مشکلی از نظر تامین واکسن  در مازندران نداریم
مشکلی از نظر تامین واکسن  در مازندران نداریم

سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه مشکلی از نظر تامین واکسن نداریم، گفت: امیکرون بیشتر واکسن نزده ها را درگیر می کند. قاسم اویس با بیان اینکه وضعیت کرونا در استان با ثبات اظهار داشت: ۸۲.۸ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال در استان واکسن کامل کرونا را دریافت کردند. وی با اظهار اینکه انتظار داشتیم میزان […]

سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه مشکلی از نظر تامین واکسن نداریم، گفت: امیکرون بیشتر واکسن نزده ها را درگیر می کند.
قاسم اویس با بیان اینکه وضعیت کرونا در استان با ثبات اظهار داشت: ۸۲.۸ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال در استان واکسن کامل کرونا را دریافت کردند.
وی با اظهار اینکه انتظار داشتیم میزان تزریق واکسن دوز دوم به بیش از ۹۰ درصد می‌رسد، افزود: همچنین انتظار می‌رفت افراد بالای ۶۰ سال نسبت به تزریق واکسن دوز سوم اقدام می‌کردند در حالی که فقط ۱۱ درصد جمعیت این بخش دوز سوم را دریافت کردند.
اویس با عنوان اینکه افراد بالای ۴۰ سال که واکسن سینوفارم و برکت دریافت کردند، می‌توانند سه ماه بعد از تزریق دوم، دوز سوم را دریافت کنند، افزود: این درحالی که کمبود واکسن در استان وجود ندارد.
سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: مطالعات انجام شده در ۲۰ کشوری که درگیر امیکرون شدند، نشان می‌دهد که افرادی که واکسن نزدند بیشتر درگیر ابتلای به این سویه هستند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران میزان تزریق واکسن را در استان بیش از ۴ میلیون دوز ذکر کرد و گفت: متاسفانه ۱۵ درصد جمعیت ۲۰ تا ۳۰ سال هنوز واکسن نزده اند.
قاسم اویس از تزریق چهار میلیون و ۲۰۶هزار دوز واکسن در استان خبر داد و گفت: دو میلیون و ۸۳۰ هزار دوز اول در استان تزریق شد و نسبت تزریق واکسن دوز اول به کل جمعیت ۷۹ درصد و دوز دوم ۶۹ درصد است. وی با اظهار اینکه دوز اول جمعیت بالای ۱۲ سال در استان ۹۵درصد معادل دو میلیون و ۲۱۱هزار دوز واکسن تزریق شده است، افزود: همچنین ۸۲.۸درصد جمعیت بالای ۱۲ سال شامل یک میلیون و ۹۳۹ هزار نفر دوز دوم را دریافت کردند.
وی ادامه داد: ۳۶ درصد از کادر بهداشت و درمان معادل ۱۱ هزار و ۳۳۶ نفر از ۳۱ هزار نفر این بخش دوز بوستر و ۱۱ درصد از جمعیت ۴۰۷ هزار نفری ۶۰ سال به بالا معادل ۴۶ هزار نفر دوز سوم واکسن را دریافت کردند. اویس درباره واکسن دانش آموزان نیز گفت: ۹۷.۵درصد از دانش آموزان معادل ۲۰۶هزار نفر از مجموع ۲۱۲ هزار دانش آموز دوز اول و ۸۲درصد معادل ۱۷۴هزار نفر دوز دوم را دریافت کردند.

 

مدیر کل بهزیستی گیلان:
فنی و حرفه‌ای از ارائه آموزش رایگان به معلولان خودداری می‌کند

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به خودداری فنی و حرفه‌ای از ارائه آموزش‌های رایگان به معلولان، گفت: علت این امر واگذاری کارگاه‌ها به بخش خصوصی است.
حسین نحوی‌نژاد در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با بیان اینکه بسیاری از مشکلات جامعه معلولان با اجرایی شدن قانون حمایت از این قشر رفع می‌شود، اظهار کرد: در ماده ۲۷ این قانون آمده است که سرپرست خانوار باید حداقل حقوق را بگیرد و یا حق پرستاری به خانواده‌های دارای معلولان شدید تعلق گیرد.
مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه نظام بیمه‌ای باید به نیاز معلولان پاسخ دهد، تصریح کرد: کمک به معلولان از طریق بودجه جاری میسر نیست و بسیاری از خدمات توانبخشی از شمول بیمه خارج و بودجه‌های فعلی جوابگو نیست و راهکار نیز اجرایی شدن قانون حمایت از معلولان است.
وی با اشاره به اینکه اگر در سال آینده حتی به صورت آزمایشی برخی خدمات توانبخشی در بیمه گنجانده شود، بسیاری از اعتبارت بهزیستی و کمیته امداد به سمت تولید سوق داده می‌شود، افزود: اکثر نمایندگان گیلان بر اجرایی شدن طرح حمایت از معلولان نظر مثبت دارند.
نحوی‌نژاد ادامه داد: یکی از مشکلات در خصوص اشتغال افراد معلول این است که سازمان فنی و حرفه‌ای برخلاف قانون از ارائه آموزش رایگان به این قشر خودداری می‌کند و ادعا می‌کنند.
مدیر کل بهزیستی گیلان ادامه داد: علت آن واگذاری کارگاه‌ها به بخش خصوصی است در حالی که آموزش رکن اصلی در مهارت آموزی و در نتیجه اشتغال افراد دارد.
وی با بیان اینکه متوسط مناسب سازی در معابر و اماکن عمومی گیلان ۳۰ درصد است، بیان کرد: آمار آسانسورها و سرویس بهداشتی نیز ۳۵ درصد است در حالی که اگر شهرداری‌ها به وظایف خود در این خصوص عمل کنند ۷۰ درصد از مشکلات عبور و مرور معلولان حل می‌شود.
مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به کاهش تولدهای همراه با معلولیت ژنتیکی، گفت: با توجه به سطح آگاهی مردم این آمار در ۱۰ سال آینده به حداقل می‌رسد و می‌توان با رعایت مواردی مانند تغذیه سالم فرزندان سالم بیشتری را به جامعه تحویل داد.

 

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان همدان خبرداد؛
چاپ ۴۰۰ عنوان کتاب در همدان

همدان، خبرنگار روزنامه جمله:
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه در سال ۹۹ بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب در استان به چاپ رسیده است، گفت: در ۶ ماهه نخست امسال نیز ۲۵۰ عنوان چاپ کتاب داشتیم.
احمدرضا احسانی، در آیین گشایش موزه صنعت چاپ استان همدان که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با اشاره به پیشینه تاریخی، فرهنگ و هنر همدان، بیان کرد: این دیار از گذشته زبانزد بوده و ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف دارد.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ موسسه قرآنی در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: ۱۹۰ رسانه در استان فعال است که در راستای توسعه استان فعالیت می‌کنند.
احسانی با بیان اینکه بیش از ۵۰۰ کانون فرهنگی، هنری در سطح استان فعال هستند، تصریح کرد: حدود ۱۰۰ ناشر در استان داریم که ۵۵ مورد از آنها فعال است که با مشکلاتی مانند مشکلات کاغذ مواجه هستند بنابراین نیاز به حمایت دارند.
وی با بیان اینکه در سال ۹۹بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب و در ۶ ماهه نخست امسال ۲۵۰ عنوان چاپ کتاب داشتیم، افزود: پروژه‌های عمرانی موزه هنرهای معاصر، تالار مرکزی شهر و پردیس سینمایی پروژه‌های ملی هستند که امیدواریم سریع‌تر به سرانجام برسند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در ادامه به پروژه‌های اسلامی این حوزه اشاره کرد و گفت: پروژه فرهنگی هنری فامنین، بنای یادبود سید جمال‌الدین اسدآبادی، پروژه زنگنه ملایر و فیروزان از جمله این پروژه‌ها هستند.
احسانی در ادامه به جشنواره‌های پیش‌رو اشاره کرد و گفت: جشنواره سراسری ندای آسمانی، اولین کنگره بانوی انقلاب و جشنواره بین‌المللی تئاتر از جمله برنامه‌هایی هستند که تا پایان سال برگزار خواهند شد.