علل گرانی مصالح ساختمانی عدم نظارت  و مدیریت بوده و سایر دلایل بهانه است
علل گرانی مصالح ساختمانی عدم نظارت  و مدیریت بوده و سایر دلایل بهانه است

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عدم نظارت بر نحوه توزیع و نبود مدیریت صحیح تنها عامل گرانی قیمت مصالح ساختمانی و آشفتگی بازار است. کمال حسین پور درباره علل افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازار و راهکارهای کنترل قیمت آن، بیان کرد: تنها دلیل اصلی افزایش قیمت مصالح ساختمانی، متاسفانه عدم […]

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عدم نظارت بر نحوه توزیع و نبود مدیریت صحیح تنها عامل گرانی قیمت مصالح ساختمانی و آشفتگی بازار است.
کمال حسین پور درباره علل افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازار و راهکارهای کنترل قیمت آن، بیان کرد: تنها دلیل اصلی افزایش قیمت مصالح ساختمانی، متاسفانه عدم مدیریت صحیح و نظارت بر بازار است. در خصوص سیمان ما شاهد بودیم که یکباره بدون فراهم کردن شرایط لازم آن را در بورس عرضه کردند و برخی افراد سودجو در بورس آن را خریداری کردند و با قیمت بالا در بازار عرضه می کنند. مسلما یک مصالح فروش خُرد توان حضور در بورس را ندارد.
این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه اظهار کرد: متاسفانه هیچ برنامه ای برای نحوه توزیع آن پس از خرید در بورس و حتی سقف میزان سودی که خریدار می تواند داشته باشد، دیده نشد. در خصوص سایر مصالح ساختمانی نیز وضعیت همین است. عدم نظارت بر نحوه توزیع و نبود مدیریت صحیح در این حوزه تنها عامل گرانی ها است، وگرنه هیچ اتفاقی نسبت به دو ماه پیش رخ نداده که شاهد افزایش قیمت باشیم.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: باید نحوه توزیع، قیمت گذاری و نظارت بر بازار مورد بازنگری قرار گیرد. امروز هیچ کسی پاسخگو نیست که در این حوزه چه سیاستی حاکم شده و چرا به اینجا رسیده ایم؟. تنها دلیل این وضعیت نبود نظارت و مدیریت صحیح است که باید اصلاح شود و سایر دلایل صرفا بهانه تراشی هستند.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان:
آزمون ورود به حرفه مهندسان از ۱۳ تا ۱۵ مرداد
در سراسر کشور برگزار می‌شود
مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان طی ۳ روز از ۱۳ تا ۱۵ مرداد در سراسر کشور، خبر داد.
حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی در روزهای ۱۳، ‌۱۴ و ۱۵ مردادماه در سراسر کشور و در هفت رشته معماری، عمران، شهرسازی، تاسیسات‌مکانیکی، تاسیسات‌برقی، ترافیک و نقشه‌برداری خبر داد.
مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با اشاره به اینکه این دوره از آزمون‌ها بر اساس مصوبه شصت و هشتم ستاد ملی کرونا و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور برگزار می‌شود، گفت: آزمون به روال سال‌های قبل برای داوطلبان ورود به حرفه مهندسی برگزار می‌شود. با این تفاوت که وزارت راه و شهرسازی علاوه بر کسانی که برای ورود به حرفه می‌آیند برای برخی از صلاحیت‌های جدید شامل «اجرای تاسیسات برقی»، اجرای تاسیسات مکانیکی»، «ارزیابی و اجرای بهسازی لرزه‌ای» و «طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان»، و کارشناسی ماده ۲۷ مهندسی برای نخستین‌بار، آرمون برگزار می‌کند.
مانی‌فر با اشاره به اینکه آزمون در ۸۷ حوزه امتحانی به شکل همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود، از افزودن ۱۳ شهر جدید و ۱۰ مرکز افزون بر شهرهای موجود و حوزه‌های تعیین شده خبر داد و افزود: افزودن تعداد حوزه‌ها و همچنین برگزاری آزمون در سه روز، به منظور کاهش تعداد سفرهای بین‌شهری و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌ریزی شده است.
وی ادامه داد: در مجموع در این دوره از آزمون‌ها ۲۷۶ هزار نفر شرکت کرده‌اند که ۷۷ درصد آن ها را آقایان و ۲۳ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند.
گفتنی است، آزمون ورود به حرفه مهندسان در رشته معماری برای صلاحیت‌های نظارت، اجرا، طراحی، شهرسازی، ترافیک، نقشه‌برداری، تاسیسات برقی در صلاحیت نظارت، طراحی و اجرا، تاسیسات مکانیکی در صلاحیت طراحی، نظارت و اجرا، عمران برای صلاحیت‌های نظارت، اجرا، ارزیابی طرح و اجرای بهسازی، طراحی و اجرای گود، پی و سازه نگهبان برگزار می شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین‌ومسکن عملکرد یگان را
برای تیر تشریح کرد؛
رفع تصرف از ۵۶ هکتار اراضی دولتی در تیر
فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن از وقوع ۷۱۳ مورد تعرض و رفع فوری آن‌ها در زمین‌های دولتی به مساحت ۵۶ هکتار در تیر امسال خبر داد.
جواد خردمند فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن، عملکرد یگان را برای تیر امسال تشریح کرد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن از ۷۱۳ مورد تعرض در اراضی دولتی به مساحت ۵۶ هکتار خبر داد و جمع اجرای احکام را ۵۷ مورد به مساحت ۲۰۸ هکتار و ارزش بیش از ۸۳۴ میلیاردتومان، برشمرد.
به گفته خردمند بهترین علمکرد در رفع تعرض را استان‌های مرکزی،فارس و تهران و بهترین عملکرد در اجرای احکام را نیز استان‌های تهران، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، و سمنان به خود اختصاص دادند.
خردمند میزان دریافت گزارش مردمی از وقوع تصرف را ۹۲۴ مورد عنوان کرد.
بر اساس اعلام فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن تعرض به اراضی دولتی در استان‌های مختلف و عملکرد یگان حفاظت سازمان خرداد امسال (۱۴۰۰)، شاملِ رفع ۵ مورد تعرض از ۲۰ هزار و ۵۳۳ مترمربع اراضی در آذربایجان‌شرقی، رفع ۲ مورد تعرض از ۳۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع اراضی در آذربایجان‌غربی، رفع ۱۱ مورد تعرض از ۲۷ هزار و ۱۹ مترمربع اراضی در اصفهان، رفع ۷ مورد تعرض از ۷ هزار و۹۱۱ مترمربع اراضی در البرز است.
همچنین، رفع ۲۴ مورد تعرض از ۸ هزار و ۱۵۰ مترمربع اراضی در ایرانشهر، رفع ۸ مورد تعرض از ۶ هزار و ۳۶۰ مترمربع اراضی در ایلام، رفع ۱۵ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۲۶ هزار و ۴۰ مترمربع اراضی در بوشهر، رفع ۲۸ مورد تعرض از اراضی به مساحت ۳۱ هزار مترمربع در استان تهران، رفع ۶ مورد تعرض از ۴ هزار و ۲۵۰ مترمربع اراضی در جنوب کرمان، رفع ۲ مورد تعرض از ۲۵ هزار و ۲۰۰ مترمربع اراضی در چهارمحال و بختیاری، رفع ۲ مورد تعرض از ۵۲۶ مترمربع اراضی در خراسان‌جنوبی، رفع ۷ مورد تعرض از ۲۳ هزار و ۸۰۰ مترمربع اراضی خراسان‌رضوی، رفع۴  مورد تعرض از ۴ هزار و ۲۹۰ مترمربع اراضی خراسان‌شمالی، رفع فوری تعرض از ۱۳ مورد تعرض از ۵ هزار و ۴۱۸ مترمربع زمین در استان خوزستان بخش دیگری از عملکرد یگان حفاظت در تیر ۱۴۰۰ گزارش شد.
خردمند همچنین، رفع یک مورد تعرض از اراضی به مساحت ۳ هزار مورد تعرض در زنجان، رفع ۴ مورد تعرض از یکهزار و ۵۱۷ مترمربع اراضی در استان سمنان، رفع ۲ مورد تعرض از ۸ هزار و ۲۰۰ مترمربع اراضی در سیستان‌وبلوچستان، رفع یک مورد تعرض از ۲۲۰ مترمربع اراضی در شرق سمنان، رفع ۵۰ مورد تعرض از ۱۲۱ هزار و ۷۱۰ مترمربع اراضی در فارس، رفع یک مورد تعرض از ۲۵۰ مترمربع اراضی در استان کردستان، رفع ۲ مورد تعرض از ۷۷۵ مترمربع اراضی در کرمان را از جمله تلاش‌های یگان در این استان‌ها برشمرد.
به گفته وی، رفع ۳ مورد تعرض از ۵۵۰ مترمربع اراضی استان کرمانشاه، رفع ۸ مورد تعرض از یکهزار و ۷۷۰ مترمربع اراضی در کهگیلویه‌وبویراحمد، رفع یک مورد تعرض از ۶۰ مترمربع اراضی در گلستان، رفع ۲ مورد تعرض از ۶ هزار و ۲۰۰ مترمربع در استان گیلان، رفع ۲ مورد تعرض از ۳۰ هزار و ۳۶ مترمربع اراضی در لارستان، رفع ۷ مورد تعرض از ۶۲۰ مترمربع اراضی در لرستان، رفع ۴ مورد تعرض از ۴۹ هزار و ۷۹۸ مترمربع اراضی مازندران، رفع ۱۱۲ مورد تعرض از ۲۷ هزار و ۱۳۰ مترمربع اراضی در مرکزی، رفع ۵ مورد تعرض از ۷ هزار و ۶۵۰ مترمربع اراضی در هرمزگان، رفع ۲ مورد تعرض از اراضی دولتی همدان به مساحت یکهزار و ۹۵ مترمربع، و رفع تعرض از ۲۱ مورد اراضی دولتی به مساحت ۶۲ هزار و ۸۷۵ مترمربع در استان یزد از دیگر مواردی است که یگان در استان‌ها برای تیر ۱۴۰۰ به انجام رسانده است.