واکسن کوو ایران‌برکت با مشکلی مواجه نشده است
واکسن کوو ایران‌برکت با مشکلی مواجه نشده است

      رییس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام، اطلاعات رییس سازمان نظام پزشکی از واکسن ایرانی کرونا با نام “کوو ایران برکت” را نادرست خواند و گفت: روند تولید واکسن با مشکلی مواجه نشده است. حجت نیکی ملکی در صفحه شخصی اش در توییتر نوشت: ‌ریاست محترم سازمان نظام پزشکی اعلام کرده […]

 

 

 

رییس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام، اطلاعات رییس سازمان نظام پزشکی از واکسن ایرانی کرونا با نام “کوو ایران برکت” را نادرست خواند و گفت: روند تولید واکسن با مشکلی مواجه نشده است.
حجت نیکی ملکی در صفحه شخصی اش در توییتر نوشت: ‌ریاست محترم سازمان نظام پزشکی اعلام کرده اند «واکسن برکت با مشکل مواجه شده است»
وی ادامه داد: متاسفانه اطلاعات ایشان از واکسن برکت نادرست است.
نیکی ملکی افزود: خوشبختانه روزهای گذشته روزهای درخشانی برای واکسن برکت بوده و به لطف خدا و تلاش شبانه روزی دانشمندانمان ظرفیت خط نیمه صنعتی به ۳ میلیون دوز در ماه رسیده است. وی ادامه داد: با اضافه شدن خط تولید صنعتی ظرفیت مجموع به بیش از ۱۵ میلیون دز در ماه خواهد رسید
نیکی ملکی رییس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام از دکتر ظفرقندی دعوت کرد تا از کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت بازدید کند و از نزدیک در جریان تلاش های مجاهدانه جوانان کشور عزیزمان قرار گیرند.
محمدرضا ظفرقندی رییس کل نظام پزشکی کشور در گفت‌وگوی در کلاب‌هاوس گفت: واکسن تولید داخل خیلی خوب است اما فعلا چند ماه با آن فاصله داریم. مطالبه ما از آذر ماه پارسال شروع سریع‌تر واکسیناسیون با واردات بیشتر واکسن خارجی بوده. واکسن‌های ایرانی چون برکت، رازی و پاستور و کوبا همه در فرایند تولید هستند اما واکسن برکت که قرار بود تا آخر بهار آماده شود، با مشکلاتی رو به رو شده است که دیرتر آماده خواهد شد.

تقاضای ۵ کشور برای خرید واکسن برکت
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: اکنون حداقل دو کشور اروپایی و سه کشور منطقه به صورت مکتوب و مصرانه به دنبال مذاکره برای خرید واکسن از برکت هستند اما بعد از رفع نیاز داخلی به این کشورها صادرات خواهیم کرد.
به گزارش وبدا، محمد مخبر در دیدار با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: درک می کنیم که چه روزهای سختی را وزیر بهداشت، معاونین و مدیران وزارت بهداشت و نیروهای بهداشتی و درمانی در سراسر کشور، سپری می کنند. همه زحمات و مجاهدت ها برای مردمی است که حق دارند و الان در وضعیت مناسبی نیستند.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: ظرف ۲۴ ساعت، ۲۰ دستگاه اکسیژن ساز ۶۰۰ لیتری برای مناطق محروم کشور، آماده کردیم و امروز به وزارت بهداشت تحویل می شود که به مناطق محروم، ارسال شود. همچنین ۵۳ دستگاه بای پپ نیز آماده شده و می شود که ارزش این دو حدودا ۴۵ میلیارد تومان است.
وی تصریح کرد: با لطف الهی و تلاش جوانان در ساخت واکسن، موفقیت های بزرگی داشته ایم. مراحل آزمایشگاهی و تست بالینی با مشارکت وزارت بهداشت انجام شد و فاز دوم مرحله بالینی رو به اتمام است و با ارائه مدارک به وزارت بهداشت، احتمالا در هفته اول یا اوایل اردیبهشت می توانیم فاز سوم انسانی را آغاز کنیم اما آنچه مهمتر از این مراحل است، بحث تولید انبوه واکسن است.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: خط تولید سه میلیون دوز واکسن در ماه در مجموعه برکت به طور کامل تکمیل شده و در موضوع تحقیق و توسعه در مورد راندمان به دستاوردهای ارزشمندی رسیدیم. به گونه ای که دو سه هفته پیش، دانشمندان ما می توانستند از هر لیتر ویروس، ۱۰۰ دوز واکسن بگیرند که ۷ تا ۸ روز پیش به ۴۰۰ دوز و روز جمعه حداقل به یک هزار دوز رسید که قابل افزایش است.
مخبر تاکید کرد: با همین وضعیت موجود می توانیم در فاز اول، ماهانه ۳ میلیون دوز واکسن تولید کنیم و مصمم هستیم که اردیبهشت ماه، اولین محموله واکسن برکت را با ظرفیت یک میلیون دوز به وزارت بهداشت و مردم ایران تقدیم کنیم و خط دوم تولید واکسن که ظرفیت ۱۲ تا ۱۵ میلیون دوز واکسن در ماه را دارد، مراحل ساختمانی آن تمام شده و تجهیزات مورد نیاز تامین شده و در حال نصب است و مصمم هستیم که تا پایان خرداد، مراحل نصب دستگاه ها را تمام و آن را راه اندازی کنیم تا بتوانیم در تیرماه از این کارخانه نیز محصول و واکسن بگیریم.
وی گفت: در پایان تیرماه، ظرفیت تولید واکسن در مجموعه برکت، بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون دوز است اما این امکان وجود دارد که ماهانه حداقل ۲۰ میلیون دوز واکسن تولید کند و اگر راندمان و تیتر ویروس تغییر کند، قطعا حجم تولید واکسن در برکت قابل افزایش است. رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ادامه داد: حداقل دو کشور اروپایی و سه کشور منطقه الان به صورت مکتوب و مصرانه به دنبال مذاکره برای خرید واکسن از برکت هستند اما بعد از رفع نیاز داخلی به این کشورها صادرات خواهیم کرد. ظرفیت تولید واکسن کرونا در دنیا، مشخص و حدود ۲ میلیارد دوز در سال است در حالیکه نیاز به واکسن، حدود ۱۴ تا ۱۶ میلیارد دوز است و حدود ۸۰ درصد واکسن تزریقی در جهان، مربوط به چندین کشور است و بیش از ۱۷۰ کشور دنیا، واکسن کمی دارند و اگر این وضعیت را نداشتیم، دچار مشکل می شدیم.
مخبر یادآور شد: جزء اولین نفراتی بودم که به سران قوا گفتم که اگر در این دقیقه می توان یک واکسن وارد کرد، تاخیر آن به دلایل دیگر، هیچ موضوعیتی ندارد چون جان و سلامت انسانها چیزی نیست که بخواهیم به خاطر اینکه تولید داخلی در کشور به نتیجه برسد، به خطر بیندازیم. همین الان اگر کاری از دست ما بر می آمد که واکسن وارد کنیم، حتما این کار را انجام می دادیم اما خوشبختانه در پاستور، رازی و فخرا، ساخت واکسن در دستور کار است و واکسن کرونا، از برگ های زرین تاریخ جمهوری اسلامی در این مقطع حساس خواهد شد.
وی همچنین در حاشیه این دیدار گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از دستگاه هایی بود که از همان روزهای اول شیوع کرونا در کشور، در حد توان خود، در کنار وزارت بهداشت بوده است و امروز هم بنا به درخواست دکتر نمکی، در بعضی از بیمارستان های مناطق محروم، با مشکل دستگاه های اکسیژن ساز و دستگاه های تنفسی روبرو بودیم که ۲۰ دستگاه اکسیژن ساز و ۵۳ دستگاه بای پپ را با اعتباری حدود ۵۰ میلیارد تومان تهیه و به وزارت بهداشت تقدیم کردیم.

شناسایی بیمار جدید رکورد زد
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با شناسایی ۲۴ هزار و ۷۶۰ بیمار جدید کرونا در کشور رکورد مبتلایان شناسایی شده روزانه شکسته شد و با فوت ۲۹۱ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۵ هزار و ۵۵ نفر رسید.
سیما سادات لاری روز سه شنبه افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۴ فروردین) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۴ هزار و ۷۶۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و سه هزار و ۱۳۲ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۱۱۸ هزار و ۲۱۲ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون یک میلیون و ۷۲۹ هزار و ۲۹۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین چهار هزار و ۴۸۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۳ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۸۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
وی افزود: اکنون ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت پیش از این گفته بود: نمودار ابتلا و بستری کرونا با شیب تند صعودی امتداد دارد و همه استانها با افزایش جدی بیماران بستری و سرپایی مواجه هستند. میزان عمل به پروتکل های بهداشتی نیز همچنان پایین و نگران کننده و طبق آخرین گزارش ها ۵۶ درصد است.