ماهانه ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا شهریور ماه تولید می‌شود
ماهانه ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا شهریور ماه تولید می‌شود

  رضا سهیلی‌فر، خبرنگار روزنامه جمله رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: در شهریور ماه سال جاری قادر خواهیم بود تا ماهانه ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید کنیم. محمد مخبر در مراسم رونمایی از نخستین محصول تولید شده واکسن کووایران برکت در فاز یک کارخانه تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که در […]

 

رضا سهیلی‌فر، خبرنگار روزنامه جمله
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: در شهریور ماه سال جاری قادر خواهیم بود تا ماهانه ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید کنیم.
محمد مخبر در مراسم رونمایی از نخستین محصول تولید شده واکسن کووایران برکت در فاز یک کارخانه تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که در محل شهرک دارویی برکت صورت گرفت، اظهار کرد: شهرک صنعتی دارویی برکت به بزرگترین سایت تولید واکسن در منطقه تبدیل شده است و این امر حاصل ۱۵ ماه تلاش بی‌وقفه و شبانه روزی همکاران در ستاد فرمان اجرایی امام (ره) است.
وی بیان کرد: این امر در ستاد فقط به خاطر مردم شکل گرفت و هیچکس در ستاد به دنبال مسائل مالی و قدرت نبود.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شاهدند هر کاری از دست ما برآمد انجام دادیم، تصریح کرد: اگر ۵ سرفصل اساسی را در مسئله کرونا مورد بررسی قرار دهیم، محور آن ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است.
مخبر با بیان اینکه در ماه جاری یک میلیون دوز، در خرداد ماه بین ۳ تا ۴ میلیون دوز، در تیر ماه ۱۲ میلیون دوز و در مرداد ۲۰ میلیون دوز واکسن کووایران برکت تولید می‌کنیم، گفت: در شهریور ماه سال جاری می‌توانیم ۳۰ میلیون دوز واکسن تحویل دهیم.
وی اظهار کرد: همان‌گونه که به مردم قول داده بودیم تا در اردیبهشت ماه یک میلیون دوز واکسن تحویل وزارت بهداشت دهیم، امروز نخستین محموله واکسن را که شامل ۳۰۰ هزار دوز است تحویل می‌دهیم.
آمریکا جلوی ورود کیت تشخیص کرونا از کره به ایران را گرفت
مخبر با بیان اینکه در کیت تشخیص کرونا در دولت مصوب شد تا از بودجه خودمان کیت را از کره وارد کنیم و آمریکایی‌ها جلوی این امر را گرفتند، گفت: ظرف سه هفته این تست به سرعت در کشور ساخته شد و به این وسعت در اختیار طرح شهید سلیمانی قرار گفت و اصل اقدام آنها توسط کیت‌هایی است که توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ساخته می‌شود.
وی با بیان اینکه در تولید دارو هم به این شیوه عمل کردیم، اظهار کرد: هر کجای دنیا دارویی احتمال اثر گذاری داشت در ستاد تولید کردیم زیرا داروی رمدسیویر در بازارهای سیاه تهران یک دوز آن تا ۸۰ میلیون خرید و فروش شد و هر فرد در ۶ نوبت تزریق باید ۵۰۰ میلیون تومان هزینه می‌پرداخت. کمتر از یک ماه و نیم این دارو در کشور تولید و در اختیار مردم قرار گرفت.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) فی البداهه به دنبال تولید واکسن نبود، تصریح کرد: زیرا ۵ سال قبل در سفری به خارج از کشور مشاهده کردیم به دختران کم سن واکسن ضد سرطان رحم تزریق می‌شد و مدت‌ها از این بیماری مصون می‌شوند، به همین دلیل مرکزی در کشور به نام بالسان سرطان راه اندازی شد.
وی با بیان اینکه واکسنی که از طریق DNA و ساب یونیت در کارخانه صنعتی برکت قابل تولید است‌، خاطر نشان کرد: علاوه بر اینکه اولین تولید خط یک این واکسن به بهره برداری رسید از ۶ مسیر دیگر که دنبال کرده بودیم MRNA, DNA, ویروس سرخک و … به تست انسانی رسیده است.
مخبر بیان کرد: به یمن حضور جوانان غیرتمند مردم هر زمانی تصمیم بگیرند از چه واکسنی استفاده کنند، امکان ساخت آن در داخل کشور وجود دارد.