فاز ۴ واکسیناسیون عمومی کووید۱۹ در کشور از مهر ماه آغاز می‌شود
فاز ۴ واکسیناسیون عمومی کووید۱۹ در کشور از مهر ماه آغاز می‌شود

  معاون بهداشت وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون پنج گام در قالب بسیج ملی مقابله با کرونا اجرا کرده‌ایم، گفت: از مهر سال جاری واکسیناسیون فاز ۴ و عمومی کووید۱۹ در کشور آغاز می شود. به گزارش وبدا، علیرضا رییسی روز یکشنبه در اجلاس مشترک روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر […]

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون پنج گام در قالب بسیج ملی مقابله با کرونا اجرا کرده‌ایم، گفت: از مهر سال جاری واکسیناسیون فاز ۴ و عمومی کووید۱۹ در کشور آغاز می شود.
به گزارش وبدا، علیرضا رییسی روز یکشنبه در اجلاس مشترک روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و فرماندهان سپاه استانها که با حضور وزیر بهداشت و رییس سازمان بسیج به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: در بیش از ۱۴ ماه گذشته همواره شاهد همکاری وزارت بهداشت، سازمان بسیج و هلال احمر، بوده ایم و در آینده بیشتر در مورد مدیریت بیماری در ایران قضاوت خواهند کرد و خواهیم دید که ایران با توجه به تحریم ها و شرایطی که داشته، از موفق ترین مدیریت های بیماری را داشته است.
وی افزود: همیشه برای بسیاری از کشورهای دیگر و برخی افراد که در داخل کشور هستند و اطلاعات درستی ندارند، این سوال وجود دارد که این موفقیت ها ناشی از اشکال در آمار است و مگر می شود که وضعیت ایران اینگونه باشد، اما ثابت کردیم که بسیاری از کارهایی که دیگران فکرش را هم نمی کنند، ما انجام می دهیم.
معاون بهداشت وزیر بهداشت عنوان کرد: تاکنون پنج گام در قالب بسیج ملی مقابله با کرونا اجرا کرده ایم. این گام ها یک ابتدا و یک انتها دارد، همانگونه که ابتدای هر گام را اعلام می کنیم، انتهای هر گام را نیز اعلام می کنیم. انتهای گام پنجم، پایان شهریورماه امسال است و اول مهرماه نیز گام ششم آغاز می شود.
وی اضافه کرد: گام پنجم با اهداف کلی از جمله مدیریت و کنترل کووید۱۹ از طریق بیماریابی فعال، رهگیری حداکثری و واکسیناسیون در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰، در حال اجرا است و علاوه بر بیماریابی فعال و رهگیری و قرنطینه، هدف بزرگی که به گام پنجم اضافه کرده ایم، واکسیناسیون عمومی است. همچنین، اهداف اختصاصی ما در این گام، واکسیناسیون فاز اول تا ۹۰ درصد در سه ماهه اول است که به آن رسیده ایم. واکسیناسیون فاز دوم تا ۹۰ درصد در سه ماهه اول و دوم یکی دیگر از اهداف جزیی ما است که شروع شده و به کمک بسیج به پایان خواهیم برد.
رییسی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف جزیی ما در گام پنجم بسیج مقابله با کرونا، انجام واکسیناسیون فاز سوم تا ۹۰ درصد در سه ماهه دوم سال است و هدف گذاری ما این است که تا پایان گام پنجم، فاز اول، دوم و سوم واکسیناسیون را با کمک بسیج به پایان برسانیم که جمعیت تحت پوشش در این فازها، حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیون نفر هستند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: از دیگر اهداف ما در گام پنجم، تست و بیماریابی ۱۰ نفر از افراد در تماس با مبتلایان و موارد شناسایی شده است و میانگین کشور بر اساس ۸۰ درصد رهگیری و بیماریابی فعال، باید به ازای هر بیمار، حداقل هشت نفر از اطرافیان وی، مورد تست واقع شوند. یکی از نقاط ضعف ما، عدم رعایت قرنطینه توسط بیماران شناسایی شده است. کم هزینه ترین و موثرترین اقدام این است که موارد شناسایی شده، اطمینان از رعایت قرنطینه آنهاست.
وی تاکید کرد: در دو ماه گذشته بیش از ۴۰ هزار نفر از مبتلایان مثبت که قرنطینه بوده اند، نقض قرنطینه کرده اند و این افراد همانند یک بمب ویروسی در جامعه می چرخند. یکی از بزرگترین اهداف ما در گام پنجم، اطمینان حاصل کردن از رعایت قرنطینه موارد شناسایی شده با شیوه محله محور است.
رییسی یادآور شد: وضعیت نظارت ما در تیم های نظارتی در طرح شهید سلیمانی شاید حدود ۷۰ درصد باشد، چون در کل کشور هفت هزار نیروی بهداشت محیط و حرفه ای داریم که وظیفه نظارت را برعهده دارند و ۱۵۰۰ نفر بازرس اصناف به ما کمک می کنند، اما باز هم در این حوزه مشکلاتی داریم. در تعیین رنگ بندی و محدودیت ها، چند بحث از جمله در ترددها، مشاغل، مراکز آموزشی و نظارت بر رعایت پروتکل های فردی و اجتماعی مطرح است که بسیج در این زمینه می تواند به ما کمک بیشتری کند.
رییسی با بیان اینکه سالمندان بیشترین رعایت پروتکل ها را در کشور دارند، تاکید کرد: بسیاری از سالمندان، ۱۴ ماه است که از خانه خارج نشده اند، اما ممکن است برای تزریق واکسن از خانه خارج شوند و به کووید۱۹ مبتلا شوند، بنابراین برای تزریق واکسن به سالمندان آسیب پذیر، برنامه ریزی کرده ایم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: مجتمع هایی به نام مجتمع های تجمیعی مانند سالن های ورزشی، مصلی ها، حسینیه ها و سالن های بزرگ را پیش بینی کرده اند که محل واکسیناسیون ۵ تا ۶ مرکز بهداشتی، در این مجتمع ها و سالن ها با فضا و تهویه مناسب است و پیش بینی کرده ایم که بسیج نیز به ما کمک کند.
وی ادامه داد: در واکسیناسیون چند بخش از جمله فراخوان، ثبت، تزریق و مراقبت از تزریق کنندگان و برنامه ریزی برای تزریق دوز دوم داریم که برنامه ریزی مفصلی انجام شده و بسیج با توجه به کمبود نیروهای بهداشتی و درمانی می تواند کمک های زیادی به ما داشته باشد.
رییسی با اشاره به گستردگی مراکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور عنوان کرد: سازمان های بین المللی، ایران را جزو بهترین کشورها می دانند. در ایام کرونا اجازه ندادیم حتی یک خدمت مادران باردار، به تاخیر بیفتد و خدمات مادران باردار نسبت به قبل از بیماری کووید۱۹، حدود ۱.۲ برابر افزایش یافته و روزانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در حوزه سرپایی کووید۱۹ به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند و اگر این سیستم شبکه بهداشتی کشور وجود نداشت، بیمارستان ها پاسخگوی حجم مراجعات نبودند. خوشبختانه هیچ خدمت بهداشتی در طول ایام کرونا، عقب نمانده است.
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: از مهر ماه سال جاری واکسیناسیون فاز ۴ کووید۱۹ در کشور که واکسیناسیون عمومی است، آغاز می شود و تا آن زمان، حجم قابل توجهی از واکسن های داخلی، در اختیار ما قرار دارد و گروه هدف ما در فاز ۴ حدود ۴۰ میلیون نفر هستند و در این فاز، تمام توان بسیج، هلال احمر و وزارت بهداشت باید به کار گرفته شود. شاید کمی دیر نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا واکسیناسیون را به خاطر بدعهدی های شرکت های سازنده آغاز کردیم، اما مطمئن باشید یکی از اولین کشورهایی هستیم که واکسیناسیون را به پایان می رسانیم.

کرونا جان ۳۹۴ نفر دیگر را در ایران گرفت
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۳۹۴ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۲ هزار و ۴۸۴ نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۶۹۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۷۱۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۵۳۴ هزار و ۸۵۵ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تاکنون یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۱۶۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۴۴۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۶ میلیون و ۱۰۱ هزار و ۳۹۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

واکسن مدرنا وارد فهرست مصرف اضطراری سازمان جهانی بهداشت شد
سازمان جهانی بهداشت واکسن کرونای ۲ دوزه شرکت داروسازی «مدرنا» را در فهرست واکسن های کرونایی قرار داد که برای مصرف اضطراری استفاده می شوند.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این واکسن mRNA پنجمین واکسن کرونایی است که مجوز استفاده اضطراری را از این نهاد سازمان ملل دریافت می کند.
سازمان جهانی بهداشت پیش از این دو واکسن کرونای از دانشگاه آکسفورد / آسترازنکا، یک واکسن کرونا از شرکت داروسازی «جانسون اند جانسون» و یک واکسن کرونا از شرکت های «فایزر / بایون تک» مورد تایید قرار داده بود.
سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ ای در این مورد گفت: «هدف این است که داروها، واکسن‌ ها و وسایل تشخیصی با حداکثر سرعت ممکن برای واکنش به وضعیت اضطراری در دسترس قرار گیرند. مقامات سازمان جهانی بهداشت می‌گویند در دسترس قرار گرفتن شمار بیشتری از واکسن‌ها به خاطر مشکلات در عرضه سایر واکسن‌ ها از جمله از هند که منبع اصلی صدور واکسن برای برنامه جهانی کواکس است، اهمیت دارد. هند صادرات واکسن‌ های کرونا را به خاطر بحران اوج‌ گیری شیوع بیماری در این کشور محدود کرده است.
شرکت مدرنا برنامه ای را برای گسترش شبکه تولید واکسنش اعلام کرد تا ظرفیت تولیدش را در سال ۲۰۲۲ به ۳ میلیارد دوز برساند.