قدردانی وزیر خارجه چین از نقش دولت روحانی در تقویت روابط تهران-پکن
قدردانی وزیر خارجه چین از نقش دولت روحانی در تقویت روابط تهران-پکن

وزارت امورخارجه چین اعلام کرد، وانگ یی در گفت وگوی تلفنی با وزیر امورخارجه ایران از نقش مثبت دولت روحانی در تقویت روابط تهران و پکن قدردانی کرد. وانگ یی وزیر امورخارجه چین و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران به صورت تلفنی با یکدیگر بحث و رایزنی کردند. وزارت امورخارجه چین با انتشار بیانیه‌ای ضمن […]

وزارت امورخارجه چین اعلام کرد، وانگ یی در گفت وگوی تلفنی با وزیر امورخارجه ایران از نقش مثبت دولت روحانی در تقویت روابط تهران و پکن قدردانی کرد. وانگ یی وزیر امورخارجه چین و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران به صورت تلفنی با یکدیگر بحث و رایزنی کردند.
وزارت امورخارجه چین با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر افزود: وانگ یی در اظهارات خود گفت که چین از همکاری‌های مثبت رئیس جمهور حسن روحانی و دولت او برای توسعه روابط ایران و چین در طول هشت سال گذشته تقدیر می کند.
در ادامه این بیانیه که روی وب سایت وزارت امورخارجه چین منتشر شده، آمده است: چین خواهان همکاری با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران و دولت او برای پیشبرد سنت قدیمی اعتماد دوطرفه و حمایت میان دو کشور، تقویت تبادلات و همکاری‌های دوستانه، حفاظت از چندجانبه‌گرایی و عدالت بین الملل است.
همچنین در این بیانیه آمده است: پکن از حمایت ایران از چین در موضوعات مرتبط با منافع اساسی این کشور تشکر می کند و همچون همیشه از ایران در حفاظت از حاکمیت و عزت ملی و انتخاب راهی برای توسعه که متناسب با شرایط ملی اش است، حمایت خواهد کرد. طبق این بیانیه، ظریف نیز در این تماس تلفنی از کمک چین به ایران برای تهیه واکسن و لوازم مقابله با پاندمی کرونا قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد که همکاری ها با چین برای مبارزه با این بیماری ادامه یابد. محمدجواد ظریف در ادامه گفت که برای ایران، روابط دو کشور اهمیت بسیاری دارد و براین باور است که روابط دوجانبه بعد از روی کار آمدن دولت جدید بیش از پیش تقویت خواهد شد. بنابر اعلام وزارت امورخارجه چین، دو طرف به علاوه درباره اوضاع افغانستان و موضوعات دیگر رایزنی کردند.
تبریک سفارت فرانسه در تهران به دست اندرکاران
فیلم قهرمان
سفارت فرانسه در تهران در توییتی به دست اندرکاران فیلم قهرمان به کارگردانی اصغر فرهادی بابت دریافت جایزه بزرگ هفتاد و چهارمین دوره جشنواره کن تبریک گفت. متن این توییت به شرح زیر است: ‏سینمای ایران باز هم در کن افتخار آفرید. تبریک به دست‌اندرکاران فیلم “قهرمان” به کارگردانی اصغر فرهادی که جایزه بزرگ هفتاد و چهارمین دوره جشنواره کن را به خود اختصاص داد. فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی موفق به کسب جایزه بزرگ هیات داوران از هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن بطور مشترک با فیلم فنلاندی شد.
حداد عادل: وارد مصادیق برای انتخاب شهردار نمی‌شوم
رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در واکنش به شایعات پیرامون شهردار تهران گفت: امیدوارم فردی شهردار تهران شود که با مسائل و مشکلات تهران آشنا و سابقه او چنان باشد که بتواند در مدیریت موفق عمل کند و در عین حال نمادی از نیروهای انقلابی باشد.
غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره با شایعات پیرامون گزینه‌های شهرداری تهران گفت: ممکن است ائتلاف شاخص‌هایی را به اعضای شورا پیشنهاد دهد، اما وارد مصادیق نمی‌شویم و این حق اعضای شورای شهر است تا با رأیی که از مردم گرفته‌اند برنامه کاندیداهای شهرداری تهران را بررسی و گزینه نهایی را انتخاب کنند. حدادعادل تاکید کرد: وارد مصادیق نشده و نمی‌شوم و اگر نکاتی درباره شاخص‌ها داشته باشم به دوستان منتقل خواهم کرد. وی تأکید کرد: امیدوارم فردی شهردار تهران شود که با مسائل و مشکلات کلانشهری مثل تهران آشنا و سابقه او چنان باشد که بتواند در مدیریت موفق عمل کند و در عین حال نمادی از نیروهای انقلابی باشد.
۳۰ شرکت ایرانی در نمایشگاه هوا و فضای روسیه حضور می یابند
نمایشگاه بین المللی هوا فضای روسیه با عنوان «ماکس ۲۰۲۱» با حضور هیاتی از مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ۳۰ شرکت دانش‌بنیان از جمهوری اسلامی ایران از روز سه شنبه ۲۹ تیر در مسکو آغاز بکار خواهد کرد. ۳۰ شرکت دانش بنیان از جمهوری اسلامی ایران با حضور در نمایشگاه هوایی مکس ۲۰۲۱ که از ۲۹ تیرماه تا ۳ مرداد در مسکو برگزار خواهد شد دستاوردهای علمی و فناوری خود را به نمایش خواهند گذاشت. در نمایشگاه هوایی ماکس جدیدترین دستاوردهای صنعت هوا فضای روسیه چه در حوزه هواپیماهای مسافری و باری و چه در حوزه هواپیماهای جنگی، بمب افکنها و هواپیماهای راهبردی روسیه که بنا به ملاحظات خاص در سایر نمایشگاه های هوایی به نمایش در نمی آیند، در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گیرد. ایران همواره در نمایشگاه های ماکس روسیه حضور فعال و چشمگیری داشته است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با رییس جمهوری منتخب دیدار کرد
دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری منتخب دیدار کردند. به گزارش روابط عمومی دفتر رییس جمهوری منتخب، در ادامه دیدارهای مقامات دولتی و کارگزاران نظام با رییس‌ جمهوری منتخب، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و حجت الاسلام مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با حضور در دفتر رییس جمهوری منتخب با وی دیدار کردند. دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این دیدارها با تبریک موفقیت رئیسی در انتخابات و آرزوی توفیق برای وی و دولت سیزدهم، گزارشی از آخرین فعالیت ها و اقدامات دستگاه متبوع خود ارائه کردند.
گزارش کمیسیون انرژی درباره خاموشی‌های اخیر
گزارش کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد خاموشی های اخیر و مانع زدایی از صنعت برق کشور قرائت شد.
مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی در جلسه علنی امروز( یکشنبه ) مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون درباره خاموشی های اخیر و مانع زدایی از صنعت برق کشور را در اجرای تبصره(۱) ماده(۴۵) آیین نامه داخلی مجلس قرائت کرد که بر اساس آن میزان بارش ها نسبت به سال آبی گذشته ۵۲ درصد کاهش یافته و در این شرایط بیش از هر زمانی نگرانی ها نسبت به قطعی برق بیشتر شده و باید وزارت نیرو مدیریت صحیحی در نظر می گرفت.
طبق این گزارش، سالانه مصرف برق در اوج بار ۳/۵ درصد افزایش داشته که امسال این میزان با افزایش ۱۴ درصدی مواجه بوده است لذا باید در صورت تداوم رشد بار، تمهیداتی جهت تامین نیاز برق در سال های آتی برای تکمیل ظرفیت نیروگاه ها اندیشیده شود.
علاوه بر این در این گزارش آمده است که صنعت برق بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان به نیروگاه های بخش خصوصی، بانک و پیمانکاران بدهی داشته از طرف دیگر وزارت نیرو نیز برای مابه التفاوت قیمت تکلیفی و تمام شده برق بیش از ۵۸ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است.
در این گزارش ضمن اشاره به علل خاموشی ها به ارائه راهکارهای کوتاه، میان و بلند مدت برای رفع مشکل قطعی برق پرداخته که از جمله آن می توان به الزام استانداران به تعطیلی ادارات شهرهای کمتر از ۵۰ درجه، تعطیلی ادارات در روز پنج شنبه تا پایان شهریور، الزام صنایع دارای مولد برق برای تولید برق با حداکثر توان، اصلاح ساختار حکمرانی انرژی در کشور، تسهیل سرمایه گذاری، افزایش مدت قرارداد خرید تضمینی برق، تامین منابع مالی برای توسعه صنعت برق و تسهیل استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه اشاره کرد.
کمیسیون انرژی در جمع بندی، طرحی با ۱۶ ماده جهت توسعه صنعت برق را ارئه کرد که در آن پیش بینی شده وزارت نیرو با اجرای طرح های بهینه‌ سازی مصرف برق، سالانه حداقل یک درصد مصرف برق کشور را کاهش دهد.