ديدار هيات ايراني به سرپرستي دكتر قاضي و دعوت اتاق بازرگاني و مركز حمايت از صادرات استان سامارا از اين استان
ديدار هيات ايراني به سرپرستي دكتر قاضي و دعوت اتاق بازرگاني و مركز حمايت از صادرات استان سامارا از اين استان
هیئت ایرانی به سرپرستی دکتر عباس میرزایی قاضی و به دعوت اتاق بازرگانی و مرکز حمایت از صادرات استان سامارا از این استان دیدار کرد .

هیأت ایرانی به دعوت برگزارکننده این رویداد تجاری ، مرکز پشتیبانی صادرات منطقه سامارا ضمن بازدید از پتانسیل های سامارا با مقامات این استان نیز دیدارهای صمیمانه ایی داشتند و راهکارهای توسعه روابط تجاری بین استانهای تهران و شمالی ایران و سامارا را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

طبق اظهارات زالاتاروا اُلگا الکساندرونا رئیس مرکز حمایت از صادرات استان سامارا، ایران در فهرست کشورهای مهم و استراتژیک استان سامارا قرار دارد. از این رو سعی کرده ایم دقیقاً آن دسته از کارآفرینانی را از ایران جذب کنیم که علاقه مند به توسعه روابط اقتصادی و مشارکتی با کارآفرینان ما هستند. وی اضافه کرد : به طور سنتی، ایران از ما عمدتا محصولات کشاورزی دریافت می کند.
الگا زولوتاروا، در ادامه گفت: اکنون زمینه های جدیدی برای توسعه همکاری از جمله لجستیک، مهندسی، محصولات صنعتی، آموزش و گردشگری به وجود آمده است.

اولین روز این رویداد دوشنبه، ۲۲ آگوست هیات ایرانی در یک جلسه عمومی با کارآفرینان استان سامارا ملاقات کردند و مذاکرات بین شرکت های این استان و هیئت ایرانی در همان زمان آغاز شد. ۲۳و ۲۴ آگوست نیز به طور کامل به روند مذاکرات و بازدید از مناطق مهم تجاری و سازمان‌های اقتصادی سامارا اختصاص یافت .
شایان ذکر است دولت منطقه سامارا علاقه مند به توسعه روابط اقتصادی با ایران است و به همین دلیل یوگنی آفاناسیف، معاون وزیر کشاورزی و رئیس بخش روابط اقتصادی خارجی وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه سامارا، آندری گورشنین نیز به مذاکرات پیوستند.
دکتر عباس میرزایی قاضی ،‌رئیس مرکز خدمات و مشاوره ایرانیان خارج از کشور در روسیه که سرپرستی هیئت ایرانی را نیز بر عهده داشت، در ابتدای سخنانش در روز افتتاحیه این رویداد تجاری ضمن تشکر از زحمات بی دریغ دکتر کاظم جلالی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و اشاره مستقیم به حمایت ها و پشتیبانی های ایشان از تجار ایرانی اظهار داشت ؛ شتاب گردش کالایی بین ایران و روسیه نتیجه تلاش ها و حمایت های بی شائبه سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و مساعدت های دستگاه‌های اقتصادی روس و همچنین تلاش های خود تجار می باشد .
میرزایی قاضی اضافه کرد : از تحریم هایی که علیه کشور دوست و برادرمان روسیه بزرگ اعمال شده بسیار ناخرسندیم ولی به این نکته باید توجه داشت که هر تحریم در حقیقت درب فرصت های تازه را به رویمان می گشاید و از این فرصت های جدید باید استفاده کرد و از این هجمه پوشالی نباید ترسید .
در پایان رئيس مرکز خدمات و مشاوره ایرانیان خارج از کشور در روسیه، ضمن قدردانی از فرصتی که نهادهای اقتصادی سامارا در اختیار این هئیت قرار دادند تشکر ویژه خود و هیئت همراهش که متشکل از مدیران و روسای ده شرکت ایرانی بودند را در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی استان سامارا جناب والری فامیچف ابراز کرد.