قطر میزبان احتمالی بازی ایران و عراق
قطر میزبان احتمالی بازی ایران و عراق

علی نوری خبرنگار عراقی در توئیتر خود نوشت که تیم ملی کشورش، قطر را به عنوان میزبان بازی های خانگی خود انتخاب می کند. فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، با نامه ای رسمی به فدراسیون فوتبال عراق اعلام کرد که این کشور حق میزبانی در مرحله پایانی رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در منطقه […]

علی نوری خبرنگار عراقی در توئیتر خود نوشت که تیم ملی کشورش، قطر را به عنوان میزبان بازی های خانگی خود انتخاب می کند.
فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، با نامه ای رسمی به فدراسیون فوتبال عراق اعلام کرد که این کشور حق میزبانی در مرحله پایانی رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در منطقه آسیا را ندارد و این نهاد باید یک کشور بی طرف را به عنوان میزبان بازی های خود انتخاب کند.
با این حال، کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق سعی دارد نظر فیفا را در این خصوص تغییر دهد. آنها به دنبال این موضوع هستند تا با ارسال درخواستی به فیفا، از آنها بخواهند هیئتی را برای بررسی شرایط امنیتی این کشور و شهر بصره بررسی کرده تا در صورت صدور مجوزهای لازم، بازی های این تیم در عراق برگزار شود. البته این پروسه زمان بر خواهد بود و به طور قطع نخستین دیداری که این تیم میزبان خواهد بود در کشوری بی طرف برگزار می شود که این بازی در تاریخ ۱۶ شهریور با ایران خواهد بود.
علی نوری خبرنگار عراقی در همین زمینه توئیتی را منتشر و اعلام کرد که فدراسیون این کشور قصد دارد دوحه را به عنوان میزبان بازی هایش انتخاب کند. این خبرنگار نوشت: پس از درخواست AFC برای انتخاب ورزشگاهی برای برگزاری مسابقات تیم ملی کشورمان در مرحله مقدماتی جام جهانی، کشور قطر به عنوان زمین بی طرف برای انجام این بازی ها در نظر گرفته شده است. این تصمیم به دلیل تظاهرات اکتبر سال گذشته گرفته شده که بازی های عراق در مرحله قبلی مقدماتی کشور اردن برگزار شد.
علی نوری در پایان با اشاره به امکان اعتراض عراق به این تصمیم و درخواست برگزاری بازی های این کشور در بصره نوشت: این تصمیم قابل اعتراض است و ما ممکن است فقط ۴ مسابقه خارج از خانه را انجام دهیم.
ممنوعیت AFC برای فغانی در مقدماتی جام جهانی
کنفدراسیون فوتبال آسیا علیرضا فغانی را از قضاوت در مرحله مقدماتی جام جهانی منع کرد.
علیرضا فغانی در گفت‌وگو با برنامه «ورزش و مردم» که با اجرای پیمان یوسفی و علیرضا فغانی برگزار شد، در واکنش به حضورش در بازی‌های مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره آسیا عنوان کرد: متاسفانه بنده شانسی برای قضاوت در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ندارم چون در یکی از گروه‌ها تیم ملی ایران حضور دارد و در گروه دیگر هم تیم ملی استرالیا است که برای ایران آرزوی موفقیت می‌کنم.
او ادامه داد: در تمام مسابقات بین‌المللی به همراه دو کمک خودم، آقایان منصوری و ابوالفضلی که نزدیک‌ترین آنها رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیاست، قضاوت خواهیم کرد.
داور برجسته فوتبال ایران که اخیرا سه قضاوت در لیگ برتر داشت، گفت: به هر تصمیمی که گرفته می‌شود، احترام می‌گذارم و قبول می‌کنم. بعضی مواقع حکمتی هست که اگر قضاوت نکنیم، بهتر است.
فغانی درباره اینکه ممنوعیت از حضورش در رقابت‌های انتخابی جام جهانی و تاثیری که در حضور یا عدم حضورش در جام جهانی می‌گذارد، ابراز کرد: نه عزیزم. خدا را شکر کارنامه ما برای فیفا و ای‌اف‌سی مشخص است و در مسابقات بین‌المللی که مد نظرشان باشد، قضاوت می‌کنیم.
سرمربی قبلی حریف ایران، دستیار سرمربی جدید شد
فدراسیون فوتبال لبنان تصمیم گرفت تا کادرفنی سابق تیم ملی این کشور را به عنوان دستیاران سرمربی جدید خود انتخاب کند.
پس از راهیابی لبنان به مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در منطقه آسیا، جمال طاها سرمربی تیم ملی این کشور از سمت خود کناره گیری کرد و فدراسیون فوتبال لبنان نیز ایوان هاسک را به عنوان سرمربی جدید خود انتخاب کرد.
هاسک که چند روز پیش وارد بیروت شد، زمان زیادی برای شناخت و بالا بردن آمادگی تیم جدیدش ندارد و به همین دلیل فدراسیون فوتبال لبنان تصمیم گرفته است تا جمال طاها و اعضای کادرفنی پیشین تیم ملی لبنان که در مرحله قبلی مقدماتی جام جهانی هدایت این تیم را برعهده داشتند، به عنوان دستیاران ایوان هاسک انتخاب کند.
همچنین قرار است یاروسلاو وسلی مربی ۴۳ ساله و اهل جمهوری چک که هموطن ایوان هاسک است، به عنوان دیگر دستیار سرمربی جدید لبنان، به کادرفنی او اضافه شود. علاوه بر جمال طاها، قرار است وسام خلیل و یوسف محمد دیگر اعضای کادرفنی قبلی تیم ملی لبنان، به عنوان دستیاران سرمربی جدید انتخاب شده و در سمت قبلی خود ابقا شوند.
علت این انتخاب ها، مدت زمان کم برای کادرفنی جدید در راه شناخت بازیکنان است و از آنجایی که جمال طاها و دستیاران او در کادرفنی سابق به شناخت خوبی از بازیکنان تیم ملی لبنان رسیده اند، برای کمک به ایوان هاسک به عنوان دستیار او انتخاب شده‌اند.
لبنان یکی از حریفان ایران در مرحله پایانی و مقدماتی جام جهانی است. آنها باید در پنجمین و آخرین بازی های دور رفت و برگشت به مصاف ایران بروند. دیدارهایی که در تاریخ های ۲۰ آبان ۱۴۰۰ در بیروت و همچنین در ۹ فروردین ۱۴۰۱ در تهران برگزار خواهند شد.
هشدار فرهاد به باشگاه استقلال
باشگاه استقلال قصد دارد پس از دیدار تیم فوتبال استقلال مقابل سپاهان در هفته پایانی لیگ برتر، روند مذاکره با بازیکنان برای تمدید قراردادها را آغاز کند.
باشگاه استقلال روز گذشته اعلام کرد که جلسه‌ هیئت مدیره این باشگاه با حضور فرهاد مجیدی سرمربی آبی‌پوشان برگزار شده است. در بخشی از توضیحات این باشگاه آمده بود: «بررسی لیست بازیکنان تمدیدی برای فصل پیش رو از دیگر موضوعات جلسه بود و در نهایت مقرر شد تا اقدامات اجرایی لازم از سوی باشگاه و هیئت مدیره با همراهی سرمربی تیم فوتبال استقلال جهت حفظ اسکلت تیم براساس اندیشه‌های ایشان، انجام شود».
قرارداد ۹ بازیکن استقلال رو به اتمام بوده و مجیدی از باشگاه خواستار تمدید قرارداد آنها شده است. باشگاه استقلال قصد دارد پس از دیدار با سپاهان در هفته پایانی لیگ برتر، مذاکرات برای تمدید قرارداد بازیکنان را آغاز کند. به غیر از این ۹ بازیکن، باشگاه استقلال درگیر درخواست فسخ قرارداد سه بازیکن شده است. رشید مظاهری، محمدحسین مرادمند و محمد دانشگر در نامه‌ای به باشگاه استقلال اعلام کرده‌اند که با توجه به مفاد قرارداد و پرداخت نشدن مطالبات‌شان می‌توانند قرارداد خود را یکطرفه فسخ کنند.
باشگاه استقلال برای اینکه جلوی فسخ قرارداد مظاهری، مرادمند و دانشگر را بگیرد، باید پرداختی‌های خود را به حدنصاب برساند تا مشکلی برای ادامه حضور این سه بازیکن در جمع آبی‌پوشان ایجاد نشود. البته مجیدی به مدیران باشگاه تأکید کرده است که جلوی بازارگرمی و فضاسازی برخی ایجنت‌ها گرفته شود تا کسی از فضای موجود سوءاستفاده نکند.
بیشترین اولویت مجیدی برای نقل‌وانتقالات فصل آینده، تمدید قرارداد این ۹ بازیکن است. سرمربی استقلال اعتقاد دارد که حفظ بازیکنان فعلی با توجه به نتایج درخشان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و نیم‌فصل دوم لیگ برتر می‌تواند استقلال را برای فصل آینده بی‌نیاز از بازیکن کند.
از طرفی دیگر، در صورتی که استقلال بتواند مشکل بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالاتی‌اش را حل کند، دو سه بازیکن جدید می‌توانند در لیست مجیدی قرار بگیرند. هنوز مجیدی روی گزینه خاصی به جمع‌بندی نرسیده است، اما گفته می‌شود نفراتی چون کاوه رضایی و امین قاسمی‌نژاد به همراه یک وینگر می‌توانند جزو گزینه‌های فصل آینده استقلال باشند.