عنوان صنایع زیبا به جای صنایع دستی استفاده شود
عنوان صنایع زیبا به جای صنایع دستی استفاده شود

  رئیس انجمن مفاخر فرهنگی به مناسبت هفته گرامیداشت صنایع دستی پیشنهاد کرد که عنوان صنایع دستی به صنایع زیبا تغییر یابد. حسن بلخاری قهی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در یادداشتی نوشت: نخستین اصل اساسنامه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که عنقریب شاهد صد سالگی‌اش خواهیم بود، پرداختن به احیای صنایع فرهنگی ایران […]

 

رئیس انجمن مفاخر فرهنگی به مناسبت هفته گرامیداشت صنایع دستی پیشنهاد کرد که عنوان صنایع دستی به صنایع زیبا تغییر یابد.
حسن بلخاری قهی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در یادداشتی نوشت: نخستین اصل اساسنامه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که عنقریب شاهد صد سالگی‌اش خواهیم بود، پرداختن به احیای صنایع فرهنگی ایران زمین است: «ازدیاد علاقه عامه به آثار قدیمی تاریخی و علمی و صنعتی ایران و نگهداری صنایع مستظرفه و صنایع دستی و حفظ سبک و شیوه قدیم آن‌ها. این انجمن در طول حیات خویش در باب تحقق این اصل، زحمات گرانقدری را متحمل و آثاری درخشان به ویژه در حوزه ساخت بناهای یادمانی برای بزرگان این مرز و بوم و نیز انتشار آثار مهم دانشمندان بزرگ ایران و اسلام انجام داد.
انسان به عنوان خالق آثار عظیم هنریِ سنّتی و دستی، خود بزرگ‌ترین صنعت دستی پروردگاراست: «لِمَا خَلَقْتُ بِیَدَیَّ»، این آیة شریفه بیانگر آن است که حضرت حق انسان را با دست خویش آفرید. بنابراین اصطلاح صنایع دستی مبنای قرآنی نیز دارد و در حوزه حکمت اسلامی به ویژه آرای اخوان‌الصفا نیز، اصطلاح صنایع دستی، اصطلاح رایج و شایع است.
در دوره قاجار برای تمایز میان کلیت صنعت و فن (که گستره‌ای وسیع داشت) و وجه زیبایی‌شناسانه آن، اصطلاح صنایع مستظرفه باب شد. این مفهوم که هم اشارت به زیبایی و ظرافت داشت و هم متأثر از مفهوم حکمی «ظرفا» در فرهنگ حکمی و عرفانی ما بود، مرزی کشید میان آثار صناعی و جمالی. آثار جمالی یا مستظرف آثاری بود که محور و مبنای آن علاوه بر کارکرد (که جان‌مایه هنرهای سنتی است) زیبایی و ظرافت نیز بود. بیان صفت مستظرفه اشاره به وجه زیباشناسانه این آثار داشت.
اینک در جامعه امروزی ایران، اصطلاح رایج در باب بخشی از هنرهای سنّتی ایران، اصطلاح صنایع دستی است. روز صنایع دستی در تقویم ملی ایران و نیز بخشی از عنوان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عناوین رایج فرهنگ امروز ماست. به دلایلی ضروری است عنوان صنایع دستی به صنایع زیبا تغییر یابد.
از جمله: مفهوم صنعت و صنایع در اصطلاحاتی چون صنایع دستی و هنرهای صناعی اشاره و ارجاع به هنر و تمامی معنا و مفهوم این واژه در فرهنگ چند هزار ساله ایران است بنابراین بیش و پیش از اینکه نوعی مهارت باشد هنر به معنای اصیل کلمه است و از این رو که در فرهنگ ایرانی اسلامی زیبایی و ظرافت از عناصر ذاتی هنر محسوب می‌شود. فلذا ضرورت تامه دارد از عنوانی برای اظهار و بیان آن استفاده کنیم که بیانگر زیبایی نیز باشد. از همین رو به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین فرهنگستان هنر پیشنهاد می‌شود به صورت رسمی اصطلاح صنایع دستی در فرهنگ رایج امروز را به صنایع زیبا تغییر دهند تا هم ماهیت این آثار ظهور یابد و هم از مفهوم کلی صنعت متمایز شود.
آغاز طرح آموزش سرپرستی مددکاری اجتماعی
طرح آموزش سرپرستی مددکاری اجتماعی به منظور ارتقای نظارت بر شرایط زندگی فرزندان بهزیستی در خانواده‌های زیستی و جایگزین به اجرا درآمد.
مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور این طرح را طرحی نوین در ارتقای نظارت بر وضعیت کودکان فاقد سرپرست دانست و گفت: با توجه به مسئولیت سازمان بهزیستی کشور در حمایت و نگهداری از کودکان بی سرپرست و فاقد سرپرست موثر و اهمیت رویکرد خانواده محور این سازمان در ارائه خدمات به کودکان گروه هدف و خانواده‌های آنها، دفتر امور کودکان و نوجوانان پروتکـل نظارت بر زنـدگی کودکان بی سـرپرست و فاقد سرپرست موثر تحت مراقبت در خانواده را با عنوان «شیوه نامه مراقبت از کودکان بدون مراقب مؤثر در بستر خدمات مبتنی بر خانواده» را تهیه و در سال ۱۳۹۷ جهت بهره برداری به استانها ابلاغ کرده است.
سعید بابایی افزود: اهمیت چگونگی اجرای فرایند برنامه نظارت بر زندگی کودکان تحت مراقبت در خانواده زیستی و جایگزین و تأثیر آن بر کیفیت ارائه خدمات مناسب مددکاری اجتماعی طرح آموزش سرپرستان مددکاری اجتماعی (سوپروایزر) با هدف افزایش دانش مددکاران اجتماعی فعال در این حوزه، در سال ۱۳۹۸ در دستور کار سازمان قرار گرفت و اکنون ۳۰ نفر سرپرست مددکاری اجتماعی متخصص در حوزه مراقبت از فرزندان در خانواده در ۲۴ استان فعالیت نظارتی و آموزشی خود را آغاز نموده اند.
وی گفت: این امر در دو مرحله نظارت بر مراکز غیردولتی و ارزیابی عملکرد آنان در ارائه خدمات به گروه هدف و آموزش مددکاران اجتماعی شاغل در این مراکز در دست اجراست و با توجه به لزوم افزایش تعداد سرپرستان مددکاری اجتماعی استانی، برنامه آموزش و تربیت این سرپرستان از اقدامات آتی دفتر امور کودکان و نوجوانان است. اکنون حدود ۱۸ هزار کودک فاقد سرپرست موثر در خانواده های زیستی یا جایگزین در حال نگهداری و تحت نظارت سازمان بهزیستی هستند.
اشتغالزایی ۱۸ هزار نفری برکت با احیای ۳۰۰ بنگاه اقتصادی
مدیر عامل بنیاد برکت از اشتغال‌زایی ۱۸ هزار نفری برکت با احیای ۳۰۰ بنگاه اقتصادی در سال جاری خبر داد.
امیرحسین مدنی در مراسم شکرانه احیا و بهره‌برداری از ۱۳۰ بنگاه اقتصادی در سال جهش تولید ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به نام‌گذاری سال جاری به عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، سرمایه‌گذاری اقتصادی و مشارکت با ۳۰۰ بنگاه و واحد تولیدی متوسط و بزرگ را به منظور احیا، توسعه و افزایش توان تولید با سرمایه‌گذاری کل ۲۵ هزار میلیارد ریالی در دستور کار داریم. وی خاطرنشان کرد: احیا و توسعه این ۳۰۰ بنگاه اقتصادی متوسط و بزرگ علاوه بر احیای ۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه مردمی و بخش خصوصی، اشتغال‌زایی برای ۱۸ هزار نفر را به دنبال دارد.
مدنی همچنین از احیا و بهره‌برداری از ۱۳۰ بنگاه متوسط و بزرگ در سال ۹۹ خبر داد و اظهار داشت: در سال جهش تولید و با سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی بنیاد برکت، ۱۳۰ واحد تولیدی به ارزش حدوداً ۱۰ هزار میلیارد ریال به چرخه تولید کشور بازگشته‌اند. همچنین ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه مردمی و کارآفرینان احیا و بیش از ۱۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است.
مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به رونمایی از دستگاه اکسیژن‌ساز یکی از شرکت‌های مشارکتی دانش‌بنیان این بنیاد در استان قزوین گفت: شرکت سدنا یکی از واحدهای مشارکتی فعال در حوزه تولید محصولات دانش‌بنیان از جمله اکسیژن‌ساز و تب‌سنج است که در حوزه درمان کرونا کاربرد دارند. وی افزود: بنیاد برکت از سال ۱۳۹۸ اقدام به مشارکت اقتصادی با این شرکت دانش‌بنیان کرده و با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد ریالی در این واحد تولیدی باعث ایجاد اشتغال برای ۱۷۵ نفر شده است. گفتنی است، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام تاکنون ۵۹۶ طرح در حوزه‌های توانمندسازی اقتصادی، امور زیربنایی، فرهنگی و خدمات بیمه‌ای را با حجم سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۴۵ میلیارد ریال در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته استان قزوین به بهره‌برداری رسانده یا در دست اقدام دارد.