مرمت بنای تاریخی روستای کاروانسرای اراک در انتظار سرمایه‌گذار
مرمت بنای تاریخی روستای کاروانسرای اراک در انتظار سرمایه‌گذار

  مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: حفاظت و احیای کاروانسرای تاریخی روستای کاروانسرای اراک در صورت جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی امکان پذیر است. مصطفی مرزبان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: سال گذشته بخشی از این بنای تاریخی بر اثر بارندگی‌های تخریب شد و بخشی به دلیل مرمت‌های غیراصولی […]

 

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: حفاظت و احیای کاروانسرای تاریخی روستای کاروانسرای اراک در صورت جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی امکان پذیر است.
مصطفی مرزبان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: سال گذشته بخشی از این بنای تاریخی بر اثر بارندگی‌های تخریب شد و بخشی به دلیل مرمت‌های غیراصولی و دخل و تصرف‌های متصرفان دچار آسیب شده بود که در این راستا مرمت اضطراری با اعتباری به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال انجام شد. وی افزود: با اقدامی که از طریق مراجع قضائی صورت پذیرفت در حال حاضر افرادی که استفاده نامتعارف و آسیب‌زا از بنا داشتند، از محل خارج شده‌اند و با توجه به میزان اعتبار تخصیصی، بخش‌هایی از بنا رفع خطر شد.
مرزبان بیان کرد: مرمت‌های صورت‌گرفته، اضطراری و به منظور رفع خطر بوده است و مرمت و احیا کامل بنا نیازمند جذب سرمایه‌گذار و احیای آن با اعتبار بخش خصوصی است چرا که اعتبارات دولتی تکافوی مرمت بنایی با چنین وسعت و گستردگی را نمی‌دهد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی خاطر نشان کرد: معمولاً این گونه بناها مانند کاروانسرای دودهک دلیجان با کاربری اقامتی و پذیرایی احیا می‌شوند و در حال حاضر مهمترین راهکار برای حفاظت، مرمت و احیا بناهای تاریخی جذب سرمایه‌گذار است. گفتنی است کاروانسرای «شاه عباسی» در روستای کاروانسرا در حاشیه غربی رشته کوه‌های هفتاد قله و در ۳۵ کیلومتری شهر اراک قرار دارد.
محکومیت یورش به مسجدالاقصی
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، یورش صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی و زخمی شدن شماری از نمازگزاران مظلوم فلسطین را محکوم کرد. در پی یورش صهیونیست‌ها و نظامیان رژیم اشغالگر قدس به مسجدالاقصی و زخمی‌شدن ده‌ها نفر از نمازگزاران مظلوم فلسطین، حجت‌الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ با صدور پیامی این هجوم را وحشیانه خواند و آن را محکوم کرد.
در متن این پیام محکومیت آمده است:
سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَی بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَی الْمَسْجِدِ الأَقْصَی الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ
گزارش رسیده بار دیگر لشکر جرّار شیطان به صفوف روزه‌داران و بندگان خداوند در مسجدالاقصی، قبله اول مسلمانان یورش برده است. تمام این تلاش‌های مذبوحانه روزانه، برای ماندن در سرزمین دیگران بیهوده است. این سنت خداوندی است که باطل نابود شدنی و حق ماندنی است که انّ و عدالله حق/ و ان الله یدافع عن الذین امنوا، بدیهی است آینده سرزمین فلسطین در اختیار فرزندان آن است.
همه آزادیخواهان عالم از جمله فرهیختگان یهودی حرکت صهیونیزم را محکوم می‌کنند و اگر اظهار هم نکنند با صاحبان سرزمین همراه هستند.
گوش حاکمان غاصب و مغرور امروز مانند گذشتگان خویش که در مقابل آموزه‌های پیامبران الهی می‌ایستادند، ناشنواست و به سخن دلسوزان جامعه بشری توجه نمی‌کنند و در نهایت برای همگان زحمت و برای خود نابودی درو می‌کنند و همانند قارون و فرعون عبرت برای آیندگان خواهند شد. ان رحمة الله قریب من المحسنین.

ایرانشناسی در آستانه ورود به قرن پانزدهم
در آستانه ورود به قرن پانزدهم شمسی و تحول چهار دهه جریان ایرانشناسی، سلسله گفت‌وگوهای جهانی ایرانشناسی در سده پانزدهم، با عنوان «ایران و تمدن‌سازی جهانی» برگزار می‌شود.
نخستین برنامه این گفت‌وگوها با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی و دانشگاه‌های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تهران و تربیت مدرس و انجمن اساتید زبان فارسی و اندیشکده هویت و پیشرفت ایرانی ـ اسلامی مرکز مطالعات راهبردی فرهنگی ژرفا، در آستانه روز ملی ایرانشناسی، ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
دکتر سیدعبدالمجید میردامادی، دبیر علمی همایش بین‌المللی «ایران و تمدن سازی جهانی»، ‌ توضیح داد: سلسله گفت‌وگوهای جهانی ایرانشناسی در سده پانزدهم با موضوع «ایران و تمدن‌سازی جهانی» برای نخستین‌بار، با نگرشی علمی- تحلیلی، با حضور و سخنرانی حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای ـ رییس بنیاد ایرانشناسی ـ و استادان برجسته ایرانشناس داخلی و خارجی در عرصه مطالعات ایران‌پژوهی برگزار خواهد شد و در آن ایرانشناسان از کشورهای مختلف دنیا به ارائه مقاله و سخنرانی در هشت محور اصلی می‌پردازند.
نقش فرهنگ ایرانی- اسلامی در تمدن‌سازی جهانی، نقش زبان فارسی در تمدن‌سازی جهانی، نقش جغرافیای ایران فرهنگی در تمدن‌سازی جهانی، نقش ادیان، ‌ مذاهب و دیانت ایرانیان در تمدن‌سازی جهانی، نقش مفاخر و مشاهیر ایرانی در تمدن‌سازی جهانی، نقش هنر و معماری ایرانی در تمدن‌سازی جهانی، نقش علوم و دانشمندان ایرانی در تمدن‌سازی جهانی و نقش پیوندهای مشترک ایران و اسلام در تمدن‌سازی جهانی از جمله محورهای مورد بحث مقاله‌ها خواهد بود.
هدف اصلی بنیاد ایرانشناسی از برگزاری این همایش، بیان نقش فرهنگ و تمدن ایران و اسلام و جایگاه تمدن ایرانی و تأثیر این تمدن بزرگ در قیاس با دیگر تمدن‌های جهانی است.
علاقه‌مندان به شرکت در همایش بین‌المللی «ایران و تمدن سازی جهانی»، می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی همایش به آدرس: https://conversation.iranology.ir مراجعه کرده و اخبار گفت‌وگوها را پیگیری کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۶۰۸۷۸۸ تماس بگیرند.
مسجد امام حسن(ع) شاهرود تخریب شد
مقاومت گروه های مردمی و دوست داران میراث فرهنگی در شهرستان شاهرود جواب نداد و با رأی هیئت امنا، امروز مسجد تاریخی امام حسن(ع) این شهر تخریب شد.
داستان ایمن سازی و دوری از مخاطرات ساختمان قدیمی مسجد امام حسن (ع) و تلاش مردم برای حفاظت از آن در نهایت پایان خوشی نداشت و این مسجد نوستالژیک که برای مردم شاهرود دارای خاطرات بسیار خوبی است، نهایتاً با پافشاری هیئت امنا تخریب شد.
شاهرودی‌ها معتقد هستند طبق روایتی تاریخی این مسجد به دستور پدر گرامی حضرت ولی عصر (عج) ساخته شده است. سه سال پیش هیئت امنای مسجد نسبت به امکان تخریب این بنای تاریخی هشدار دادند و نهایتاً با مدیریت وقت اوقاف و امور خیریه و دیگر نهادهای ذی ربط مکاتباتی صورت گرفت و در نهایت ماجرا به کارشناسی عده‌ای مهندس واگذار شد.
پس از مدتی اما عدم ورود میراث فرهنگی و همچنین اوقاف و امور خیریه به مسجد و ماجرای مقاوم سازی آن و همچنین سپردن همه چیز به دست امنا در راستای تصمیم گیری درباره این بنای تاریخی، صدای دلسوزان شهر شاهرود را درآورد و نهایتاً اعتراضات نسبت به عدم مرمت اصولی این مسجد بالا گرفت و با رأی هیئت امنا به بهانه امکان ریزش مسجد آن را امروز جمعه تخریب کردند. هنوز مشخص نیست چرا دستگاه قضائی که حکم توقف تخریب مسجد را داده بود، به موضوع ورود نکرده و علی رغم حکم شهرداری و دستگاه قضائی، هیئت امنا مسجد را امروز جمعه و همزمان با روز قدس تخریب کردند.