واکسیناسیون از آغاز تا سرانجام
واکسیناسیون از آغاز تا سرانجام

سرویس اجتماعی خبر آغاز واکسیناسیون علیه کرونا ۲۱بهمن ماه ۹۹ به گوش همه رسید، اما محدودیتی برای واکسیناسیون وجود داشت چون هنوز آمار واردات واکسن بالا نبود و مهمترین موضوع مطرح در آن زمان، اجرای واکسیناسیون برای همه بود. با واردات اولین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» از روسیه، واکسیناسیون کرونا در ایران از سه‌شنبه ۲۱ […]

سرویس اجتماعی

خبر آغاز واکسیناسیون علیه کرونا ۲۱بهمن ماه ۹۹ به گوش همه رسید، اما محدودیتی برای واکسیناسیون وجود داشت چون هنوز آمار واردات واکسن بالا نبود و مهمترین موضوع مطرح در آن زمان، اجرای واکسیناسیون برای همه بود.

با واردات اولین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» از روسیه، واکسیناسیون کرونا در ایران از سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ در کشور با اولویت کادر بخش‌های آی سی یو آغاز شد، با وجود خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار واکسن از سبد کوواکس که برای هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کافی بود اما باید میزان بیشتری واکسن به کشور وارد می شد چون این میزان واکسن جوابگو نبود.
واکسیناسیون با واکسن روسی از سه شنبه براساس سند واکسیناسیون برای گروه‌های هدف که در مرحله اول افراد حاضر در خط مقدم نظام سلامت و کارکنان بخش‌های آی سی یو آغاز شد و سپس بقیه کادر درمان، خانه‌های سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال در اولویت بودند و همین طور مرحله به مرحله این واکسیناسیون پیش رفت.
آغاز واکسیناسیون در ایران تیتر یک
همه رسانه‌ها
شاید در آن شرایط نبود شناخت از ویروس کرونا یکی از مهمترین موضوعات واکسیناسیون علیه کرونا بود تا همه بتوانند از شر آن رها شوند؛ اما چون در مجموع واکسن مورد نیاز در جهان هم محدود بود، در واکسیناسیون هم این محدودیت به وجود آمد اما همین که تیتر یک همه رسانه‌ها آغاز طرح واکسیناسیون در ایران بود همه را به نوعی خوشحال کرد چون این نوید را می‌داد که می‌توانیم با تزریق واکسن به مبارزه با کرونا برویم.
در آن زمان یک دز واکسن کرونا برای مهار آن پیشنهاد داده شد اما کم‌کم زمزمه‌هایی از دزهای دوم تا سوم هم به گوش رسید، واکسیناسیون از کادر سلامت آغاز شده بود، این همان اقدام نویدبخشی بود که دل همه را شاد کرد تا شاید با تزریق به موقع واکسن مهار کرونا را در کشور شاهد باشیم.
واکسیناسیون کرونا در ایران با استفاده از واکسن «اسپوتنیک وی» روسی از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ در مراسمی در تالار امام بیمارستان امام خمینی(ره) تهران بطور رسمی آغاز شد، «پارسا نمکی» فرزند وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نخستین نفری بود که واکسن کرونا در ایران
به او تزریق شد.
اسپوتنیک پس از پارسا نمکی به دکتر فتاح قاضی متخصص بیهوشی در بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی(ره) به عنوان نفر دوم، سارا گودرزی پرستار بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی(ره) به عنوان نفر سوم و علی آسترکی کمک بهیار بخش آی سی یو این بیمارستان تزریق شد؛ سید جمیل پرستار بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی(ره) نیز نفر بعدی بود.
واکسیناسیون کرونا با روزانه یک هزار نفر در کشور آغاز شد و واکسن به افرادی تزریق شد که تست PCR منفی داشتند. این واکسیناسیون روند چندان خوبی برای سرعت بخشیدن به ایجاد ایمنی عمومی در کشور نداشت و چون میزان واردات نیز پایین بود، هر روز صف‌های طولانی برای تزریق واکسن
تشکیل می‌شد.
راه‌اندازی یک هزار و ۴۰۰ مرکز تجمیعی واکسیناسیون
برای جلوگیری از اجتماع مردم در پایگاه‌های سلامت وزارت بهداشت و دیگر مراکزی که برای واکسیناسیون در نظر گرفته شده بود، یک هزار و ۴۰۰ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در سراسر کشور از تیرماه راه‌اندازی شد تا مردم بتوانند در این مراکز نسبت به تزریق واکسن خود اقدام کنند، چون اولویت‌بندی واکسیناسیون هم از سوی وزارت بهداشت اعلام شده بود، ضرورت ایجاد این مراکز دوچندان بود تا مردم حداقل مدت زمان کمتری در صف برای تزریق واکسن منتظر بمانند.
تزریق واکسن در این مراکز به نوعی کار را راحت‌تر کرده بود اما می‌بایست روزانه آماری از واکسن‌های وارداتی به کشور داشته باشیم تا به این مراکز برای تزریق مراجعه کنیم، چون به نوعی هرکسی مشکلی داشت و هرکدام از واکسن‌های وارداتی به کشور نیز برای افراد خاصی در نظر گرفته شده بود به همین منظور مردم باید برای هر بار مراجعه حتما اطلاعاتی از قبل دریافت می‌کردند.
اولویت‌بندی برای تزریق واکسن
وزارت بهداشت برای تزریق واکسن کرونا اولویت‌هایی را در نظر گرفت تا براساس آن ابتدا کادر درمان و فعالان عرصه سلامت در برابر این ویروس واکسینه شوند، در اولویت دوم سالمندان براساس سن و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و بیماران خاص، اولویت سوم طبق سند ملی واکسیناسیون شامل خبرنگاران، رانندگان، زندانیان، کارکنان بانک‌ها، مبتلایان دیابت و معلولان شد.
در اولویت چهارم و دیگر اولویت‌ها نیز اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان از اواسط مردادماه، فرهنگیان از هفتم مردادماه به صوت نمادین و از ۹ مردادماه همزمان با عیدسعید غدیرخم به صورت رسمی و دانش‌آموزان نیز از۱۵ مهرماه و در نهایت واکسیناسیون کودکان بالای ۵ سال علیه کرونا از اواسط بهمن ۱۴۰۰ در اولویت
قرار گرفت.
صف‌های طولانی پس از اعلام اولویت تزریق واکسن کرونا
پس از اعلام اولویت‌بندی‌ها، اهمیت دادن جامعه به مساله تزریق واکسن کرونا و اینکه مردم مشاهده کردند پس از تزریق واکسن کرونا مرگ ناشی از این بیماری کمتر شده و امکان ابتلا و درگیری زیاد با این بیماری نیز روند نزولی دارد، استقبال بیشتری برای تزریق واکسن کرونا بروز داده شد؛ اما صف‌های طولانی و مدت زمان زیاد انتظار برای تزریق واکسن به نوعی همه را کلافه کرده بود.
مردم برای هر تزریق پس از صف‌های طولانی ثبت‌نام وارد مرحله واکسیناسیون می شدند، این روند به حدی طولانی بود که گاها یک نیمروز طول می کشید تا بتوان واکسن کرونا را تزریق کرد؛ هرچند برای بسیاری از مردم رضایت‌بخش نبود اما همین که می‌دانستند با امکان واکسینه شدن آنها تا حدودی وجود دارد، این مساله را نادیده می‌گرفتند و در صف‌های طولانی در انتظار تزریق واکسن می‌ماندند.
نوبت‌دهی اینترنتی برای تزریق واکسن کرونا
زمانی که اوج کرونا در خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ را شاهد بودیم، وزارت بهداشت برای تزریق واکسن کرونا موضوع نوبت‌دهی واکسیناسیون را اینترنتی و براساس اولویت برای تزریق واکسن فراخوان اعلام کرد، از سالمندان و ۸۰ ساله‌ها شروع شد و پس از آن متولدین سال‌های دیگر برای تزریق واکسن فراخوانده شدند.
فراخوان برای گروه‌های سنی انجام شد، گروه‌های مختلف مردمی شامل اساتید دانشگاه، دانشجویان، معلمان، فرهنگیان، خبرنگاران، رانندگان، زندانیان، کارکنان بانک‌ها، مبتلایان دیابت و معلولان برای تزریق واکسن مراجعه کردند تا واکسیناسیون سراسری در کشور
شکل گیرد.
تیرماه که اوج پیک چهارم کرونا با سویه دلتا در کشور شروع شد، خبرهایی از واکسیناسیون عمومی در کشور به گوش رسید، اخباری هم از تولید واکسن‌های داخلی در برخی محافل شنیده می‌شد، وزارت بهداشت اعلام کرد واکسن پاستور زودتر از برکت آماده می‌شود و قرار است تا اواخر تیر ۱۴۰۰ با تولید صنعتی واکسن در کشور به میزان ۱۰ میلیون دز در ماه، واکسیناسیون عمومی در کشور اجرایی شود.
مردادماه اوج کرونا بود و مردم برای تزریق واکسن کرونا به مراکز تجمیعی کرونا مراجعه می‌کردند و به همین منظور از آن زمان از شهروندان تقاضا شد که بدون دریافت پیامک به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه نکنند.
راه‌اندازی مراکز شبانه و خودرویی واکسیناسیون
وجود بیش از یک هزار و ۴۰۰ و یا شاید ۵۰۰مرکز تجمیعی واکسیناسیون در کشور کافی نبود که مراکز واکسیناسیون شبانه تزریق واکسن هم در شهرهایی همچون تهران و دیگر شهرهایی که متقاضی برای واکسیناسیون داشتند،
راه‌اندازی شد.
با راه‌اندازی این مراکز بخشی از حجم فعالیت زیاد مراکز تجمیعی و پایگاه‌های سلامت وزارت بهداشت کاسته شد، اما سراسری شدن واکسیناسیون کرونا روز به روز با استقبال بیشتر مردم روبه‌رو شد، واکسیناسیون خودرویی هم رونق گرفت.
کسانی که نمی توانستند نوبت تزریق واکسن کرونا را در روز رزرو کنند، از خدمات مراکز واکسیناسیون شبانه یا خودرویی بهره‌مند می شدند اما این موضوع هم به دلیل سراسری شدن واکسیناسیون جوابگو نبود چرا که استقبال مردم از تزریق واکسن کرونا روز به روز بهتر می شد و دزهای اول و دوم برای همه مردم تزریق شد.
تزریق دز اول و دوم کافی نبود
زمانی که مردم با فاصله ۴ تا ۶ ماه از تزریق دز اول در حال واکسینه شدن در برابر ویروس کرونا با دز دوم شدند، دستورالعملی از وزارت بهداشت آمد که باید دز سوم هم تزریق شود، این بار مردم خود را برای دز سوم آماده می‌کردند تا این ویروس منحوس و کشنده را شکست دهند.
در آن زمان تزریق دز اول و دوم کرونا علیه ویروس کرونا به مردم در حال تزریق بود که به دلیل اینکه مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا با استفاده از دز سوم این واکسن به گونه‌ای به اثبات رسید که تا حدودی روند کاهشی خواهد داشت، مردم از تزریق دز سوم هم استقبال کردند.
زمانی که تزریق دز سوم دوباره با اولویت کادر سلامت و سالمندان شروع شد، آمار افرادی که جان خود را به خاطر کرونا از دست می‌دادند، نشان داد که ۹۰ درصد افرادی که واکسینه نشده‌اند در این دوران جان خود را از دست می‌دهند و همین موضوع مردم را مجبور به تزریق دز سوم کرد.
روزگاری مردم براساس اولویت واکسن کرونا برای تزریق یک دز واکسن مشکل داشتند اما حالا دیگر مردم در حال تزریق نوبت سوم واکسن کرونا بودند و این نشان می‌داد که تزریق واکسن تا چه حدی در مهار کرونا موثر بوده است که امروز ایران به روزهای بدون مرگ رسیده است، اگرچه این روزها مسئولان وزارت بهداشت برای دز چهارم نیز فراخوانی داده تا کادر درمانی و افرادی که بیماری زمینه‌ای، بیماران خاص و افراد سالمند از این نظر نیز واکسینه شوند.
۲۰۷ میلیون و ۹۸ هزار و ۱۸۳ دز واکسن داخلی و وارداتی در کشور وجود داشت، تاکنون بیش از ۱۵۱ میلیون دز آن استفاده شده و بیش از ۵۷ میلیون دُز برای استفاده مردم موجود است تا با استقبال مردم از دزهای دوم و سوم برای تزریق این افراد مورد استفاده قرار گیرد.
در حال حاضر بیش از ۱۴ میلیون نفر هنوز واکسن کرونا را تزریق نکرده‌اند، هفت میلیون نفر دز دوم و ۲۹ میلیون نفر برای تزریق دز سوم واکسن کرونا اقدامی نداشته‌اند، شاید اگر این افراد هم برای تزریق واکسن اقدام کنند دیگر مهار کرونا به یک واقعیت تبدیل خواهد شد و آندمیک یا بومی شدن کرونا در ایران رقم بزند.از ۱۲ خرداد ماه تاکنون سه روز مرگ ناشی از کرونا در ایران به رقم صفر رسیده است و ماههاست که مرگ در ایران تک رقمی شده است و شهرهای قرمز و نارنجی دیگر در ایران نداریم، شهرهای آبی و زرد نقشه ایران را به این شیوه رنگ‌آمیزی کرده‌اند، این ارقام و اعداد اگرچه بسیار خوشایند که مرگ کرونایی از سه رقمی به تک رقمی و حتی صفر رسیده و ابتلا نیز از پنج رقمی به دو رقمی و سه رقمی رسیده اما همه این موارد نباید به گونه ای باشد که مردم با سهل‌انگاری و عادی‌انگاری باعث شوند که کرونا دوباره در ایران اوج بگیرد و گرفتار تبعات شوم این ویروس شوند.

 

 

دادستان کل کشور بررسی کرد:
کوتاهی‌های موثر در حادثه متروپل

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه گزارش حادثه متروپل آبادان نهایی شده است، گفت: در این حادثه یکی از موثرترین عوامل موثر کوتایی‌هایی در حوزه شهرداری، نظارت و شورای شهر است. حجت الاسلام محمدجعفر منتظری به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور در هفتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، اظهارداشت: شما در شورای شهر در راه خدمت به مردم وظیفه سنگینی برعهده دارید و موجبات آسایش، آرامش و رفاه مردم و شهروندان را فراهم می‌کنید.
وی گفت: همانگونه که مجلس شورای اسلامی برای برنامه‌های کلان کشور ریل گذاری می‌کند، اعضای شورای شهر هم برای مدیریت شهری ریل گذاری می‌کنند. دادستان کل کشور اظهارداشت: باید از رهنمودها و بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای مدیریت و ریل‌گذاری شهری استفاده شود. منتظری با بیان اینکه یکی از تکالیف تعریف شده در قانون برای دستگاه قضا صیانت و حفاظت از حقوق عامه است، خاطرنشان کرد: حقوق عامه شامل بخش بسیار زیادی از مسائل مرتبط با شهروندان است و متاسفانه به دلیل نقیصه‌ای که در قانون داریم موضوع حقوق عامه تعریف، تبیین و حدود و آن در برخورد با کسانی که حقوق عامه را نادیده می‌گیرند، وجود ندارد. وی افزود: به دلیل وجود نواقص در قانون با همکاری رئیس دستگاه وقت دستورالعملی برای حقوق عامه تدوین شد و پس از آن قوانینی در خصوص حقوق عامه در دستگاه قضا آماده و تدوین شده و آماده ارسال به دولت است. دادستان کل کشور گفت: شما به عنوان نمایندگان‌مردم باید از حقوق عامه صیانت کنید و مطالبه‌گر باشید.
رابطه شوراها و دادستانی قوی نیست
وی با بیان اینکه برخورد با تخلفات ساختمانی وظیفه شورای شهر و شهرداری است، افزود: در وظایف و تکالیف هر کجا با موانعی برخورد کردید که ظرفیت قانونی ندارید باید از دادستانی مطالبه کنید، اکنون این رابطه را در تهران و شهرهای دیگر قوی نمی‌بینیم.
کوتاهی‌های موثر در حادثه متروپل
دادستان کل کشور با اشاره به اینکه در حادثه متروپل آبادان گزارش نهایی شده و اطلاع رسانی خواهد، گفت: در این حادثه یکی از موثرترین عوامل موثر کوتایی‌هایی است که در حوزه شهرداری، نظارت و شورای شهر به وقوع پیوسته است.
وی گفت: یکی از مطالبات اصلی ما از اعضای شورای شهر شناسایی امکان و ساختمان‌هایی است که ممکن است روزی تبدیل به یک حادثه دلخراش شود. منتظری افزود: اگر ساختمانی شناسایی شد که خطرناک است باید توقیف شود و به مالک تکلیف شود؛ جان افراد و امنیت آن برای ما مهم است. دادستان کل کشور افزود: در بافت‌های فرسوده، قدیمی و جنوب تهران ساختمان‌های خطرناکی وجود دارد که باید برای آن‌ها فکر شود شهرداری ها باید مکلف شوند تا از ابتدای امر در ساخت و ساز استانداردها رعایت شود و نگذارید با سفارش و توصیه، کاری انجام شود. دادستان ادامه داد: درخواست دارم که نقل و انتقال ملکی که ساخته شده را منوط به گواهی پایان کار کنیم. وی با اشاره به رایی در خصوص تعییر کاربری که آیا تغییر کاربری تخلفی آنی یا مستمر است، اظهارداشت: یک دادگاه در این خصوص رایی داده بود که درخواست دادیم به صورت وحدت رویه رای‌گیری شود که متاسفانه رای آنی داده شد. حجت‌الاسلام‌منتظری گفت: اگر تخلف تغییر کاربری آنی باشد، فرد تحت تعقب کیفری قرار نمی‌گیرد اما اگر تخلف مستمر باشد همچنان می‌توان متخلف را تحت تعقب کیفری قرار داد. وی تاکیدکرد: رای آنی تبعات خوبی ندارد و موجب ادامه دار شدن دامنه تخلفات می‌شود.

 

 

ثبت سفارش کتاب‌های درسی پایه اول، هفتم و دهم آغاز شد
ثبت سفارش کتاب‌های درسی پایه ‌های اول ابتدایی، هفتم دوره اول متوسطه و دهم دوره دوم متوسطه از دیروز یکشنبه ۵ تیرماه ۱۴۰۱ آغاز شد. به گزارش سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، طبق تقویم زمانی سفارش کتاب‌های درسی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ ثبت سفارش گروهی و انفرادی کتاب‌های درسی پایه‌های اول دوره ابتدایی(عادی و استثنایی)، آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)، پایه هفتم دوره اول متوسطه، پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش حرفه‌ای استثنایی، پایه دهم دوره دوم متوسطه، پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه‌ای استثنایی از امروز پنجم تیرماه آغاز شده و تا ۱۱ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
مخاطبان از طریق مراجعه به سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com به دو شیوه فردی و گروهی و برابر جدول تقویم زمانی اعلام شده می‌توانند اقدام کنند.
هزینه کتاب‌های درسی در سامانه سفارش کتاب درسی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ بر اساس مبلغ درج شده در پشت جلد کتاب‌های درسی محاسبه شده است.
مدارس موظف‌اند هرچه سریعتر با ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، نسبت به ثبت سفارش گروهی کتاب‌های درسی دانش‌آموزان اقدام کنند.
در ثبت نام امسال از شیوه‌های منعطف برای ثبت سفارش کتاب‌های درسی استفاده می شود. در این راستا مخاطبان می‌توانند از طریق یکی از دو شیوه فردی یا گروهی نسبت به سفارش کتاب‌های درسی اقدام کنند.

 

 

انحراف قنات در زیر یک مجتمع مسکونی در ری
عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر اساس مستندات موجود قناتی که ادعا می شود زیر یک مجتمع مسکونی در شهرستان ری قرار دارد، در زمان ساخت مجتمع از مسیر منحرف شده و جای نگرانی نیست.جعفر شربیانی در حاشیه جلسه شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران در رابطه با خشک شدن قناتی در زیر یک مجتمع تجاری واقع در شهرری گفت: یک فیلم کوتاهی در فضای مجازی در شهرستان ری و تهران در شبکه های مجازی پخش شد مبنی بر اینکه یک فردی ادعا می کند در یک قنادی که خشک شده و ریزش کرده است، در زیر یک مجتمع مسکونی واقع شده است.
وی افزود: این فیلم باعث نگرانی مردم و اهالی مجتمع مذکور شدند. تقریبا تمام مسئولان ذی ربط و خود بنده به عنوان عضو شورای شهر تهران ورود کردیم و گزارشات لازم را از مراجع ذیربط خواستیم.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران بیان کرد: همچنین دادستان شهرستان ری نسبت به موضوع ورود کرده و تحقیقات را به صورت میدانی پیگیری می کند.
وی یادآور شد: نهایتا این موضوع باید به اثبات برسد و بعد درباره ایمن سازی این قنات و مجتمع مذکور اقدامات لازم انجام شود.شربیانی تاکید کرد: مردم ری و اهالی این مجتمع اخبار و اطلاعاتی که در این حوزه منتشر می شود را از مراجع ذیربط پیگیری کنند و به اخبار ضد و نقیض فضای مجازی توجهی نداشته باشند.
وی گفت: نکته دوم در این موضوع اهمیت دارد، همزمانی آن با حادثه ناگوار متروپل است که باعث حساسیت بیشتر مردم شده است. این در حالی است که بعد از واقعه پلاسکو یک گزارش ملی از این حادثه تهیه شد که بسیار می توانست مرجع خوبی برای بسیاری از تصمیم گیری ها شود .

 

 

 

افزایش موارد ابتلا به وبا برای نخستین بار در استان‌های غربی کشور
رییس انجمن متخصصان میکروبیولوژی و بیماری‌های عفونی کشور گفت: برای نخستین بار وبا در استان‌های غربی کشور به دلیل همجواری با عراق شیوع یافته و زائران عتبات عالیات موارد بهداشتی را کاملا رعایت کنند.
دکتر مسعود مردانی افزود: با توجه به شیوع بیماری وبا در کردستان عراق به دلیل تعاملات اقتصادی و غیره این بیماری در کردستان ایران نیز بسیار شایع شده و بر اساس گزارش وزارت بهداشت تاکنون ۱۷ نفر به آن مبتلا شده اند.
وی اظهار داشت: وبا یک بیماری عفونی است که هر سال با آغاز فصل گرما شایع می شود و برای اولین بار است که این بیماری در استانهای غربی کشور شیوع پیدا کرده و با توجه به اینکه در عراق وضعیت بهداشت و درمان مناسبی وجود ندارد از زائران ایرانی درخواست می شود موارد بهداشت فردی و اجتماعی را کاملا رعایت کنند تا دچار آن نشوند.
مردانی ادامه داد: ۲۵ تا ۵۰ درصد از موارد مبتلا به بیماری وبا منجر به مرگ می شوند، حدود ۹۰ درصد بیماران بدون علامت بوده و بیماری می تواند از طریق دست های آلوده، تماس با مواد دفعی، استفراغ بیماران یا وسایل و لوازم آلوده به مدفوع بیمار منتقل شود.
این پزشک، مصرف آب آلوده، شستشوی سبزی و میوه ها با آب آلوده، غذاهای آلوده که در خارج از یخچال نگهداری شوند و انبار کردن غذاهایی همچون شیر، برنج پخته، تخم مرغ و غیره در خارج از یخچال و تغذیه کودکان و نوزادان با بطری آلوده به جای شیرمادر را از مواردی بیان کرد که می تواند عامل انتقال بیماری وبا باشد.
مردانی تصریح کرد: در مواقع ابتلا به اسهال حاد آبکی شدید با دفعات بسیارزیاد سریعا به مراکز بهداشتی درمانی و یا پزشک مراجعه کنید.