مشکلات محیط زیستی منطقه را فارغ از مسائل سیاسی حل کنیم
مشکلات محیط زیستی منطقه را فارغ از مسائل سیاسی حل کنیم

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: ایران با کشورهای همسایه و هم مرز مشترکات دینی و تاریخی دارد بنابراین باید به دور از مسائل سیاسی و اجتماعی مشکلات محیط زیستی منطقه را حل و فصل کنیم. علی سلاجقه در گردهمایی محیط زیست، دیپلماسی منطقه‌ای، مدیریت، تغییر اقلیم، اب، مقابله با گرد […]

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: ایران با کشورهای همسایه و هم مرز مشترکات دینی و تاریخی دارد بنابراین باید به دور از مسائل سیاسی و اجتماعی مشکلات محیط زیستی منطقه را حل و فصل کنیم. علی سلاجقه در گردهمایی محیط زیست، دیپلماسی منطقه‌ای، مدیریت، تغییر اقلیم، اب، مقابله با گرد و غبار افزود: مسایلی که امروز ما را کنار هم گرد آورده مشکلات و مرارت‌هایی است که به علت کاهش شاخص‌های محیط زیستی گریبان شهروندان و هموطنان ما را گرفته است.
وی اظهارداشت: کره زمین سالیان طولانی است که روال طبیعی خود را طی می کند سیلاب ها خشکسالی های زیادی را پشت سر گذاشته اما از زمانی که انسان با زیاده خواهی موجب تخریب محیط‌زیست و کاهش شاخص‌های زیستی شده این روند شتاب گرفته است.
رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: از آنجا که انسان خود و منافع شخصی خود را در معرض خطر دید در صدد جبران و راه حل برآمد ، دخالت‌های انسان در فرایند های کره زمین کاملا ملموس است از این رو در صدد است تا راه حلی برای بهبود وضعیت موجود فراهم کند.
معاون رییس جمهور تاکید کرد: ایران با کشورهای همسایه و هم مرز مشترکات دینی و تاریخی دارد بنابراین باید به دور از مسائل سیاسی و اجتماعی مشکلات محیط زیستی منطقه را حل و فصل کنیم.
سلاجقه تاکید کرد: آنچه که امروز به عنوان تغییر اقلیم و نابسامانی‌های اقلیم آن مواجه هستیم نتیجه دخالت های انسان بر محیط زیست است که ضربه شدیدی بر مولفه های زیستی وارد کرده است؛ منابع آبی را به مرز رساندیم خاک ها را الوده کردیم پوشش گیاهی را با ضعف بنیه مواجه کردیم و به عنوان انسانی که زمانی از تمام این منابع بهره کشی می کرد و این را حق خود به عنوان اشرف مخلوقات می‌دانست امروز در معرض خطر قرار گرفته است.

شناسایی ۱۰ مورد مشکوک به آبله میمونی
در کشور تایید نشد
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تزریق واکسن آبله برای پیشگیری از ابتلا به آبله میمونی توصیه نمی شود، گفت: شناسایی ۱۰ مورد مشکوک به آبله میمونی در کشور تایید نشد و نگرانی در مورد شیوع این بیماری نداریم.
دکتر محمد مهدی گویا افزود: تا کنون ابتلای قطعی به بیماری آبله میمونی که در بسیاری از کشورهای آمریکایی و اروپایی شایع شده در کشور ما و حتی کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان وجود ندارد.
وی اظهار داشت: آبله میمونی عفونت ویروسی است که به صورت ضایعات جلدی (بثورات پوستی) در صورت و قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌کند. عفونت در نتیجه تماس مستقیم با خون، مایعات بدن، ضایعات پوستی یا مخاطی حیوانات آلوده اتفاق می‌افتد.
گویا ادامه داد: در آفریقا، شواهدی از عفونت ویروس آبله میمون در بسیاری از حیوانات یافت شده و دلیل انتقال آبله میمونی کاملا مشخص نیست، اما خوردن گوشت نپخته و سایر محصولات دامی حیوانات آلوده، یک عامل خطر احتمالی است.
این مقام مسوول در وزارت بهداشت تصریح کرد: گزش حیوان، تماس مستقیم با ضایعات یا مایعات بدن حیوان آلوده، از دیگر راه های انتقال آبله میمونی هستند. این بیماری همچنین می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، در انتقال انسان به انسان بیماری، تصور می‌شود که ویروس توسط قطرات تنفسی در هنگام تماس مستقیم و طولانی مدت چهره به چهره، منتقل می‌شود.
به گفته گویا، وزارت بهداشت به طور کامل تمامی موارد مربوط به آبله میمونی را رصد می کند و موارد مشکوک به این بیماری با بررسی های دقیق آزمایشگاهی تاکنون تایید نشده اند و ما موردی از ابتلای قطعی به این بیماری در کشور نداریم.

صدور اخطار پلمب ناایمن‌ترین بیمارستان کشور
تشکیل پرونده ایمنی برای ۲۴۲۰ مدرسه دولتی
دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: طبق گزارش رؤسای دانشگاه علوم پزشکی، ناایمن‌ترین بیمارستان کشور در تهران قرار دارد که اخطار پلمب و تعطیلی آن به همراه یکی دیگر از ساختمان‌های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی برابر درخواست سازمان آتش نشانی صادر شده است.
علی صالحی با اعلام بررسی وضعیت ساختمان‌های ناایمن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش در دادستانی تهران افزود: ناایمن بودن ساختمان‌ها از سوی رؤسا و معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیران آموزش و پرورش مورد تأیید قرار گرفت و فقدان بودجه و اعتبار کافی برای تملک یا تخریب و نوسازی ساختمان، مهمترین مشکل در این زمینه اعلام شد.
وی افزود: مقرر شده است برای همه مدارس دولتی تهران شامل ۲ هزار و ۴۲۰ مدرسه، پرونده ایمنی تشکیل و آموزش و پرورش نسبت به اصلاح و ارتقای وضعیت این مدارس اقدام کنند.
دادستان تهران تصریح کرد: طبق گزارش مدیران آتش نشانی در دو سال گذشته، حدود ۹۳۰ فقره اخطاریه و دستورالعمل ایمنی به اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران صادر شده که متأسفانه اقدام مناسبی از سوی آموزش و پرورش در پی نداشته است.
صالحی اضافه کرد: مقرر شده است با امضای تفاهم‌نامه میان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، مالک هر ساختمان که با تأیید سازمان آتش نشانی واجد وصف ناایمن باشد، مکلف شود حداکثر ظرف دو هفته، علاوه بر ارتقای ایمنی و رفع خطر از ملک، طبق دستورالعمل های آتش نشانی، تأییدیه نظام مهندسی از جهت ایمن بودن ملک از نظر سازه و سایر موارد را هم دریافت و ارائه کنند.