مناطق آزاد شریک تجاری سرمایه‌گذاران  و تولیدکنندگان هستند
مناطق آزاد شریک تجاری سرمایه‌گذاران  و تولیدکنندگان هستند

  سید علیرضا قمی، خبرنگار روزنامه جمله مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: مناطق آزاد شریک تجاری سرمایه‌گذاران، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی هستند. حمیدرضا مؤمنی در نشست با سرمایه‌گذاران منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس اظهار کرد: حمایت از تولیدکنندگان و مانع زدایی تولید اولویت مناطق آزاد کشور […]

  سید علیرضا قمی، خبرنگار روزنامه جمله
مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: مناطق آزاد شریک تجاری سرمایه‌گذاران، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی هستند.
حمیدرضا مؤمنی در نشست با سرمایه‌گذاران منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس اظهار کرد: حمایت از تولیدکنندگان و مانع زدایی تولید اولویت مناطق آزاد کشور بوده و در این زمینه تلاش فراوان خواهیم داشت.
وی همچنین در این نشست بر پیگیری مشکلات تمام سرمایه‌گذاران تا حصول نتیجه تاکید کرد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دیروز از تعدادی از شرکت‌های صنعتی، تولیدی منطقه آزاد تجاری و صنعتی این منطقه بازدید کرد.
در چهارمین برنامه افتتاح طرح‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ۹۴ طرح با اعتبار ۶۲ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی برای سه هزار نفر افتتاح می‌شود که ۳۷ طرح بزرگ صنعتی، عمرانی و زیربنایی و کشاورزی با مجموع سرمایه گذاری ۲۰ هزار و ۲۴۶ میلیارد ریال در منطقه آزاد ارس اجرا شده است.
برداشت گندم در کرمانشاه آغاز شد
  کرمانشاه – الهه فرهادی
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از آغاز برداشت گندم از مزارع مناطق گرمسیری استان خبر داد.
 نوربخش حاتمی، با بیان اینکه برداشت گندم از مزارع مناطق گرمسیری استان در شهرستان قصرشیرین از (۱۸ اردیبهشت) آغاز شده است، گفت: انتظار داریم برداشت گندم در استان تا اواخر مرداد ادامه پیدا کند.
حاتمی با بیان اینکه امسال ۳۹۴ هزار هکتار گندم در استان کرمانشاه کشت شده است، گفت: ۹۴ هزار هکتار از این سطح آبی و مابقی دیم است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با پیش‌بینی افت حداقل ۳۵۰ هزار تنی تولید گندم در استان کرمانشاه، گفت: امسال به دلیل کاهش بارش‌ها و خشکسالی حادث شده، احتمالا شاهد تولید ۵۰۰ هزار تن گندم در استان باشیم، در حالیکه سال زراعی گذشته با همین سطح زیر کشت ۸۷۰ هزار تن گندم در استان تولید شد. حاتمی ادامه داد: امسال عمده محصول گندم مزارع دیم استان دچار خسارت جدی شده و در برخی دیم‌زارهای مناطق گرمسیری استان قابلیت برداشت ندارد. حاتمی در ادامه با اشاره به آمادگی کامل استان برای خرید تضمینی گندم، گفت: اقدامات لازم جهت استاندارد سازی باسکول‌ها انجام گرفته و تلاش می‌شود تا حین خرید گندم هیچ حقی از کشاورزان ضایع نشود.
وی از کشاورزان گندمکار تقاضا کرد تا گندم تولیدی خود را تنها به مراکز مجاز خرید تضمینی گندم بفروشند.
پنج میلیون نفر ساعت آموزش‌ مهارتی سال گذشته 
در کرمانشاه ارائه شد
  کرمانشاه – الهه فرهادی
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه از ارائه بیش از پنج میلیون نفر ساعت آموزش‌های مهارتی در استان در سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: این آموزش‌ها در بخش‌های مختلف توسط آموزشگاه‌های دولتی و خصوصی ارائه شده است. یاور محمدی اظهارداشت: در سال گذشته، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ساعت آموزش در قالب ۱۱ هزار و ۴۰۰ نفر دوره در مراکز دولتی آموزش فنی و حرفه‌ای استان و به صورت رایگان به متقاضیان ارائه شد.
وی اضافه کرد: همچنین ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر ساعت آموزش در آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای آزاد به متقاضیان ارائه گردید.
محمدی افزود: این میزان آموزش مهارتی در حالی ارائه شده که شیوع کرونا و تعطیلی مراکز دولتی و غیردولتی به ویژه در ماه‌های ابتدایی سال اثر سوء بر ارائه آموزش‌های مهارتی داشته است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه سپس با بیان اینکه در استان ۱۸ مرکز دولتی ثابت فنی و حرفه‌ای فعال است، گفت: پنج مرکز آن در شهر کرمانشاه و مابقی در دیگر شهرستان‌ها فعال هستند.
وی ادامه داد: همچنین اکنون ۲۰۶ آموزشگاه آزاد بخش خصوصی در چهار حوزه خدمات، صنعت، کشاورزی و فرهنگ و هنر در استان فعال است که در  ۳۱ رشته و ۲۲۸ حرفه آموزشی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی فعالیت می‌کنند. محمدی با تاکید بر اینکه آموزش‌های مهارتی می توانند شانس دسترسی به اشتغال جوانان بیکار را بالا ببرد، افزود: آموزش‌های مهارتی شایستگی‌های فرد را برای جذب و یا حفظ بازار کار بالا می‌برد.
این مسوول از افراد خواست تا به آموزش‌های مهارتی توجه ویژه داشته باشند و از این آموزش‌ها برای بالا بردن توانمندی‌های خود استفاده کنند.
مدیرکل آموزش و پرورش اردبیل خبر داد؛
افزایش ۴۰ درصدی حوزه‌های امتحانی 
پایه نهم و دوازدهم در اردبیل
  سادات حاجی‌پور نصیر محله، خبرنگار روزنامه جمله
مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: تعداد کل دانش‌آموزان پایه‌های نهم و دوازدهم در استان اردبیل ۲۹ هزار بوده که آزمون پایان ترم برای این تعداد دانش‌آموز به صورت حضوری خواهد بود.
احمد ناصری به تشریح نحوه برگزاری حضوری آزمون‌های پایه نهم و دوازدهم در استان اردبیل پرداخت و اظهار کرد: مجموع دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم در اردبیل ۲۹ هزار نفر بوده که در پایه نهم ۱۷ هزار نفر و در پایه دوازدهم ۱۲ هزار نفر با رعایت موازین بهداشتی و با حضور در حوزه‌های انتخابیه به صورت حضوری امتحان خواهند داد.
وی اضافه کرد: طبق شیوه نامه ابلاغی وزارت آموزش و پرورش و ستاد ملی کرونا مقرر شد امتحانات پایه نهم و دوازدهم در سراسر کشور پس از عید سعید فطر از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز و تا ۲۴ خردادماه سال جاری با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود.‌
این مسئول به جزئیات رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری آزمون‌های حضوری نیز اشاره کرد و گفت: طبق پروتکل بهداشتی اعلام شده محل برگزاری آزمون نباید با تراکم بالای شرکت کننده باشد و در کلاس‌ها تعداد دانش آموزان بسیار کم و تهویه کلاس مناسب باشد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه برگزاری امتحانات نهایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود، افزود: بعد از اتمام هر آزمون محل برگزاری و کلیه وسایلی که مورد استفاده قرار گرفته است به صورت روزانه ضدعفونی خواهد شد و در طول آزمون نیز تمامی وسایل بهداشتی و ماسک در اختیار دانش آموزان و کادر برگزاری آزمون قرار خواهد گرفت.
مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل به افزایش ۴۰ درصدی حوزه‌های امتحانی در اردبیل اشاره کرد و گفت: در سال گذشته جهت برگزاری آزمون‌های حضوری پایه دوازدهم ۵۹ مدرسه در نظر گرفته شده بود این در حالی است که امسال این تعداد مدرسه به ۹۵ حوزه امتحانی ارتقا پیدا کرده است.