مناطق آزاد و صداوسیما تفاهم نامه همکاری امضا کردند
مناطق آزاد و صداوسیما تفاهم نامه همکاری امضا کردند

    تفاهم نامه همکاری مشترک بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان صدا و سیما با هدف معرفی ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری در مناطق آزاد کشور امضا شد. به گزارش روزنامه جمله به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تحاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، این تفاهم نامه همکاری روز دوشنبه (۱۹ […]

 

 

تفاهم نامه همکاری مشترک بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان صدا و سیما با هدف معرفی ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری در مناطق آزاد کشور امضا شد.
به گزارش روزنامه جمله به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تحاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، این تفاهم نامه همکاری روز دوشنبه (۱۹ اردیبهشت ماه)، بین «سعید محمد» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و «پیمان جبلی» رئیس سازمان صدا و سیما به امضا رسید.
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی در این مراسم گفت: زمینه همکاری‌های زیادی بین دبیرخانه شورایعالی و سازمان صدا و سیما وجود دارد، همه این موارد احصاء شده تا برنامه ریزی لازم برای ایجاد هم افزایی در ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی بین دو سازمان صورت گیرد.
سعید محمد افزود: مناطق آزاد از ظرفیت اقتصادی هر کشوری محسوب می‌شوند، بطوری که در کشور چین ۷۵ درصد تجارت از طریق مناطق آزاد آن انجام می‌شود. کشورهای منطقه از ظرفیت‌های این مناطق بیشترین بهره را می‌برند ولی متأسفانه در ایران از ظرفیت این مناطق به خوبی استفاده نشده است.
وی با گلایه از قوانین خلق الساعه در کشور گفت: بسیاری از کارکرد مناطق آزاد اطلاع ندارند و بعضاً با وضع قوانین خلق الساعه مشکلات زیادی را متوجه مناطق آزاد می‌کند که برای فعالان اقتصادی آسیب‏زاست. دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی اظهار داشت: مناطق آزاد خارج از قلمرو گمرکی و خارج از قوانین و مقررات متداول کشورها واقع شده اند، اما دیدگاه بسیاری بر این است که مناطق آزاد باید مشابه سرزمین اصلی اداره شود.
محمد ادامه داد: با توجه به افزایش مناطق آزاد در سال گذشته، ظرفیت این مناطق نیز افزایش پیدا کرده است. همچنین بحث دیپلماسی اقتصادی و ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه از جمله موضوعاتی است که نسبت به آن اهتمام ویژه داریم. امیدواریم با این تفاهم نامه در معرفی ظرفیت‌های مناطق آزاد برای ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران داخلی موفق شویم.
مشاور رئیس جمهور به فرصت جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر اشاره کرد و گفت: جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برای معرفی ظرفیت این مناطق فرصت مناسبی است، تدارکات خوبی دیده شده و نیازمند همکاری متقابل برای تبلیغ این مناطق در عرصه‌های بین المللی هستیم.
گفتنی است این تفاهم نامه در ۹ ماده تنظیم شده است که می‌توان به موضوعاتی همچون توسعه اقتصادی در مناطق آزاد، ارائه نقش پیشران مناطق آزاد برای تحولات جدی اقتصادی و تبادلات تجاری با کشورهای دیگر، ارتقا ظرفیت‌های مختلف صنعت گردشگری در مناطق آزاد، ترویج آموزش‌های همگانی به منظور توسعه تجارت و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانایی‌های رسانه‌ای اشاره کرد.
این تفاهم نامه همکاری روز دوشنبه (۱۹ اردیبهشت ماه) در محل سازمان صدا و سیما به امضای طرفین رسید.