مسکن ملی تهران گران نشده است
مسکن ملی تهران گران نشده است

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: هیچ کدام از پروژه های مسکن ملی در استان تهران متوقف نشده و تمامی پروژه ها با همان نرخ های اعلام شده در حال اجرا هستند. خلیل محبت خواه مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران، با بیان اینکه اجرای پروژه‌های مسکن ملی در تمامی شهر‌های استان […]

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: هیچ کدام از پروژه های مسکن ملی در استان تهران متوقف نشده و تمامی پروژه ها با همان نرخ های اعلام شده در حال اجرا هستند.
خلیل محبت خواه مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران، با بیان اینکه اجرای پروژه‌های مسکن ملی در تمامی شهر‌های استان تهران همچنان با جدیت ادامه دارد، گفت: روند مستمر بازدید از تمامی پروژه‌های مسکن ملی در استان تهران از جمله دماوند، نسیم شهر، اسلام شهر و سایر شهر‌ها ادامه دارد و به صورت کامل در روند پیشرفت واحد‌های مسکن ملی هستیم.
او با بیان اینکه افزایش قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان، فولاد و میلگرد تاثیری در قیمت واحد‌های مسکن ملی نداشته است، گفت: با وجود افزایش قیمت‌ها، ما اجازه افزایش و یا تغییر قیمت در این پروژه‌ها را نداده‌ایم.
محبت خواه توضیح داد: تمامی پروژه‌های مسکن ملی طبق زمان بندی که اعلام شده در حال اجرا است و ما با توجه به افزایش تعداد شیفت‌های پیمانکاران سرعت اجرای کار را افزایش داده‌ایم.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه فعلا برنامه‌ای برای ثبت نام جدید مسکن ملی در استان تهران نداریم، افزود: درباره ثبت نام جدید پروژه‌های مسکن ملی معاونت مسکن و ساختمان تصمیم گیری می‌کند، اما در حال اجرای پروژه‌هایی هستیم که متقاضیان آورده خود را پرداخت کرده‌اند و البته مرحله فونداسیون بسیاری از این پروژه‌ها به اتمام رسیده است.
محبت خواه با بیان اینکه بسیاری از متقاضیان تنها به ثبت نام در پروژه‌های مسکن ملی بسنده کرده بودند، گفت: متقاضیانی که آورده ۴۰ میلیون تومانی خود را پرداخت نکرده‌اند، تاکنون چندین بار به آن‌ها پیامک ارسال شده و در صورتی که اراضی در شهر‌های دیگر تامین شده باشد حذف نشده‌اند و فرصت دارند، اما اگر در شهر‌هایی باشند که اراضی در آن‌ها تامین نشده، حذف شده‌اند.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران بیان کرد: در حال حاضر سرعت اجرای تمامی پروژه‌هایی که متقاضیان آورده خود را تکمیل کرده اند، خوب است و ما امیدواریم تمامی متقاضیان هرچه سریع‌تر آورده خود را تکمیل کنند.
محبت خواه همچنین درباره آخرین وضعیت پروژه مسکن ملی تهرانسر هم گفت: سرعت اجرای این پروژه بسیار افزایش یافته و تمامی مشکلات از لحاظ دریافت مجوز برطرف شده و به صورت سه شیفته این پروژه در حال اجراست و در حال حاضر پیشرفت فیزیکی این پروژه به ۳۳ تا ۳۵ درصد رسیده است.
او همچنین درباره وام ودیعه مسکن در تهران هم گفت: تمامی متقاضیان برای دریافت وام ودیعه مسکن باید در سامانه املاک و اسکان ثبت نام کنند و هیچ وام ودیعه‌ای بدون دریافت کد رهگیری به متقاضیان پرداخت نمی‌شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران اظهار کرد: متاسفانه برخی از بانک‌ها در پرداخت تسهیلات کم کاری کرده‌اند و یا شیوه پرداخت آن‌ها متفاوت است که باید بانک مرکزی در خصوص اقدامات این بانک‌ها تصمیم گیری لازم را انجام دهد.
او در پایان تاکید کرد: تمامی مشاوران املاک باید در هنگام عقد قرارداد کد رهگیری را به متقاضیان ارائه دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد
ریزش قیمت مسکن در محله‌های هدف سفته‌بازان
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت مسکن در محله‌هایی از تهران که دارای ماهیت سرمایه‌ای هستند با افت بیشتری نسبت به مناطق مصرفی مواجه شده است گفت: معتقدم تقاضای واقعی هیچگاه دچار رکود نمی‌شود و دولت از سازندگانی که در این بخش اقدام به ساخت و ساز کنند حمایت می‌کند.
محمود محمودزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بهترین راه برای کاهش قیمت خانه این است که مسکن مصرفی احداث کنیم و بازار را از حالت سرمایه‌ای بیرون بیاوریم. یعنی به شکل هدفمند واحدهایی برای متقاضیان واقعی و واجد شرایط احداث کنیم.
وی افزود: یکی از دلایلی که دولت سیاست تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال را مطرح کرده این است که مسکن در استطاعت برای خانوارها ساخته شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن در شش ماه گذشته به ثبات رسیده است گفت: اگر آمار را به تفکیک محلات بررسی کنیم می‌بینیم در بسیاری از مناطق تهران که ماهیت سوداگری دارد با کاهش قیمت‌های به مراتب بیش از میانگین کل مواجه شده‌ایم. بنابراین بازار در حوزه سرمایه‌گذاری که در تراز ارز و سکه قرار می‌گیرد کشش ندارد اما در بخش مصرفی شرایط متفاوت است.
محمودزاده تاکید کرد: بازار مسکن را از نظر ماهیتی باید به دو شاخه کلی تقسیم‌بندی کرد؛ یک بخش تقاضای واقعی است که به اعتقاد من یک فعالیت دائمی است و رکود ندارد. اگر سازندگان سودهای متعارف و منطقی را در نظر بگیرند همواره در بخش تقاضای واقعی، کار هست و دولت نیز با طرحهای تشویقی از سازندگان حمایت می‌کند.
وی، بخش دیگر را حوزه سوداگری بازار مسکن دانست و گفت: بازار سرمایه‌ای هم‌اکنون در رکود به سر می‌برد اما سر جای خودش است و کسی جلوی آن را نمی‌گیرد. موقعی که توجیه اقتصادی داشته باشد سرمایه‌گذاران به مناطقی که معمولا خرید و فروشهای سرمایه‌ای در جریان است ورود می‌کنند.
متوسط قیمت مسکن شهر تهران در مردادماه سال جاری ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار  تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد و نسبت به مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات نیز ۵.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۸.۴ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۳۹.۴ کاهش را نشان می‌دهد.