نگران‌ پرداخت پول ویلموتس از محل مطالبات‌مان در فیفا هستیم
نگران‌ پرداخت پول ویلموتس از محل مطالبات‌مان در فیفا هستیم

حسن کامرانی‌فر، دبیر کل فدراسیون فوتبال، ظهر جمعه در حاشیه سمینار دانش‌افزایی داوران و کمک داوران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تعدادی از داوران برتر کشور دعوت شدند تا کلاس خود را کنار مدرس اسپانیایی پیش ببرند تا خود را برای لیگ برتر آماده کنند. او درباره نیمکت‌های شلوغ مسابقات گفت: با این مساله برخورد […]

حسن کامرانی‌فر، دبیر کل فدراسیون فوتبال، ظهر جمعه در حاشیه سمینار دانش‌افزایی داوران و کمک داوران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تعدادی از داوران برتر کشور دعوت شدند تا کلاس خود را کنار مدرس اسپانیایی پیش ببرند تا خود را برای لیگ برتر آماده کنند.

او درباره نیمکت‌های شلوغ مسابقات گفت: با این مساله برخورد خواهد شد. باید یک مدل جدید و یک رفتار درستی برای قضاوت داوران صورت بگیرد.
کامرانی‌فر درباره سیستم VAR گفت: همه کارها انجام شده و ما منتظر مجوز هستیم و به محض این که تاییدیه به دست فدراسیون فوتبال برسد، ما امکانات لازم را برای حضور این سیستم فراهم خواهیم کرد. امیدوارم هر چه سریع‌تر این سیستم به فوتبال ما بیاید.
دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره حضور نیافتن داوران ایرانی در تورنمنت‌های بین‌المللی گفت: سال گذشته هم داوران ما مجوز نداشتند و فقط در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشتند. نامه رسمی‌ای(درباره محرومیت داوران ایرانی در بازی‌های بین‌المللی) به دست ما نرسیده است. ما آموزش داوران برای دریافت لایسنس VAR را خیلی وقت است که شروع کردیم و به محض این که مجوز لازم را دریافت کنیم، کارهای خود را پیش می‌بریم.
او درباره پرونده مارک ویلموتس گفت: پس از این که رای پرونده این مربی آمده است، در روزهای آینده از اعضای هیات رییسه تقاضا کردیم تا در مورد رای این مربی تصمیم‌گیری کنند. درباره جزییات قرارداد نمی‌خواهم صحبت کنم اما در قرارداد مشخص شده است که ما در چه زمانی باید مطالبات را پرداخت کنیم. چیزی که نگران‌کننده است، این است که برای پول ولیموتس از محل مطالبات ما در فیفا پول کاسته می‌شود و این موضوعی است که برای ما جای نگرانی دارد و می‌خواهیم در این رابطه مذاکرات لازم را انجام دهیم.
کامرانی‌فر درباره ۲ میلیون یورویی که در زراعت بانک ترکیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: این‌ها مسائل حقوقی است و اجازه بدهید دوستان حقوقی ما جواب بدهند.
دبیرکل فدراسیون فوتبال در واکنش به پیگیری نشدن بحث مجوز حرفه‌ای و امکان تعلیق فوتبال ایران گفت: ما ۵ روز پیش، تیم جدید مجوز حرفه‌ای را اعلام کردیم. با توجه به این مساله که یک فصل، لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاده است و ما زمان لازم را داریم، بحث‌های مربوط به کارهای مجوز حرفه‌ای را پیش بردیم. من این را شفاف بگویم. بحث مجوز حرفه‌ای تا هفته قبل برعهده سازمان لیگ فوتبال بود و ما تصمیم گرفتیم تا مجوز حرفه‌ای به فدراسیون فوتبال انتقال پیدا کند. تمام کارهای مجوز حرفه‌ای در حال پیش رفتن است.
او درباره سفر دراگان اسکوچیچ به ترکیه گفت: هر سفری که سرمربی تیم ملی می‌خواهد، با موافقت فدراسیون انجام می‌شود. او پس از این سفر به کشور خود برمی‌گردند. دیدن بازیکنان لژیونر، جزو برنامه‌های اسکوچیچ بوده است و ایشان در فیفا دی، تمام بازیکنان مد نظر خود را مورد بررسی قرار خواهد داد.
کامرانی‌فر درباره رد صلاحیت برخی کاندیدای فدراسیون فوتبال گفت: تا این لحظه، هیچ کدام از عزیزانی که ثبت‌نام کردند، رد یا تایید نشده‌اند. کمیته بدوی انتخابات به صورت شکلی این نامزدها را بررسی کرده است و برخی عزیزان در پرونده‌شان مدارکی را نداشته‌اند. ما نامه رسمی زدیم که مدارک‌شان را کامل کنند و ۲ روز فرصت دارند که اعتراض خود را به استیناف بدهند. چه بسا استیناف بررسی مجدد کند و نظر دیگری داشته باشد. پس از رای استیناف، لیست نهایی، ۲۱ روز قبل از مجمع اعلام می‌شود. کمیته استیناف بررسی می‌کند. کمیته بدوی هم برای ۵ امضا و امور مربوطه کارهای لازم را انجام می‌دهد. کمیته بدوی و کمیته استیناف کاملا مستقل از هم هستند و توسط مجمع انتخاب شده‌اند. این کمیته‌ها هر تصمیمی بگیرند، برای فدراسیون قابل اجرا است.
دبیر کل فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که مریم آزمون مصوبه از هیات رییسه برای فعالیت در تیم ملی دریافت کرده‌اند؟ گفت: ایشان مصوبه دارند. در جلسه‌ای که ۸ عضو هیات رییسه حضور داشتند، انتخاب سرمربی تمامی رده‌های پایه و تیم ملی بانوان به سرپرست فدراسیون فوتبال سپرده شد. این مساله را همه امضا کرده‌اند. حضور خانم آزمون و همه سرمربی‌های رده‌های پایه قانونی است و مصوبه هیات رییسه را دارند. این دستور جلسه چون محرمانه است، نمی‌توانم آن را ارائه دهم. تا زمانی که هیات رییسه تکمیل شود،‌ این فرایند قانونی است.
او درباره تیم المپیک ایران و درباره این که برخی از اعضای تیم ملی امید حق حضور در ترکیه را برای مسابقات کشورهای اسلامی نداشته‌اند، اظهار کرد: ما در کمیته المپیک جلسات زیادی داشتیم. در این مسابقات مشخص شده است که هر تیمی با چه تعداد بازیکن و همراه می‌تواند به این کشور برود. بازی‌ کشورهای اسلامی مثل المپیک کمپی دارد و ما خواستیم تا افراد اضافه حضور پیدا نکند و یک سری مقررات است که از اختیارات ما خارج است.
کامرانی‌فر درباره این که گفته می‌شود برخی اعضا می‌توانند در بیرون از کمپ مسابقات کشورهای اسلامی حضور داشته باشند، گفت: کمیته پزشکی با وجود بحث کرونا، در حال بررسی این مساله است. کمیته فنی و کمیته جوانان ما در حال بررسی این
مساله است.
دبیر کل فدراسیون فوتبال درباره شکایت دستیار سابق مهدی مهدوی‌کیا در تیم ملی امید گفت: نحوه پرداخت مالی به مربیان خارجی با توجه به این که ما مراودات مالی نداریم، برای ما سخت است و ما باید به صورت نقدی پول بدهیم. ایشان موقعی که در ایران بودند، بخشی از حقوق خود را دریافت کردند اما زود وارد پروسه شکایت شدند. هر زمان که ایران می‌آمدند، می‌توانستند پول خود را بگیرند. در قرارداد قید شده بود که پول‌ها به صورت نقدی پرداخت می‌شود.
او در پایان درباره درگیری سرمربیان هوادار و نساجی در اردوی ترکیه گفت: اینقدر کارهای ما زیاد است که نمی‌توانیم در همه امور به جزییات آن وارد شویم.

 

 

هشدار پلیس فتا به متقاضیان خرید بلیت جام جهانی
فدراسیون فوتبال در اطلاع‌رسانی کم‌کاری کرده است

سرهنگ رامین پاشایی معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا جمعه شب در یک گفتگوی تلویزیونی درباره قرعه‌کشی بلیت‌های جام جهانی از طریق سامانه فدراسیون فوتبال گفت: مجرمان سایبری فضای رسانه‌ای کشور را رصد می کنند و متاسفانه هر وقت ثبت‌نامی بخواهد انجام شود و سامانه‌ای اعلام می شود، این مجرمان بلافاصله یک بستر مجرمانه بر روی بستر واقعی ایجاد می‌کنند و به این طریق از مردم کلاهبرداری می‌کنند.
سرهنگ پاشایی افزود: فدراسیون فوتبال سایت رسمی ticket.ffiri.ir را برای ثبت نام متقاضیان بلیت‌های جام جهانی معرفی کرد و از مردم خواست کسانی که می خواهند بلیت تهیه کنند، در این سامانه ثبت‌نام کنند. اعلام شد که با توجه به محدود بودن بلیت‌ها، قرعه‌کشی خواهد شد و نتایج آن با سرشماره ۱۰۰۰۹۸۹۲ برای هموطنان پیامک می‌شود.وی اظهار داشت: متاسفانه با توجه به رصدهایی که در پلیس فتا داشتیم، افراد مجرم و کلاهبردار با سوء‌استفاده از این فضا به هموطنان پیامک می‌زنند که شما در قرعه کشی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برنده شده‌اید و از طریق واتس آپ پروفایل فدراسیون فوتبال را می‌گذاشتند و با تماس با افراد عنوان می‌کردند که الان در استودیو وزیر ورزش، رئیس فدراسیون فوتبال، آقای علی دایی و … حضور دارند و شما برنده شده‌اید و هزینه بلیت‌های شما اینقدر است و باید پرداخت کنید و اینطور متاسفانه کلاهبرداری می‌کردند.معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا با بیان اینکه زود متوجه این ترفند شدیم و خیلی از سرشماره‌ها و تارنماها را مسدود کردیم، گفت: از فدراسیون فوتبال اما انتظار داشتیم که اطلاع‌رسانی می‌کرد و بایدها و نبایدها را به متقاضیان بلیت‌های جام‌جهانی اعلام می‌کرد.
سرهنگ پاشایی ضمن هشدار مجدد، گفت: به هموطنان تاکید می‌کنم همه پیامک‌هایی که قرار است به شما اطلاع‌رسانی کند از مراجع رسمی و سرشماره‌های مشخص است که برای قرعه‌کشی بلیت‌های جام‌جهانی، شماره ۱۰۰۰۹۸۹۲ است. این موضوع مدنظر همه باشد که اگر در آینده به جز این راه با آنها تماس گرفته شد، وارد لینک ارسالی نشوند، چرا که گوشی همراه‌شان با نصب نرم‌افزار ارسالی هک و اطلاعات بانکی‌شان سرقت خواهد شد.

 

 

ماجدی:
امیدوارم به زودی برای ورود VAR جشن بگیریم

سرپرست فدراسیون فوتبال به شایعات پیرامون حضورش در کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال پاسخ نداد.
سرپرست فدراسیون فوتبال در حاشیه همایش داوران در برابر خبرنگاران قرار گرفت و به سوالات آنها پاسخ داد. البته ماجدی سوالی در خصوص انتخابات فدراسیون را بدون جواب گذاشت.
میرشاد ماجدی، سرپرست فدراسیون فوتبال، صحبت‌هایش در پایان سمینار داوران را با تشکر از برگزارکنندگان این همایش آغاز کرد:” از اعضای محترم هیات رئیسه، رئیس کمیته داوران آقای افشاریان و کامرانی‌فر تشکر می‌کنم که یک فضای بسیار خوب، صمیمی و باکیفیت را برای داوران فراهم کردند. امیدوارم همین‌طوری که یک جشن خوب را برای داوران گرفتیم، یک جشن هم برای VAR بگیریم.”
ماجدی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال کنار رفتن داوران فوتبال از لیست داوران بین‌المللی به دلیل عدم آشنایی با VAR گفت:” این‌ها کارهای تخصصی است که آقای افشاریان و کامرانی‌فر پاسخ می‌دهند.”
سرپرست فدراسیون در خصوص نگرانی‌ها بابت حذف سرخابی‌ها از آسیا به دلیل نداشتن مجوز حرفه‌ای گفت:” ما تمام زحمات و فشارها را از روی دوش سازمان لیگ برمی‌داریم و کمیته صدور مجوز را آوردیم به فدراسیون فوتبال و رئیسش را هم معرفی کردیم. به زودی کمیته بدوی و استیناف آن را هم تشکیل می‌دهیم. جلو می‌رویم ان‌شاء‌الله خدا هم کمک می‌کند.”
ماجدی در پاسخ به سوالی مبنی بر حضورش در کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال از کلمه “اصلا” استفاده کرد و محل را بدون پاسخ بیشتر ترک کرد.

 

 

 

سردار آزمون فوق ستاره مخفی بوندسلیگا

در آلمان بسیاری از هواداران فوتبال کمابیش با اسم او آشنا شده‌اند، در سرزمین مادری اما نیازی به توضیح اضافی نیست.
سردار آزمون (۲۷) فوق ستاره مخفی بوندسلیگا است. در ایران او یک قهرمان مردمی است. او با ۴٫۸ میلیون دنبال کننده در اینستاگرام، بیش از متس هوملز ۳۳ ساله مشهور قهرمان جهان از دورتموند (۴٫۱ میلیون) فالوئردارد – و این تنها بخشی از چیزی است که باید در مورد او بدانید…
لورکوزن در ژانویه گذشته با ۲٫۵ میلیون یورو از زنیت سن پترزبورگ، بهترین گلزن لیگ برتر روسیه ۲۰۱۹/۲۰ (۱۷ گل) را قبل از پایان نقل و انتقالات زمستانی به اردوی خود آورد البته آزمون و بایر ابتدا بر سر انتقال رایگان تابستانی به توافق رسیده بودند اما در نهایت باشگاه آلمانی با تعجیل او را به جمع نفرات خود اضافه کرد.
با این بازیکن تهاجمی همه کاره، بایر نه تنها در نهایت یک کلکسیونر جامهای قهرمانی (او چهار قهرمانی، یک جام و دو سوپرکاپ با زنیت در روسیه کسب کرد)، بلکه بزرگترین علاقمند به اسب در بوندسلیگا را نیز به دست آورد: آزمون (اهل گنبد)، که منسوب به ترکمن هاست صاحب ۵۲ (!) اسب مسابقه است.
آنها در ایران و استرالیا هستند. اولین اسبم را در ۱۷ سالگی خریدم. آزمون با اسب های مسابقه بزرگ شد : «وقتی کوچک بودم، پدر، پدربزرگ و عمویم در مزرعه بزرگ خود اسب داشتند. اسب ها همیشه نقش زیادی در خانواده ما داشته اند. به لطف کمک پدرم در سه سالگی توانستم اسب سواری کنم. این آغاز عشق من به این مخلوق بوده است.»
آزمون اطمینان می دهد که نام تمام ۵۲ اسبش را می داند. در این بین اما او به سرکان علاقه خاصی دارد: «من همه اسب هایم را دوست دارم، اما سرکان و پدرش اسب های مورد علاقه من هستند. سرکان یک ساله است، و در دو سالگی مسابقه خواهد داد.
سواری یک اشتیاق بزرگ است. خانواده او قبلاً جایزه ای بالغ بر ۲۵۰۰۰ یورو را در مسابقات کسب کرده اند. اما حواس چه کسی متوجه این اسبها خواهد بود در حالی که خود آزمون قرار است با لورکوزن در بوندسلیگا به بایرن قهرمان حمله کند؟ فوتبالیست سال ۲۰۲۱ روسیه می گوید: من یک زمین بزرگ و یک مدیر برای این کار در ایران دارم،همچنین مربیان و سوارکاران برای تمرین و البته چابکسوارهایی برای مسابقات.
وی تنها به دلیل اشتیاق به ورزش سوارکاری شخصیت شگفت انگیزی نیست. او می توانست به عنوان یک بازیکن والیبال هم در دنیا بدرخشد.  والیبال ورزش مهمی در خانواده او بوده و هست. او در این رشته و در رده زیر ۱۵ سال حتی به تیم ملی رسید، اما بعد تصمیم گرفت به فوتبال بپردازد. آزمون هفته گذشته در کمپ تمرینی لورکوزن در زل آم سی/کاپرون، ناگهان با نمایش کلاس خود در والیبال ساحلی همه را غافلگیر کرد و نشان داد این رشته ورزشی و مهارتهایش روی تور را فراموش نکرده است.
بعد از روستوف و زنیت، بایر ۰۴ سومین باشگاهی است که آزمون را  به لیگ قهرمانان اروپا می‌فرستد . او تاکید می کند: «لورکوزن بهترین تیم باشگاهی است که تا به حال در آن بازی کرده ام. من هرگز ندیده‌ام که باشگاهی با احترام زیادی برای یکدیگر تا این حد حرفه‌ای کار کند. وقتی بازیکن جدیدی می آید، هیچ وقت احساس غریبگی نمی کند. شخصاً بلافاصله احساس کردم که در خانه هستم.»
در جام جهانی قطر، کل کشور به مهاجم متکی است. انتظار می رود آزمون به عنوان نایب کاپیتان، ایرانی ها را در گروه مقابل انگلیس، آمریکا و ولز به مرحله یک هشتم نهایی برساند.
اگر این اتفاق بیفتد، اقلا او دیگر یک ستاره مخفی در بوندسلیگا نخواهد بود.

 

 

 

 

بنیادی‌فر:
مشکل کار به دست وزارت و نهادهای امنیتی باز می‌شود
موعود بنیادی‌فر درباره سمینار داوری، اظهارداشت: کلاس‌های دانش‌افزایی شروع شده و فدراسیون مدرس اسپانیایی را آورد. امیدوارم این کلاس‌ها تاثیرگذار باشد که البته کسانی که با علم به روز که قطعا مدرسان داخلی هم آن را دارند با مدرسان خارجی برای تبادل نظر این اتفاق افتاده است، اتفاق خوبی است و امیدوارم از این کلاس‌ها استفاده لازم را بکنیم.
این داور فوتبال کشورمان درباره وضعیت استفاده از VAR، گفت: خوشبختانه شرایط را همه درک کرده‌اند و همه شرایط من را می‌دانند با ۲ بازی که در VAR انجام دهم می‌توانم لایسنس خودم را بگیرم. می‌دانم فدراسیون تلاش خود را کرده و بعد از این اتفاقی که افتاد و شنیدیم کشورهای درجه ۲-۳ آسیا از VAR استفاده می‌کنند خوشبختانه فدراسیون هم دنبال مجوز از وزارت ورزش است تا هر چه زودتر این کار اتفاق بیفتد. ما بیش از یک سال است درباره این سیستم صحبت می‌کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که مشکل کار کجاست؟، خاطرنشان مرد کار مطمئنا در وزارت ورزش و نهادهای امنیتی باید پیگیری شود. چون قبلا یک سیستمی به ایران آمد و مشکلاتی داشت که مورد تایید ما هم نبود. من مطمئن هستم هر چه زودتر این اتفاق می‌افتد.

سرمربی تیم ملی به ایران فوتبال چه زمانی به ایران باز می‌گردد ؟
طبق اعلام احسان اصولی سخنگوی فدراسیون فوتبال، دراگان اسکوچیچ که در حال حاضر در ترکیه حضور دارد و امروز هم به اردوی تیم سپاهان در ترکیه رفت، اواسط شهریور به ایران باز می‌گردد.
اسکوچیچ قصد دارد قبل از فیفادی شهریور، اردویی را با بازیکنان داخلی برگزار کند و در فیفا دی هم ۲ بازی تدارکاتی قرار است برای تیم ملی فراهم شود.

فیفا بازهم به فدراسیون فوتبال ایران هشدار داد؟
بحث مشکل اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران به یک بحث دائمی و لاینحل تبدیل شده است. در حالی که فدراسیون قصد دارد به عنوان یک نهاد غیر دولتی و غیر انتفاعی شناخته بشود، این استقلال با عدم تایید اساسنامه در مجلس و چالش بین طرفین زیر سئوال رفته است.
فیفا بارها هشدار داده است که دولت نباید در فدراسیون فوتبال دخالت کند اما پیچیدگی‌های این موضوع همچنان ادامه دارد. فدراسیون فوتبال در حال حاضر با استناد به رای دیوان عدالت اداری خود را یک نهاد غیر دولتی، غیر انتفاعی و مستقل می‌داند اما مجلس هنوز زیر بار نرفته است.
مهدی تاج رئیس سابق فدراسیون فوتبال که یکی از گزینه‌های ریاست انتخابات این فدراسیون هم هست، در این خصوص گفت: برای اساسنامه نامه‌ای آمده است. یک خبردارم که نامه دیگری هم آمده است. باید با مجلس تعامل داشته باشیم. بدون تعامل با مجلس و دولت نمی‌شود. دولت و مجلس یکدست است و فرصت خوبی است برای حل مشکل اساسنامه.
تاج که یکی از نایب رئیسان کنفدراسیون فوتبال آسیا هم هست، ادامه داد: اگر این مشکل حل نشود برایمان زحمت درست می‌کنند.وی تاکید دارد که عدم اقدام فیفا برای اساسنامه فدراسیون فوتبال به خاطر برگزاری مسابقات جام جهانی و موقتی است. تاج گفت: اگر سکوت است به خاطر جام جهانی است چون می‌خواهند «فیرپلی» جام جهانی به هم نخورد. به عنوان یک آدم مطلع می گویم. باید تغییراتی در اساسنامه بدهیم.

استقلال در هفته اول لیگ فقط یک گلر دارد!
استقلال برای هفته نخست لیگ برتر با بحران دروازه‌بان مواجه است.
اعلام خبر محرومیت یک جلسه ای علیرضا رضایی دروازه بان استقلال به خاطر عدم حضور در اردوی تیم ملی امید، آبی ها را با یک چالش جدی رو به رو کرده است.
با توجه به اینکه سینا سعیدی فر دروازه بان جوان آبی ها در اردوی تیم ملی امید حضور دارد و قرار است همراه این تیم به بازی های کشورهای اسلامی در ترکیه برود، حالا استقلال با کمبود دروازه بان مواجه شده است.
غیبت علیرضا رضایی و سینا سعیدی فر در هفته اول لیگ برتر باعث می شود تا آبی ها در شروع مسابقات فقط سیدحسین حسینی را به عنوان گلر در اختیار داشته باشند و اگر مصدومیت یا اخراج صورت بگیرد، آنوقت گلر دیگری در اختیار نخواهند داشت.دراین شرایط ساپینتو دو راه حل پیش رو دارد، اینکه او یا باید از رده امید باشگاه استقلال یک دروازه بان را برای بازی اول فرابخواند و یا اینکه اجازه حضور سینا سعیدی فر در اردوی تیم امید را ندهد. جالب اینجا است که اگر سعیدی فر هم به اردوی تیم امید نرود، آنوقت ممکن است مشکلات دیگری برای او ایجاد شود.حال باید دید تصمیم مدیران باشگاه استقلال و همچنین کادرفنی درباره بحران دروازه بان در هفته اول لیگ چیست و آنها چگونه این مشکل را حل خواهند کرد.لازم به ذکر است خبری در حد شایعه در فضای مجازی منتشر شده بود که استقلالی ها قصد دارند به صورت موقت یکی از دروازه بان های تیم های پایه را در این بازی روی نیمکت قرار دهد.