وزیر بهداشت: ۶ پلت‌فرم واکسن کرونا اواخر پاییز آمادگی صادرات دارد
وزیر بهداشت: ۶ پلت‌فرم واکسن کرونا اواخر پاییز آمادگی صادرات دارد

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶ پلت‌فرم واکسن کرونا با فعالیت مستمر تا پایان پاییز امسال افزون بر مصرف داخلی، آمادگی صادرات به کشورهای دیگر را دارد. سعید نمکی در حاشیه بهره‌برداری از ۹ طرح‌ دانشگاه علوم پزشکی کاشان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در رابطه با بحث واکسیناسیون، واکسن‌های […]

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶ پلت‌فرم واکسن کرونا با فعالیت مستمر تا پایان پاییز امسال افزون بر مصرف داخلی، آمادگی صادرات به کشورهای دیگر را دارد.
سعید نمکی در حاشیه بهره‌برداری از ۹ طرح‌ دانشگاه علوم پزشکی کاشان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در رابطه با بحث واکسیناسیون، واکسن‌های داخلی به مرحله تجویز و مصرف داخل رسید.
وی اضافه کرد: به‌طور حتم با توجه مقدار واکسن‌های تولید داخل در برهه کنونی، از یک تا ۲ ماه آینده نیازمند واردات واکسن هستیم برای تحقق آن تدارک لازم اندیشیده شده است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تحویل نزدیک به ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده از مسیر کواکس از کشورهای دیگر به ایران نیز به مرور زمان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: اما واکسن‌های داخلی کشور از مرداد به بعد حجم انبوهی از تولید را خواهد داشت.
به گفته وی، کار تولید واکسن یکی از شرکت های ایرانی (مجموعه برکت) کار به مرحله اجازه مصرف اضطراری رسید که در هفته آینده مجموعه پاستور نیز اجازه مصرف اضطراری راخواهد گرفت.
نمکی با اشاره به انجام بررسی مجدد برخی واکسن‌ها در هفته‌های آینده که باید مرحله دوم را طی کنند، افزود: هر کدام به مرحله اجازه مصرف اضطراری مانند ۲ مجموعه برکت و پاستور برسند مجوز می‌گیرند.

کرونا جان ۱۳۴ نفر دیگر را گرفت
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۱۳۴ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان‌ باختگان این بیماری در ایران به ۸۲ هزار و ۳۵۱ نفر رسید.
در اطلاعیه روز سه شنبه روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: از دیروز تا امروز (۲۵ خرداد ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۲۱۶ هزار نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۶۰ نفر از آن‌ها بستری شدند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۴۹ هزار و ۶۴۸ نفر رسید.
تاکنون ۲ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۲۱۰ نفراز بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۳۹۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۱ میلیون و ۸۱۷نفرو ۷۴۷ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.
بر اساس این گزارش، اکنون ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد.
وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون چهار میلیون و ۳۵۲ هزار و ۹۶۱نفر دوز اول واکسن کرونا و ۸۶۹ هزارو ۹۸۳نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به پنج میلیون و ۲۳۲هزار و ۹۴۴ دوز رسید.

جهانپور: ایران به باشگاه سازندگان واکسن کرونا پیوست
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در توئیتی از پیوستن ایران به باشگاه سازندگان واکسن کرونا خبر داد.
جهانپور در این توئیت نوشت: با صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن کووایران برکت، ایران به باشگاه سازندگان واکسن کرونا پیوست؛ ایران، روسیه، ایالات متحده، چین، بریتانیا و هند.
وی همچنین در توئیت دیگری افزود: کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تولید مشترک کوبا – ایران که با نام سوبرانا در کوبا و با نام پاستوکووک در ایران عرضه خواهد شد، بر روی کودکان و نوجوانان در کوبا آغاز شده و داوطلبان در یک طرح واکسیناسیون ناهمگن، دو دوز سوبرانا _۰۲ به علاوه یک دوز واکسن سوبرانا پلاس دریافت خواهند کرد.