فرونشست زمین در منطقه ورامین به بحران رسید
فرونشست زمین در منطقه ورامین به بحران رسید

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از آغاز همکاری این مرکز با موسسه آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در خصوص کاهش مخاطره فرونشست ورامین خبر داد. علی بیت‌اللهی عضو هیات‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در خصوص جزئیات انعقاد تفاهم‌نامه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با موسسه آب و خاک […]

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از آغاز همکاری این مرکز با موسسه آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در خصوص کاهش مخاطره فرونشست ورامین خبر داد.
علی بیت‌اللهی عضو هیات‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در خصوص جزئیات انعقاد تفاهم‌نامه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با موسسه آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در خصوص مطالعه مشترک برای ارائه راهکارهای کاهش فرونشست زمین به ارائه توضیح پرداخت.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به بند «ض» ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران و وظایفی که بر اساس این قانون برای کاهش مخاطرات فرونشست و کاهش خطر زلزله برعهده مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نهاده شده است، گفت: از آنجایی که ۸۰ درصد هدررفت آب‌های زیرزمینی بر اساس مطالعات و تحقیقات در حوزه کشاورزی به دلیل حفر چاه‌های غیرمجاز و روش‌های منسوخ شده آبیاری و عدم بازیافت آب‌ها انجام می‌شود، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای تکمیل مطالعات خود و ارائه راهکارهای مناسب در خصوص اصلاح مصرف آب‌های زیرزمینی و کاهش مخاطره فرونشست و تکمیل شبکه دانش، تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به امضا رساند.
بیت‌اللهی ضمن تاکید بر این مطلب که فرونشست زمین در مناطقی از کشور همچون ورامین به مرحله بحرانی رسیده است، افزود: در نظر است تا در منطقه ورامین و روستای معین‌آباد که فرونشست زمین در آن منطقه به فاجعه تبدیل شده، مطالعه موردی فرونشست را به عنوان الگو انجام داده و با انجام مطالعات موردی از این دست در مناطق پرخطر از نظر فرونشست، راهکارهای مناسبی را به دولت ارایه دهیم.
وی تاکید کرد: مطالعات عمده در خصوص شناخت پدیده فرونشست زمین  و مقابله با آثار زیانبار آن انجام شده است اما در خصوص نوع آبیاری و شیوه کشت و زرع، وزارت جهادکشاورزی باید نظر بدهد.
عضو هیات‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی سرعت دادن به انجام این مطالعات را نیازمند تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه دانست و گفت: چنانچه تامین اعتبار انجام شود ظرف مدت کوتاهی تحقیقات انجام و راهکارهای عملیاتی و اجرایی برای مقابله با فرونشست در مقیاس ناحیه‌ای ارائه خواهد شد.
وی توضیح داد: هم اکنون در مراجع علمی با اصطلاح آب مجازی روبه رو هستیم. این بدان معناست که در برخی از کشورهای پیشرفته به دلیل جلوگیری از هدررفت آب از کاشت برخی از محصولات کشاورزی که نیاز به آب فراوان دارد ممانعت می‌شود، حتی در کشورهایی که از نظر آب، مشکلی وجود ندارد. این مدیریت صحیح سبب شده مصرف آب زیرزمینی به نسبت کمتر شود.
مدیرکل بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:
پرداخت ۷۰ میلیاردتومان بلاعوض به زلزله‌زدگان سی‌سخت و یاسوج
مدیرکل بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد روند بازسازی واحدهای مسکونی زلزله‌زده سی‌سخت و یاسوج را اعلام کرد و از اتمام بازسازی‌ها تا پایان تیرماه خبر داد.
حسین جنتی مدیرکل بنیاد مسکن استان کهگیلویه‌وبویراحمد در خصوص بازسازی مناطق زلزله‌زده سی‌سخت و اقدامات بنیاد مسکن در آن استان به ارائه توضیح پرداخت.
مدیرکل بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد با یادآوری این مطلب که در زلزله ۲۹ بهمن سال گذشته با بزرگی ۵.۶ ، ۴ هزار و ۶۰۰ واحدمسکونی دچار آسیب شدند، گفت: بازسازی در شهر و روستا آغاز شده است و به تناسب احداث واحدهای تخریبی، تعمیرات واحدهای آسیب‌دیده از زلزله نیز در حال انجام است.
جنتی افزود: از ۱۷۰۰ واحدی که تخریب شدند پی‌کنی بیش از یکهزار و ۲۶۰ واحد، اجرای فوندانسیون و دیوارچینی ۵۰۰ واحد انجام شده است.
وی زمانبندی اتمام بازسازی واحدهای زلزله‌زده سی سخت و یاسوج را پایان تیرماه اعلام و برهمکاری مردم در اتمام بازسازی‌ها در زمانبندی مقرر تاکید کرد.
به گفته مدیرکل بنیاد مسکن کهگیلویه و بویراحمد تاکنون، مالکان ۴ هزار واحد آسیب دیده از زلزله به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شدند که بانک‌های عامل تاکنون با ۲ هزار نفر قراداد برای پرداخت تسهیلات امضا کردند.
جنتی از پرداخت نزدیک به ۷۰ میلیاردتومان بلاعوض به زلزله‌زدگان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد خبر داد.
گفتنی است، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه  چهارشنبه شب ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند. بنا بر اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشور این زمین‌لرزه در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داده و کانون آن در فاصله ۱۰ کیلومتری سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد، ۱۹ کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد گزارش شد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز خبر داد؛
آغاز تحویل ۴۰۸ واحد مسکن مهر شهرک ابریشم البرز
مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز گفت: ۴۰۸ واحد مسکن مهر به میمنت عید سعید فطر تحویل متقاضیان مسکن مهر (شهرک ابریشم) می شود.
رضا خالقی مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز گفت: ۴۰۸ واحد مسکن مهر به میمنت عید سعید فطر تحویل متقاضیان مسکن مهر (شهرک ابریشم) می شود.
وی افزود: تعداد ۴۰۸ واحد از واحدهای پروژه نیارش دژ ۳(پارس سرزمین ماهان ۳) واقع در شهرک ابریشم کرج که به مرحله تکمیل و بهره‌برداری رسیده است به متقاضیان مسکن مهر تحویل می‌شود.
مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز با بیان این مطلب اظهار داشت: این پروژه دارای ۳ فاز بوده که فاز سوم آن در حال حاضر آماده بهره‌برداری و تحویل به متقاضیان و فازهای یک و دو آن نیز در حال تکمیل است و در آینده‌ای نزدیک کار واگذاری واحدها انجام خواهد شد.
خالقی ضمن اشاره به سایر پروژه‌های ناتمام مسکن مهر در استان به تشریح پروژه‌های فعال در مسکن مهر پرداخت و گفت: در مسکن مهر شهرک ابریشم سه مجموعه در حال تکمیل وجود دارد که سعی و تلاش ما بر این است که با جدیت و پشتکار لازم تمام موانع موجود بر سر راه را مرتفع نمائیم و کار را به پایان برسانیم و این قشر محروم را که سالیان متمادی منتظر مانده‌اند را خانه‌‌دار کنیم .
وی همچنین اضافه کرد: در مسکن مهر شهرک البرز(ماهدشت) نیز ۴ پروژه نا تمام وجود دارد که مراحل نهائی ساخت(نصب انشعابات) را می‌گذراند و در آینده‌ای بسیار نزدیک به خواست خداوند متعال شاهد بهره‌برداری و تحویل این واحد ها به متقاضیان مسکن مهر خواهیم بود .
مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز در این گزارش با اشاره به تاکید وزیر راه و شهرسازی در تکمیل هر چه سریعتر واحدهای ناتمام مسکن مهر گفت: سیاست دولت تدبیر و امید به اتمام رساندن کلیه واحد های مسکن مهر ناتمام در سریعترین زمان است و مجموعه همکاران این اداره کل تمامی تلاش خود را بر این وظیفه معطوف کرده اند و از هیچ کوششی دریغ نکرده و نخواهند کرد .
خالقی خاطرنشان کرد پیمانکاران مسکن مهر نیز دغدغه تامین اعتبار ساخت نداشته باشند چرا که هیچ مشکل مالی در این زمینه وجود ندارد و پرداختها به موقع انجام خواهد شد تا خللی در جریان تکمیل واحدها پیش نیاید و انشاالله همه این واحد ها تا پایان دولت تدبیر و امید تحویل متقاضیان مسکن مهر خواهد شد.