واکسیناسیون ۸۰ درصدی افراد تحت پوشش مراکز شبانه روزی بهزیستی
واکسیناسیون ۸۰ درصدی افراد تحت پوشش مراکز شبانه روزی بهزیستی

  رییس سازمان بهزیستی کل کشور ار واکسیناسیون ۸۰ درصد از افراد تحت پوشش بهزیستی و پرسنل این مراکز خبر داد و گفت: از ابتدای شیوع کرونا در کشور حدود ۵۰۰ نفر از عزیزان در مراکز بهزیستی فوت کردند. وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در آیین واگذاری ۱۰۰۰ دستگاه اکسیژن‌ساز به مراکز سالمندان […]

 

رییس سازمان بهزیستی کل کشور ار واکسیناسیون ۸۰ درصد از افراد تحت پوشش بهزیستی و پرسنل این مراکز خبر داد و گفت: از ابتدای شیوع کرونا در کشور حدود ۵۰۰ نفر از عزیزان در مراکز بهزیستی فوت کردند.
وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در آیین واگذاری ۱۰۰۰ دستگاه اکسیژن‌ساز به مراکز سالمندان تحت پوشش سازمان بهزیستی بیان کرد: امروز حدود ۵۱ هزار نفر از سالمندان و معلولان و بیماران مزمن روانی در بیش از یک هزار مرکز شبانه روزی توسط موسسات غیردولتی و خیریه نگهداری می شوند. برای این عزیزان ماهانه به ازای هر فرد مبلغ ۲ میلیون تومان پرداخت می شود که مجموع رقم ۱۰۰ میلیون تومان در ماه است که توسط دولت جمهوری اسلامی کمک می شود.
وی ادامه داد: ۵۵ هزار معلول شدید و غیر شدید در مناطل و توسط خانواده ها نگهداری می شوند که دولت مبلغ یک میلیون تومان حق پرستاری به هر فرد پرداخت می کند که در ماه مبلغ ۵۵ میلیون تومان را شامل می شود.
قبادی دانا اظهار کرد: در مجموع ماهانه ۱۵۵ میلیون تومان برای بیش از ۱۰۰ هزار سالمند و معلول پرداخت می شود. در کمتر کشوری چنین خدمتی ارائه می شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه در خصوص واکسیناسیون افراد تحت پوشش مراکز شبانه روزی نیز گفت: از ابتدای شیوع کرونا در کشور در مراکز شبانه روزی با انجام پروتکل ها توانستیم شیوع بیماری را به حداقل برسانیم. ۸ هزار و ۵۰۰ نفر در مراکز ما به این بیماری مبتلا شدند و عمده عزیزان یعنی بیش از ۸ هزار نفر که عمدتاً هم در سنین بالا بودند بهبودی کامل را در بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت و تحت مراقبت پرسنل در مراکز به دست آوردند و متاسفانه حدود ۵۰۰ نفر از معلول و سالمندان و بیماری روانی مزمن که در مراکز شبانه روزی ما اقامت داشتند، فوت کردند.
قبادی دانا اضافه کرد: با تولید واکسن کرونا و دستیابی به آن اقدامات خوبی صورت گرفت و عزیزان در مراکز بهزیستی در اولویت اول قرار گرفتند و بیش از ۹۵ هزار دوز واکسن تا کنون تزریق شده است. بیش از ۸۰ درصد افراد تحت پوشش در مراکز بهزیستی و مراقبین آنها واکسن را دریافت کردند و حدود ۷۰ درصد کسانی که نوبت اول را دریافت کردند، نوبت دوم واکسن را نیز دریافت کردند.

بهانه تراشی برای فرار از قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان
ابراهیم سحرخیز
از آنجا که چندی،کریم زاده مدیرکل محترم پیشین آموزش و پرورش استان مرکزی، دیگر باره گلایه کرده بودند که هردو لایحه پیشنهادی دولت یعنی(رتبه بندی معلمان و دایمی شدن قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان)، پس از پیشنهادات اصلاحی نمایندگان به علت ترس از مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی،همچنان در پیچ و خم کمیسیون های تخصصی ذی‌ربط دست به دست شده،فرصت نهایی برای ورود به صحن مجلس را نیافته است.
در ادامه با تعریضی به دلواپسی های جریده فخیمه کیهان که با یک چرخش ۱۸۰درجه ای , پس از نود و بوقی این چنین التفاوتش را به جامعه معلمان و بازنشستگان ابراز کرده , آورده آید :«در شگفتم که چرا برخی از رفقای آموزش و پرورشی مجلس در دفاع از چرایی و ضرورت این دو لایحه،سکوت اختیار کرده, لام تا کام نگفته اند؟»
پاسخ پیداست ، طبق معمول مصوباتی از هفت خان بهارستان به سلامت عبور می‌کند که از دو ویژگی برخودار باشد.
۱)_منافع بخش قابل ملاحظه ای از نمایندگان را تأمین کرده یا در تعارض و تزاحم آشکار با منافع آنان نباشد.
مانند متناسب سازی حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، با اعضای هیات علمی غیر بالینی وزارت بهداشت و درمان,که چون شامل حال قاطبه حضرات می شد به طرفه العینی, سر و ته قصه را در کمیسیون تلفیق مجلس به هم آورده ,منابع آن سه سوته تأمین ، از همین خرداد به حساب بانکی ذینفعان واریز گردید.
۲)_ سُنبه اش پر زور باشد !
پشت صحنه،باید چراغ سبز رییس مجلس،پشتیبانی سران قوا یادست کم حمایت قاطع وزیر با عرضه دستگاه را به همراه داشته باشد که شوربختانه در این. دو لایحه یعنی(رتبه بندی معلمان یا همسان سازی حقوق بازنشستگان)نه« مقتضی موجود است نه موانع مفقود».
شکر خدا ،رفقای دیروز و نمایندگان امروز که جنابعالی دل به دفاع آنها بسته آید, خرشان از پل گذشته و حداقل برای چهار سال آینده خیالشان از بابت دخل و خرج خود آسوده و راحت است .همین چهار سال معلمان مجلس ، با دست و پا کردن مدرک دکتری ،بیعت از آموزش و پرورش برداشته، سر از وزارت نفت یا علوم در آورده، آموزش و پرورش را سه طلاقه کرده و خود را به از ما بهترون می چسبانند.
از آن گذشته ،آموزش و پرورش وزیری مثل زنگنه، قاضی زاده هاشمی یا نمکی ندارد که هرساله آتش به اختیار چند میلیونی تحت عنوان فوق العاده مخصوص یا ویژه به حقوق و مزایای معمول کارکنان اضافه کند.
بنده ی خدا، محسن حاجی میرزایی وزیر مظلوم آموزش و پرورش که در پرداخت اضافه تدریس معلمان یا حقوق معوقه کارکنان خرید خدمات آموزشی مانده است، چگونه می توان از او انتظار داشت تا مجلس و دولت را برای به کرسی نشاندن رتبه بندی معلمان(آن هم در طراز استادان دانشگاه) مجاب کرده،همراه و همدل کند؟
در مسأله همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز همچنان که مستحضرید بیش از ۶۵درصد از مشمولان صندوق بازنشستگان کشوری را معلمان به خود اختصاص داده اند که پس از نود و بوقی ،دل سازمان برنامه و بودجه به رحم آمده در تمکین از ماده ۳۰ قانون برنامه پنچ ساله ششم توسعه, متوسط حقوق آنان را از ۳میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به مرز ۷میلیون و دویست هزارتومان رسانده است.
همین ۷میلیون تومان نیز به چشم امثال نادران ,چنان گران و سنگین آمده است که تنها بانی و باعث تورم نجومی چهار سال اخیر را همسان سازی حقوق بازنشستگان دانسته , نگران وخامت حال عمومی اقتصاد است!
اینجا نیز باز پای معلمان در میان است که گره در کار افتاده است.
در پایان به نمایندگانی مانند نادران که از ترس فوران تورم ، لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان را به گروگان گرفته اند توصیه می کنیم در راستای احترام به اجرای قانون ,وفق ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه,مبنی بر راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا ,دولت و مجلس را مکلف نمایند با بارگذاری شفاف تمامی دریافت ها ,مزایای نقدی و غیرر نقدی ,هدایا , تسهیلات اعطایی اعم وام خرید خودرو , رهن و اجاره مسکن, هزینه تلفن همراه تا آجیل شب یلدا ,ولنتاین و… در این سامانه , افکار عمومی را به قضاوت طلبیده ، مشخص شود مصداق بارز آیه شریفه «یا ایها الذین آمنو لم تقولون مالا تفعلون » چه کسانی هستند؟
انقلابی گری هیاهو یا قیل و فال نمی خواهد !
قرار نیست وقتی نوبت به معلمان که می رسد خزانه خالی , رشد نقدینگی ،چالش تورم , کرونا ,تحریم و ده ها بهانه علم کنید تا تمامی کاستیها را به حساب دولتی بودن آموزش و پرورش بگذارید اما دریافتهای نجومی از ما بهترون را کتمان کنید!
باید از امثال نادران پرسید خالص دریافتی ۴۶میلیونی مدیران بانک‌ها در سال۹۹یا حقوق ۵۲ میلیونی فلان استاد اقتصاد در کنار حقوق ۷میلیونی یک« دکتر معلم» با رشته تحصیلی مشابه از دانشگاه های معتبر کشور ,چه سنخیت یا تناسبی با شعار انقلابی گری، عدالت و فساد ستیزی دارد که شما با همین گفتمان از ما رای آری گرفته , پا به مجلس یازدهم گذاشته آید؟!

مرگ ۶ نفر در ۱۰ استان سیل‌زده
رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت گفت: در سیل و آب‌ گرفتگی چهار روز گذشته در ۱۰ استان کشور، ۶ نفر (سیلاب پنج نفر، رعدوبرق یک نفر) جان خود را از دست‌ داده و دو نفر نیز در بافت کرمان مفقود شده‌اند.
مهدی ولی‌پور با تشریح گزارش امدادرسانی در حوادث جوی و اقلیمی کشور از روز ۲۳ تیر ماه تا ساعت ۱۰ امروز(یکشنبه) ۲۷ تیرماه گفت: ۳۰ شهرستان در ۱۰ استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، سمنان، مازندران، هرمزگان و کردستان در چهار روز گذشته درگیر سیل و آب‌گرفتگی بودند.
وی افزود: در حوادث جوی چهار روز گذشته علاوه بر امدادرسانی به ۷۳۷ سیل‌زده، ۱۹۴ نفر نیز اسکان اضطراری داده شدند. همچنین با تلاش بی‌وقفه امدادگران، ۴۳ نفر به مناطق امن منتقل شدند.
رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه در سیل و آب‌گرفتگی چهار روز گذشته در ۱۰ استان کشور، ۶ نفر (سیلاب پنج نفر، رعدوبرق یک نفر) جان خود را از دست‌داده و دو نفر نیز در بافت کرمان مفقود شده‌اند، اظهار کرد: ۶۲ تیم عملیاتی شامل ۲۴۸ امدادگر هلال‌احمر در عملیات امدادرسانی در حوادث جوی و اقلیمی کشور، مشارکت داشتند.
ولی‌پور با اشاره به جزئیات اقلام توزیع‌شده در حوادث سیل و آب‌گرفتگی کشور گفت: در چهار روز گذشته، ۳۲ دستگاه چادر امدادی، ۴۷۳ تخته پتو، ۱۲۶ تخته موکت، ۳۳۹ کیلوگرم نایلون پوششی، ۱۰۲ بسته غذایی، ۷۳۸ قوطی کنسرو، ۲۱۰ کیلوگرم برنج ۱۲۹ کیلوگرم روغن، ۲۰۰ کیلوگرم قند و شکر و ۱۴۵ کیلوگرم حبوبات و سایر اقلام زیستی میان متأثران از سیل و آب‌گرفتگی در ۱۰ استان کشور توزیع‌شده است.