مربیان کارساز لیگ برتر
مربیان کارساز لیگ برتر

در لیگ برتر ایران مربیان خارجی زیادی آمدند که نفرات دوم نیمکت تیم‌شان بودند اما تاثیرگذاری آنها بیشتر از سرمربی بوده است. چندسالی است که مربیان خارجی به عنوان دستیاران مربیان ایرانی در فوتبال ما حضور پیدا کردند و عملکرد خوبی از خودشان به جای گذاشتند. حتی بعضی از آنها از نفر دومی به سرمربیگری […]

در لیگ برتر ایران مربیان خارجی زیادی آمدند که نفرات دوم نیمکت تیم‌شان بودند اما تاثیرگذاری آنها بیشتر از سرمربی بوده است.
چندسالی است که مربیان خارجی به عنوان دستیاران مربیان ایرانی در فوتبال ما حضور پیدا کردند و عملکرد خوبی از خودشان به جای گذاشتند. حتی بعضی از آنها از نفر دومی به سرمربیگری رسیدند. مربی هایی که با حضورشان انقلابی در تیم ها ایجاد کردند و نمی توان از تاثیر آنها چشم پوشی کرد. در این گزارش به بررسی چندی از مربیان خارجی که به عنوان دستیار در فوتبال ایران حاضر شدند و عملکرد خوبی داشتند می پردازیم:
گاربیله پین
استقلال فصل گذشته و پس از ۹ سال، چهارمین قهرمانی خود را در تاریخ لیگ برتر جشن گرفت. این قهرمانی در حالی رقم خورد که آبی‌ها در یک دهه اخیر با مربیان متفاوتی مانند قلعه‌نویی، منصوریان، شفر، استراماچونی و فکری و در مقاطع مختلف با خود فرهاد مجیدی در کسب قهرمانی ناکام بودند اما بالاخره این اتفاق رقم خورد و بعد از سال‌ها، استقلال برای اولین بار با فردی غیر از امیر قلعه‌نویی جام را بالای سر برد. اگر چه اعتبار این قهرمانی به پای فرهاد مجیدی نوشته شده اما بر کسی پوشیده نیست که گاربلیه پین، دستیار ایتالیایی سرشناس مجیدی که سابقه حضور روی نیمکت فیورنتینا و ایتالیا را در کارنامه خود دارد، در واقع او را معمار اصلی خط دفاعی مستحکم آبی‌ها و شکست ناپذیری این تیم در کسب چهارمین قهرمانی بود.
استقلال فصل پیش به واسطه کم گل خوردنش توانست قهرمان شود و رمز موفقیت این تیم در خط دفاعی و دوازه بود که تخصص مربی های ایتالیایی است. در فصل جاری آبی پوشان با ساپینتو نتوانستند عملکرد خوب خودشان در فصل پیش را تکرار کنند و حالا تاثیرات گابریله پین بیشتر از قبل به چشم می آید.
انقلاب در پرسپولیس گل محمدی با مربی برزیلی
پس از جدایی حمید مطهری از کادر فنی پرسپولیس، یحیی گل محمدی گزینه‌های پیشنهادی اش را به مسئولان باشگاه داد تا مذاکره با آنها انجام شود. در نهایت باشگاه پرسپولیس با «اوسمار لوس ویرا» به توافق رسید تا برزیلی روی نیمکت سرخپوشان بنشیند. با حضور او در پرسپولیس این تیم نسبت به فصل پیش تغییرات تاکتیکی زیادی کرده و سرخپوشان از حالا صدرنشین لیگ برتر هستند. وی در کارنامه کاری خود سابقه همکاری با مربیانی چون؛ “فابیو کاریله” سرمربی حال حاضر وردی ناکازاکی و سرمربی سابق اتلتیکو پارانانزه ، سانتوس ، الاتحاد عربستان، الوحده، آبل براگا سرمربی سابق فلومیننزه، اینتر ناسیونال، واسکودوگاما، کروزیرو، فلامینگو، الجزیره، خایرو ونتورا، فرزند جرزینهو و سرمربی حال حاضر گویاس و سرمربی سابق یوونتوس ودیگو آگیره سرمربی اروگوئه‌ای و حال حاضر کرول آزول مکزیک و سرمربی سابق اینترناسونال الریان، سائوپائولو، الغرافه و پنارول را دارد.
هم وطن کی‌روش یار غار قلعه نویی
میگوئل تکسیرا از سال ۲۰۱۶ به ایران آمد و ۶ سالی است که با امیر قلعه نویی به تیم های مختلف می رود و به نوعی یار غار ژنرال استقلالیها شده است. او به عنوان یک مربی تمرین دهنده و بدنساز در سال ۹۵ دستیار امیر قلعه‌نویی شد. تکسیرا در ادامه با قلعه‌نویی راهی ذوب آهن شد و با امیر قلعه نویی فصل موفقی را در این تیم داشت. قلعه نویی با رفتن به سپاهان، تکسیرا را هم با خود به این تیم برد و این دو، به مدت دو فصل در سپاهان همکاری کردند. با جدایی قلعه‌نویی از سپاهان و روی کار آمدن نویدکیا، تکسیرا هم در این تیم ماند و مسیر او با قلعه‌نویی جدا شد و به محرم نویدکیا گره خورد.
یک آلمانی معروف روی نیمکت تیم ملی و استقلال
یکی از مربیان معروف و صاحب نام جهان که در ایران حضور پیدا کرد، «اریش روته‌مولر» بود. مدرس آلمانی فدراسیون جهانی فوتبال به عنوان دستیار علی دایی روی نیمکت تیم ملی نشست و در کنار شهریار به هدایت ملی پوشان مشعول شد.
پس از شکست تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ مقابل عربستان و اخراج علی دایی از تیم ملی، او هم از جمع یوزها جدا شد. مولر سال بعد به کادرفنی استقلال پیوست و دستیار صمد مرفاوی شد و مسئولیت تمرین دادن به تیم را داشت.
دستیار ایویچ در پرسپولیس
ژلکو میاچ، مربی فقید سابق پرسپولیس، راه آهن و صبای قم بود که پیش از اینکه دستیار علی دایی شود، با ایویچ هم در فوتبال ما حضور داشت. پای میاچ برای اولین بار با مرحوم ایویچ، سرمربی سابق تیم ملی به ایران باز شد و پنج ماه مربی تیم ملی بود و توانست به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه هم صعود کند اما با اخراج ایویچ، میاچ هم از ایران دور شد. او برای اولین بار برای کمک به علی دایی به تهران بازگشت و مربی پرسپولیس شد. او در اولین سال حضورش در پرسپولیس به همراه علی دایی در اخرین هفته‌های لیگ برتر به مقام دوم دست یافت و جام قهرمانی از دست داد. میاچ در فصل دوم و به شکل عجیب از مربی‌گری این تیم به همراه دایی برکنار شد اما این پایان راه نبود. او به همراه علی دایی، راهی راه‌آهن، صبای قم و نفت تهران هم شد و یار غار علی دایی بود و حتی قهرمانی جام حذفی فوتبال ایران را هم به دست آورد. او حتی در سانحه تصادف با علی دایی در سال ۱۳۹۰ هم حضور داشت و جان سالم به در برد.
هلندی جذاب و پایانی عجیب
تئو ده یونگ در سال ۸۶ دستیار آری هان در پرسپولیس بود. یونگ در دومین مقطع، به عنوان دستیار صمد مرفاوی به استقلال پیوست. یونگ یک تئورسین بود و آری هان اعتقاد زیادی به او داشت و حتی حضور او در پرسپولیس و استقلال با تغییرات زیادی حاصل شده بود اما مخالفت های صمد مرفاوی با تصمیمات و نکات تاکتیکی او باعث شد تا یونگ از جمع آبی ها جدا شود.
او در بازه ای هم هدایت تیم استیل آذین را برعهده گرفت که اتفاقات عجیبی برای او در این تیم رخ داد و باعث شد این مربی هلندی برای همیشه از فوتبال ایران برود.

 

 

نجات اکوادور از حذف شدن در جام جهانی
تیم ملی اکوادور از حذف شدن در جام جهانی ۲۰۲۲ نجات پیدا کرد.
داستان بایرون کاستیو مدافع تیم ملی اکوادور که به جعل پاسپورت متهم شده بود به جاهای حساس کشید. سندی از این بازیکن منتشر شد که نشان می دهد او پناهنده کلمبیایی است و با پاسپورت جعلی در اکوادور حضور دارد.
نشریه «دیلی میل» انگلیس هفته گذشته با انتشار فایل صوتی منتسب به کاستیو خبر داد که در این فایل صوتی این بازیکن اعتراف می کند که در کلمبیا به دنیا آمده و برای محقق شدن رویای فوتبالی اش راهی اکوادور شد.
فدراسیون فوتبال شیلی به شدت پیگیر این پرونده در فیفا بود تا به نتیجه برساند. فدراسیون شیلی مدارک به فیفا ارائه کرده که نشان می دهد این بازیکن تابعیت کلمبیایی دارد و با پاسپورت جعلی برای تیم ملی اکوادور بازی کرده است.
اما فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) در این زمینه بدون ارائه توضیحی شکایت فدراسیون شیلی را رد کرد و حضور اکوادور در جام جهانی ۲۰۲۲ را قطعی دانست.
بدین ترتیب تغییر در جدول بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ رخ نمی دهد و اکوادور در این تورنمنت بزرگ فوتبالی
ماندنی شد.

شیطنت خبرنگار پرتغالی علیه طارمی
ستاره ایرانی مصاحبه را نیمه تمام گذاشت
خبرنگار پرتغالی علیه ستاره تیم ملی کشورمان و عضو باشگاه پورتو شیطنت کرد.
در چارچوب هفته هفتم لیگ پرتغال، پورتو به مصاف استوریل رفت و در لحظات پایانی به تساوی یک بر یک دست یافت.در این بازی مهدی طارمی ستاره ملی پوش کشورمان در ترکیب اصلی پورتو حضور داشت و ۹۰ دقیقه برای تیمش بازی کرد. تک گل پورتو را طارمی در دقیقه ۹+۹۰ از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند تا این تیم یک امتیاز مهم خارج از خانه را بدست آورد.
خبرنگار شبکه SportTV بعد از این بازی به سراغ مهدی طارمی رفت و در ابتدای درباره بازی سوال کرد که ستاره ایرانی پاسخ داد: قبل از آغاز بازی می دانستیم دیدار سختی داریم. در نیمه اول نتوانستیم بازی خودمان را ارائه کنیم اما در نیمه دوم بهتر عمل کردیم. ما تیم برتر میدان بودیم ولی از موضعیت های خود استفاده نکردیم.
خبرنگار این شبکه دست به شیطنت زد و از طارمی درباره تلاش این بازیکن برای شبیه سازی و فریب دادن داوران در محوطه جریمه سوال کرد که در بازی با اتلتیکو به خاطر این اقدام از سوی داور با کارت قرمز مواجه شد.
طارمی خنده طعنه آمیزی کرد و به سختی به زبان انگلیسی به خبرنگار گفت: آیا این سئوال شما است؟ آیا آن بازی را دیدی؟
خبرنگار در پاسخ به طارمی گفت: بله آن صحنه را دیدم ولی نظر شما را می‌خواهم بدانم. مهاجم ایرانی که با زبان انگلیسی و به سختی صحبت می‌کرد، گفت: پای چپ من زیر پای ویتسل بود. من باید از سمت راست می‌رفتم. این شبیه سازی نبود بلکه برخورد انجام شد.
طارمی بعد از این سوال به خبرنگار پرتغالی گفت شما سوال غیر از بازی می‌پرسید و من مسئول پاسخ دادن به این سوالات نیستم. در نهایت ستاره ایرانی به همین خاطر مصاحبه اش را نیمه تمام گذاشت.