مقتدر در گروهی، نگران در حذفی
مقتدر در گروهی، نگران در حذفی

یکی از اتفاقات عجیب و همیشگی در لیگ قهرمانان آسیا تغییرات در لیست تیم‌هاست، به‌نوعی که آنان می‌توانند با نفراتی کاملا متفاوت نسبت به مرحله گروهی در مرحله حذفی شرکت کنند. در این دوره هم سرخابی‌ها با تغییرات زیادی وارد مرحله حذفی شده‌اند. تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس در ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و […]

یکی از اتفاقات عجیب و همیشگی در لیگ قهرمانان آسیا تغییرات در لیست تیم‌هاست، به‌نوعی که آنان می‌توانند با نفراتی کاملا متفاوت نسبت به مرحله گروهی در مرحله حذفی شرکت کنند. در این دوره هم سرخابی‌ها با تغییرات زیادی وارد مرحله حذفی شده‌اند.
تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس در ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و از دور اول حذفی یا مرحله یک‌هشتم نهایی این رقابت‌ها امروز و فردا به ترتیب در کشور امارات و تاجیکستان مقابل حریفان خود، یعنی الهلال عربستان و استقلال تاجیکستان به‌میدان خواهند رفت با این تفاوت که شاگردان فرهاد مجیدی میزبان خواهند بود. به‌خاطر چالش به‌وجود آمده بر سر میزبانی نمایندگان ایران و عربستان از یکدیگر و بازی آنها در کشور ثالث طبق روال چندسال اخیر این دیدار در کشور ثالث و این‌بار در امارات برگزار خواهد شد اما شاگردان یحیی گل‌محمدی در دوشنبه تاجیکستان مهمان استقلال این کشور خواهند بود.
پرسپولیسی‌ها که حالا با پنجره بسته به استقبال این بازی می‌روند، تمرینات خود را زودتر از رقیب دیرینه و سنتی خود یعنی استقلال تهران آغاز و با خریدهای به‌موقع تکلیف کادر بازیکنان خود را خیلی زود روشن کردند تا برای بازی با استقلال تاجیکستان هرچه سریع‌تر به هماهنگی برسند. این درحالی است که باوجود تغییرات مدیریتی، پرسپولیسی‌ها اسیر این موضوع نشدند و بدون توجه به خداحافظی سمیعی از مدیریت باشگاه پرسپولیس سعی کردند کار خود را در راه آماده‌سازی برای ادامه دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا به نحو احسن انجام دهند. البته گل‌محمدی انتقادهایی از عدم صدور مجوز برای خرید مهاجم خارجی داشت و معتقد بود فدراسیون – برعکس سایر تیم‌ها- از این تیم حمایت لازم را نکرده، از سوی دیگر تیم تاجیکی هم شرایط عجیبی را برای این بازی رقم زده که باعث شده خیلی‌ها برخلاف گذشته منتظر یک بازی راحت برای نماینده ایران نباشند.
آبی‌پوشان تهرانی هم بعد از کسب عنوان سومی رقابت‌های لیگ و نایب‌قهرمانی جام حذفی دچار چالش‌هایی عجیب شدند که تمامی ارکان این باشگاه را در برگرفت، ازجمله آنها می‌توان به خداحافظی بازیکنان تاثیرگذار از اردوی استقلالی‌ها و عدم جذب جانشینان مناسب، دعواهای مدیریتی و قهر و آشتی آنها با کادر فنی و بازیکنان و درنهایت شایعه برکناری یا استعفای کادر مدیریتی و حتی زمزمه مذاکرات با برخی مربیان دیگر در فصل نقل‌وانتقالات منتهی به دیدار مقابل الهلال عربستان اشاره کرد. اتفاقاتی که باعث شد استقلالی‌ها با یک تیم نصف و نیمه‌راهی امارات شوند و حالا در آستانه حساس با الهلال عربستان از اردوی این تیم خبر می‌رسد که چندین نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند و احتمالا این موضوع تهدیدی جدی برای شاگردان فرهاد مجیدی خواهد بود تا دیدار مقابل نماینده سعودی‌ها با چالش مواجه شود.
با این تفاسیر و در آستانه دیدار سرخابی‌ها مقابل حریفان‌شان در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در گزارشی قصد داریم به نتایج این تیم‌ها در مرحله گروهی بپردازیم و سرنوشت آنها را در مرحله گروهی رقابت‌ها مرور کنیم.
  صدرنشینی آبی‌ها در گروه مرگ
پس‌ از اینکه الشرطه عراق شگفتی‌ساز دور پنجم از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا شد و توانست الدحیل را شکست دهد، بهترین فرصت برای استقلال و الاهلی فراهم شد تا آنها بتوانند با پیروزی در جدال رودررو به صدر جدول صعود کنند که این اتفاق رخ نداد و دو تیم با تساوی بدون گل زمین مسابقه را ترک کردند.
با پایان بازی‌های دور پنجم گروه سوم، هر سه تیم استقلال، الدحیل و الاهلی ۸ امتیازی شدند و به دلیل اینکه الدحیل در تقابل‌های رودررو وضعیت بهتری داشت، انتظار می‌رفت که این تیم در صدر جدول رده‌بندی گروه سوم بماند اما با اعلام سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، این استقلال بود که به صدر جدول صعود کرد و این مساله باعث ابهاماتی برای علاقه‌مندان به فوتبال شد. در قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌صراحت ذکرشده بود چنانچه تیم‌هایی دارای امتیاز یکسان باشند، ملاک برتری ابتدا در بازی‌های رودررو است و سپس درصورت مساوی بودن این وضعیت،AFC سراغ تفاضل گل در بازی‌های رودررو می‌رود اما الدحیل که موفق شد از استقلال ۴ امتیاز بگیرد، چرا در صدر جدول قرار نگرفت؟ این سوالی بود که برای هواداران فوتبال تا قبل از دیدارهای مرحله آخر گروهی پیش‌آمد.
بر همین اساس کنفدراسیون فوتبال آسیا با حذف نتایج تیم‌ها دربرابر الشرطه، ابتدا امتیاز و سپس تفاضل گل تیم‌های استقلال، الدحیل و الاهلی در بازی‌هایی را که با همدیگر داشته‌اند، ملاک قرار داد. پس به این ترتیب تا پایان دور پنجم، استقلال در ۴ دیداری که با این دو تیم داشته، ۴ امتیاز از الاهلی و یک امتیاز از الدحیل کسب کرده و ۵ امتیازی شد. الدحیل نیز ۵ امتیاز از جدال با استقلال و الاهلی کسب کرد و الاهلی هم در این شرایط ۲ امتیاز کسب کرد.
مسابقات دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا درحالی به پایان رسید که تکلیف صعود چهار تیم دیگر از منطقه غرب به دور یک‌هشتم نهایی این دوره از بازی‌ها مشخص شد. در گروه C این رقابت‌ها تا پایان هفته پنجم، تیم استقلال ایران، الدحیل قطر و الاهلی عربستان به ترتیب در رده‌های اول و تا سوم ایستاده بودند و هرکدام با ۸ امتیاز برای صعود به دور بعدی شانس داشتند. تیم الشرطه که تنها سه امتیاز داشت، شانسی برای صعود نمی‌دید اما نتیجه تقابل آنها با استقلال و سپس نتیجه بازی الاهلی و الدحیل، تکلیف دو تیم صعودکننده از این گروه مشخص می‌کرد. به این ترتیب تقابل الشرطه و استقلال با نتیجه یک‌ بر صفر آبی‌ها به پایان رسید تا تیم تحت هدایت مجیدی ۱۱ امتیازی شود و صعودش به دور بعدی قطعی شود. تساوی تیم‌های الدحیل قطر و الاهلی عربستان، نتیجه غیرقابل‌پیش‌بینی هفته پایانی بود که رقم خورد و این امر سبب شد هر دو تیم از صعود به دور بعدی بازمانند و از طرفی شانس صعود الهلال نیز افزایش یابد.
براساس فرمول جدید مسابقات لیگ قهرمانان، استقلال به‌عنوان صدرنشین گروه C با تیم الهلال به‌عنوان تیم دوم گروه A مصاف می‌دهد. این تیم پیش از این در مسابقات مرحله گروهی فصول قبل با آبی‌پوشان هم‌گروه بود و رویارویی با ستاره این تیم در خط حمله، بافتیمی گومیس، در خاطرات هواداران این تیم باقی مانده.
  پرسپولیس اولین صعودکننده مرحله گروهی
تیم پرسپولیس در بازی پنجم لیگ قهرمانان آسیا باخت تا صدرنشینی‌اش را درخطر ببیند اما شاگردان گل‌محمدی باتوجه به نتایج دیگر گروه‌ها، صعود خود به مرحله بعدی لیگ قهرمانان را قطعی کردند.
پرسپولیس با این شکست ۱۲ امتیازی ماند و در بدترین حالت در صورت شکست مقابل الریان و پیروزی الوحده برابر گوآ، با همین تعداد امتیاز به رتبه دوم گروه صعود می‌کرد. در این شرایط، تنها یک حالت برای حذف پرسپولیس وجود داشت؛ سه تیم با بیشتر از ۱۲ امتیاز یا تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس در روز آخر وجود داشته باشد که این موضوع نیز با بررسی شرایط یک دور مانده به پایان منتفی بود. توقف تراکتور مقابل پاختاکور باعث شد شاگردان گل‌محمدی راهی مرحله حذفی شوند. البته درصورتی‌که شاگردان او صدرنشینی را از دست می‌دادند، معادلات برای مرحله یک‌هشتم نهایی تغییر می‌کرد و استقلال حریف پرسپولیس می‌شد.
بااین‌حال تیم پرسپولیس اولین صعودکننده لیگ قهرمانان آسیا در مرحله گروهی لقب گرفت و با پیروزی مقابل الریان قطر به‌عنوان صدرنشین گروه E به مرحله یک‌‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد.
پرسپولیس در آخرین دیدار خود در گروه E لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه فاتوردای هند به‌مصاف الریان قطر رفت که این مسابقه با پیروزی ۴ بر ۲ شاگردان گل‌محمدی خاتمه یافت. پرسپولیس با پیروزی در این مسابقه با پنج برد و یک باخت، ۱۵ امتیازی شد و مقتدرانه به‌عنوان صدرنشین گروه E به مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد و حریف شگفتی‌ساز مسابقات یعنی استقلال تاجیکستان شد.
  سرخابی‌های متفاوت در مرحله حذفی
یکی از اتفاقات عجیب و همیشگی در لیگ قهرمانان آسیا تغییرات در لیست تیم‌هاست، به‌نوعی که آنان می‌توانند با نفراتی کاملا متفاوت نسبت به مرحله گروهی در مرحله حذفی شرکت کنند. در این دوره هم سرخابی‌ها با تغییرات زیادی وارد مرحله حذفی شده‌اند.
پرسپولیس نفراتی تاثیرگذار در سه خط یعنی شهریار مغانلو، محمدحسین کنعانی‌زادگان و احمد نوراللهی را دیگر در اختیار ندارد و علیرضا ابراهیمی، علی نعمتی، رضا دهقانی، رضا اسدی و حامد پاکدل را به‌عنوان بازیکنان جدید در لیست خود اضافه کرده، ضمن اینکه علی شجاعی و کمال کامیابی‌نیا هم به‌خاطر مصدومیت دیدار با نماینده تاجیکستان را از دست ‌داده‌اند.
در تیم فرهاد مجیدی هم تغییرات زیاد و نگران‌کننده‌ای رخ‌داده است؛ محمد نادری، شیخ دیاباته، میلیچ، مهدی قایدی، مسعود ریگی و رشید مظاهری که در مقاطع مختلف نفرات تاثیرگذار و اصلی استقلال بودند، این تیم را ترک کرده‌اند و امیرحسین حسین‌زاده، زبیر نیک‌نفس، عارف آغاسی، علیرضا رضایی، محمدرضا آزادی، امین قاسمی‌نژاد، جعفر سلمانی و ابوالفضل جلالی به این تیم پیوسته‌اند که البته جلالی خیلی زود دچار مصدومیت شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته و رضایی هم درگیر کرونا شده و به بازی با الهلال نمی‌رسد. شرایط نشان می‌دهد برخلاف تیم‌های آسیایی که معمولا در این دوره با برطرف کردن نقاط ضعف و با قدرتی بیشتر به مرحله حذفی می‌رسند، نمایندگان ایران با تیم‌هایی ضعیف‌تر -نسبت به مرحله گروهی- وارد مسابقات می‌شوند و این مساله درخصوص تراکتور تبریز، دیگر نماینده ایران در این مسابقات هم کاملا صدق می‌کند.