادی باز می‌کند.
سید احسان خاندوزی، عضو کمیسیون ویژه جهش تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی درباره آخرین وضعیت طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس گفت: یکی از قدم‌های که از سال گذشته مجلس یازدهم برای کاهش هزینه مبادله و سهولت آغاز به کار کسب و کارها در اقتصاد برداشت، تدوین طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بود که کلیات آن سال گذشته و جزئیات آن امسال در کمیسیون به تصویب رسید.
وی افزود: در حال حاضر نمایندگان مجلس تا ۱۶ مرداد ماه وقت دارند تا پیشنهادات خودشان در رابطه با این طرح را در سامانه قوانین مجلس ثبت کنند. تا بعد از آن در ماه‌های پیش رو شاهد آن باشیم که طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
این نماینده مجلس با اشاره به اهمیت این طرح گفت: با توجه به اینکه با تصویب و اجرا طرح تسهیل گره از کار بسیاری از فعالان اقتصادی بازخواهد شد، نمایندگان مایل هستند که از طریق اختیار ماده ۱۰۰ آئین نامه‌ی داخلی مجلس که در آن امکان اولویت بخشی به طرح‌های عادی وجود دارد، این طرح را زودتر در صحن علنی مجلس مطرح کنند.
خاندوزی تصریح کرد: بر این اساس نمایندگان با جمع آوری امضا به دنبال این هستند تا طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار با سرعت بیشتری به صحن برسد. البته بعد از جمع آوری ۵۰ امضا هم زمان دقیق بررسی طرح در صحن مشخص نیست و بستگی به تصمیم هیأت رئیسه مجلس دارد.

امسال ۹۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی پرداخت خواهد شد
دبیر کارگروه مشوق‌های صادراتی گفت: در مجموع بیش از ۹۰۰۰ میلیارد ریال بودجه جهت پرداخت مشوق‌های صادراتی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.
احسان قمری با اشاره به تصویب و ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: با ابلاغ و تخصیص بودجه‌های مشوق‌های صادراتی توسط سازمان برنامه و بودجه، حمایت و تشویق صادرکنندگان در جهت کاهش هزینه‌های حضور در بازارهای هدف و افزایش قدرت رقابت‌پذیری صادرکنندگان استمرار یافته و شرایط مساعدتر و آسان‌تری برای آنان فراهم شود.
مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: گسترش حمایت از صادرات به کشورهای همسایه و استفاده از ابزارهای تشویقی به منظور حضور در بازار اتحادیه اوراسیا از رویکردهای بسته حمایت از صادرات غیرنفتی بوده و تلاش می‌شود تا حمایت‌ها به گونه‌ای باشد که با استمرار حمایت از زیرساخت‌های صادراتی بخش بزرگ‌تری از صادرکنندگان مورد حمایت قرار گیرند.
وی افزود: در مجموع بیش از ۹,۰۰۰ میلیارد ریال بودجه جهت پرداخت مشوق‌های صادراتی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است که در قالب ۱۳ سرفصل و در سقف اعتبارات تخصیصی به صادرکنندگان پرداخت خواهد شد.
دبیر کارگروه مشوق‌های صادراتی گفت: همچنین مبلغ ۴,۰۰۰ میلیارد تومان نیز در قالب تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی و با نرخ ترجیحی به صادرکنندگان تخصیص پیدا خواهد کرد.

تصمیم برای ممنوعیت یا واردات برنج بزودی نهایی می‌شود
یک مقام مسئول گفت: کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی به زودی درباره اجرای قانون ممنوعیت برنج در چهار ماه از سال جاری تصمیم گیری می کند.
مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی گفت: با توجه به شرایط خشکسالی امسال و واقعیت‌های موجود، درباره اجرای ممنوعیت واردات برنج که هر سال در چهار ماه از سال از ابتدای مرداد تا آبان به منظور حمایت از تولید داخلی انجام می‌شد، تصمیم گیری نهایی را انجام خواهیم داد.
ابراهیم زارع افزود: کارگروه تنظیم بازار کشور در خردادماه امسال به علت خشکسالی، ممنوعیت واردات برنج را لغو کرد و در آن زمان وزارت جهاد کشاورزی با این موضوع مخالفت کرده بود.
وی با اشاره به نامه معاون اول رئیس جمهوری در ۹ مردادماه و اعلام بازگشت وظایف مرتبط با کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی در قالب قانون تمرکز وظایف کشاورزی، اظهار داشت: با بازگشت وظایف مرتبط به کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی، در مورد موضوع ممنوعیت واردات برنج در مدت یاد شده، جلسه کارشناسی برگزار و نتیجه آن این چهارشنبه در نخستین جلسه کارگروه تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی مطرح و بررسی خواهد شد.
زارع ادامه داد: با توجه به پیش بینی کاهش تولید برنج به علت خشکسالی، نمی‌خواهیم کشور دچار تنش شود و از سوی دیگر نمی‌خواهیم تولید داخل این محصول آسیب ببیند.
وی گفت: تصمیم درباره اجازه واردات یا ممنوعیت واردات برنج در چهار ماه یاد شده طی سال جاری در حالی باید اتخاذ شود که بر اساس گزارش‌ها، واردات برنج در چند ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی اذعان داشت: در حال حاضر تقاضاهایی برای کاهش مدت ممنوعیت واردات برنج وجود دارد.
وی درباره اعضای کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی گفت: در جلسه تنظیم بازار این چهارشنبه، نمایندگانی از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت، گمرک، بانک مرکزی، تشکل‌ها، دستگاه‌های نظارتی و سایر نهادهای ذی ربط حضور خواهند داشت. زارع درباره ثبت سفارش کالاهای کشاورزی اظهار داشت: ثبت سفارش نهاده‌های دامی از ابتدای سال توسط وزارت جهاد کشاورزی در حال انجام بود و از این پس ثبت سفارش سایر کالاهای کشاورزی در قالب قانون تمرکز وظایف کشاورزی انجام می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: واردات نهاده‌های دامی و روغن همچنان با ارز ترجیحی و سایر کالاها همچون گوشت، مرغ، برنج، سموم شیمیایی و داروهای دامی با ارز نیمایی صورت می‌گیرد.