هدف گذاری بنیادمسکن برای مقاوم سازی ۴۰۰هزار واحد روستایی و شهری کشور
هدف گذاری بنیادمسکن برای مقاوم سازی ۴۰۰هزار واحد روستایی و شهری کشور

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: این بنیاد مقاوم سازی و بازسازی ۴۰۰هزار واحد مسکونی روستایی و شهری زیر۱۰۰هزار نفری کشور را در سال جاری هدف گذاری کرده است. اکبر نیکزاد در حاشیه شروع عملیات اجرایی مجموعه ۳۸۶واحدی شهر بندر امام خمینی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد ۲۰۰هزار واحد […]

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: این بنیاد مقاوم سازی و بازسازی ۴۰۰هزار واحد مسکونی روستایی و شهری زیر۱۰۰هزار نفری کشور را در سال جاری هدف گذاری کرده است.
اکبر نیکزاد در حاشیه شروع عملیات اجرایی مجموعه ۳۸۶واحدی شهر بندر امام خمینی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد ۲۰۰هزار واحد در مناطق روستایی و ۲۰۰هزار واحد دیگر در شهرهای زیر۱۰۰هزار نفر بازسازی و مقاوم سازی خواهد شد.
وی با بیان اینکه مطابق با برنامه هدف گذاری شده بنیاد مسکن، کار مقاوم سازی منازل روستایی و شهری از ابتدای امسال شروع شده است افزود:برای مقاوم سازی مسکن روستایی یک میلیارد ریال تسهیلات بانکی با کارمزد پنج درصد و ۲.۵میلیارد ریال با کارمزد ۱۲درصد برای هموطنان ساکن در شهرهای زیر۱۰۰هزار نفر در نظر گرفته شده است.
نیکزاد به ساکنان مناطق روستایی و شهرهای زیر۱۰۰هزار نفر توصیه کرد با استفاده از تسهیلات بانکی منازل غیرمقاوم خود را نوسازی کنند تا در برابر حوادث غیرمترقبه ایمنی لازم را داشته باشند.
به گفته وی سهم مقاوم سازی منازل روستایی و شهرهای زیر۱۰۰هزار نفر در خوزستان ، هفت هزار واحد است.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر ساخت مسکن برای محرومان گفت: ساخت مسکن در درون برنامه هدف گذاری شده مقاوم سازی ۴۰۰هزار واحد مسکونی گنجانده شد است و مطابق با آن اقدام به ساخت مسکن به صورت غیرمتمرکز خواهیم کرد.
نیکزاد افزود: برای ساخت مسکن محرومان در مناطق روستایی و خانواده های بی سرپناه در شهرهای زیر۱۰۰هزار نفر ، با همکاری و مشارکت بنیاد مستضعفان ، کمیته امداد امام خمینی(ره) ، حساب ۱۰۰امام(ره)و هیات امناء و خیران مسکن ، ساخت مسکن برای محرومان انجام می‌شود.

پرونده بازسازی مناطق زلزله زده سی سخت آبان
امسال بسته می‌شود
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در باره روند بازسازی مناطق زلزله زده سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: پرونده بازسازی مناطق زلزله زده سی سخت تا آبان امسال و تا پیش از شروع بارندگی ها بسته خواهد شد.
وی گفت: برای بازسازی مناطق زلزله زده سی سخت کار جهادی صورت گرفته است.

با حضور رئیس بنیاد مستضعفان بطور همزمان ،
کلنگ احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی
در کشور به زمین زده شد
با حضور رئیس بنیاد مستضعفان و رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کلنگ احداث همزمان ۱۰ هزار واحد مسکونی برای محرومان در مناطق مختلف کشور بطور نمادین در روستای مرزی آزادلوی شهرستان گرمی مغان به زمین زده شد.
رئیس بنیاد مستضعفان در آیین کلنگ زنی واحدهای مسکونی محرومان در روستای آزادلوی گرمی مغان گفت: این تعداد واحد مسکونی طبق تفاهم‌نامه با کمیته امداد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مدت ۱۸ ماه در مناطق مختلف کشور برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد ساخته خواهد شد.
سیدپرویز فتاح افزود: بنیاد متعهد است برای هر واحد مسکونی ۵۰۰ میلیون ریال و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز تسهیلات موردنیاز را پرداخت کند و کمیته امداد به عنوان مجری طرح سایر کم و کاستی‌ها را برطرف خواهد کرد تا این واحدها به مددجویان زیرپوشش کمیته امداد اهدا شود.
وی اظهارکرد: بنیاد علاوه بر پرداخت پنج میلیارد ریال ، سیمان موردنیاز برای احداث این تعداد واحد مسکونی را بطور رایگان تامین خواهد کرد.
فتاح افزود: زمین موردنیاز برای احداث ۱۰ هزار واحد مسکونی در ۶۲ نقطه کشور شناسایی شده و احداث آنها از امروز آغاز شد که از این تعداد ۳۶۲ واحد در مناطق محروم مختص مددجویان زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان‌های گرمی ، انگوت ، کوثر ، خلخال در استان اردبیل می‌باشد.
وی گفت: در راستای فرمایش مقام معظم رهبری برای تامین نیاز محرومان این بنیاد در ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی دیگر برای محرومان با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت راه و شهرسازی همکاری خواهد کرد که برای ساخت این واحدها بنیاد مستضعفان متعهد شده ۱۰ هزار میلیارد ریال کمک کند.
او بیان کرد: زمین‌های بنیاد مستضعفان در سراسر کشور برای احداث مسکن بزودی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت.
وی همچنین به اهالی روستای مرزی آزادلوی شهرستان گرمی مغان قول داد علاوه بر تامین جهیزیه موردنیاز نوعروسان این روستا ، سایر اقلام مورد نیاز ساکنان روستا را تامین کند.

معاون وزیر راه خبر داد؛
گیرندگان وام ودیعه مسکن در آستانه ۱۰ هزار نفری شدن
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از رسیدن تعداد گیرندگان وام ودیعه مسکن به ۹ هزار و ۴۰۰ نفر خبر داد.
محمود محمودزاده درباره آخرین وضعیت وام ودیعه مسکن اظهار کرد: معرفی سهمیه به بانک‌های مختلف انجام شده است ولی هنوز به تعداد مدنظر نرسیده که بگویند اعتبار تمام شده است.
وی این موضوع را در حیطه اختیارات بانک مرکزی دانست و افزود: با این وجود، مجدداً مکاتبه‌ای با بانک‌های عامل می‌کنیم تا به شعب خود، سهل گرفتن شرایط را ابلاغ کنند؛ بر اساس توافقات انجام گرفته، بانک‌ها باید به این موضوع عمل کنند؛ این موضوع را حتماً از طریق بانک مرکزی پیگیری خواهیم کرد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره معرفی دو ضامن رسمی به بانک برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن تصریح کرد: امیدوارم بانک‌ها با درخواست وزارت راه و شهرسازی در خصوص همکاری با مستأجران موافقت کنند هر چند که پیگیری آن با سیستم بانکی است و به وزارت راه و شهرسازی ارتباطی ندارد.
محمودزاده درباره ارائه کد رهگیری از سوی مشاوران املاک به مستأجران جهت دریافت تسهیلات ودیعه مسکن تأکید کرد: ارائه کد رهگیری یک تکلیف قانونی است و در قانون جهش تولید مسکن هم مجدداً الزامی بودن صدور آن قید شده است؛ تمام معاملات بخش مسکن باید در قالب صدور کد رهگیری باشد؛ سال گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین در توافقی که با اتحادیه مشاوران املاک داشتیم، قرار شد با رقم ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی به مستأجرانی که می‌خواهند تسهیلات ودیعه مسکن بگیرند، از سوی مشاوران املاک کد رهگیری صادر شود.
وی تأکید کرد: تا کنون بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار متقاضی در سامانه وام ودیعه ثبت نام کرده‌اند که از میان آنها حدود ۲۷۰ هزار نفر به نظام بانکی معرفی شده‌اند و بیش از ۹۴۰۰ متقاضی توانسته‌اند تسهیلات دریافت کنند.