وعده‌های افتتاح بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی محقق نشد
وعده‌های افتتاح بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی محقق نشد

    وعده های افتتاح بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام بعد از گذشت ۱۲ سال از آغاز ساخت این طرح هنوز محقق نشده است.   بیش از ۱۲ سال پیش کلنگ طرحی به زمین زده شد که قرار بود تحولی در حوزه بهداشت و درمان استان ایجاد کند، طرحی که تکمیل آن جزو مصوبات سفر ریاست […]

 

 

وعده های افتتاح بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام بعد از گذشت ۱۲ سال از آغاز ساخت این طرح هنوز محقق نشده است.

 

بیش از ۱۲ سال پیش کلنگ طرحی به زمین زده شد که قرار بود تحولی در حوزه بهداشت و درمان استان ایجاد کند، طرحی که تکمیل آن جزو مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان نیز هست، اما هنوز به بهره برداری نرسیده است.

با گذشت بیش از ۱۲ سال از اجرای طرح بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام اما این مرکز درمانی به رغم وعده‌های متعدد هنوز به بهره برداری نرسیده است. طرح مهمی که با تکمیل و تجهیز آن از مراجعه بیماران به استان‌های همجوار جلوگیری و بسیاری از نیازمندی‌های خدمات تخصصی درمان نیز رفع می‌شود.

 

استان ایلام با کمبود امکانات در بخش بهداشت و درمان مواجه است

یکی از شهروندان ایلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چند سال است که هنوز این طرح بلاتکلیف مانده و هنوز هیچ استفاده‌ای از آن نشده است. احمدی عباسی با اشاره به اینکه مراکز درمانی استان بسیار شلوغ و جوابگوی تعداد این همه بیماران استان نیست، افزود: امکانات درمانی استان محدود است و بسیاری از بیماران راهی استان‌های همجوار می‌شوند. وی گفت: استان ایلام با کمبود امکانات در بخش بهداشت و درمان مواجه است که ساخت این بیمارستان کمک شایانی در خدمات رسانی مطلوب در بخش بهداشت و درمان به مردم استان است.

 

برای فاز اول مشکل اعتباری وجود ندارد

استاندار ایلام روز گذشته در بازدیدی که از این طرح داشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بنا بود که این بیمارستان در سال گذشته فاز اول آن به بهره برداری برسد اما مشکلی که پیش آمد و کابل‌های آن دچار آتش سوزی و سوخته شد که همین عامل تقریباً مانع از افتتاح آن شده است. حسن بهرام نیا بیان کرد: البته تجهیزات بیمارستان نیز هنوز به طور کامل فراهم نشده و مسئولان وزارت بهداشت قول داند که تجهیزات فراهم شود.

وی افزود: اعتبارات لازم برای اجرایی شدن فاز اول این بیمارستان تأمین شده، در ماه گذشته بخش قابل توجهی از کمبود اعتبارات این طرح بیمارستان حل و طلب پیمانکاران را پرداخت شده است.

استاندار ایلام بیان کرد: برای راه اندازی فاز اول مشکلی از نظر اعتبار وجود ندارد.

 

تا اواخر خردادماه فاز اول تکمیل می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی رازی از نظر پیشرفت کار فیزیکی و تعهد پیمانکار تقریباً رو به اتمام است.

جاسم محمدی عنوان کرد: در صدد هستیم تا اواخر خردادماه فاز اول بیمارستان را راه اندازی کنیم، برای راه‌اندازی فاز اول بیمارستان قطعاً از کمک‌ها و مساعدت‌های وزارت بهداشت و اعتبارات استانی در این راستا بهره‌مند خواهیم بود.

وی افزود: متولی این بیمارستان خود وزارت بهداشت که در چند سال اخیر به دلیل عدم تخصیص اعتبارات به طول انجامیده است.

وی ادامه داد: این طرح برای تکمیل شدن به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، تلاش ما این است که آخر خردادماه بتوانیم فاز اول که شامل بخش اورژانس با ۴۸ تخت و همچنین بخش اولیه داخلی را راه اندازی کنیم.

 

مسئولان به وعده‌های خود عمل کنند

با وجود اینکه مسئولان برای چندین بار قول بهره برداری از این طرح را دادند اما همچنان تکمیل طرح در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

کمبود امکانات در بیمارستان‌های استان ایلام باعث شده بیشتر مردم رنج سفر را متحمل شده و برای درمان هزینه‌های چند برابری نیز به علت رفت و آمد به استان‌های دیگر پرداخت کنند.

بیمارستان ۳۷۶ تخت‌خوابی ایلام در ۹ طبقه و در زمینی به مساحت ۶۰ هزار مترمربع و زیربنای ۳۵ هزار مترمربع شامل بخش‌های مختلف بیمارستانی، پاراکلینیکی و تخصصی است و افتتاح آن دسترسی شهروندان ایلامی به خدمات درمانی را دوچندان می‌کند.

با توجه به اینکه استاندارد فضاهای بهداشتی در استان ایلام نسبت به سایر مناطق کشور بسیار کمتر است، همین عامل ضرورت تکمیل این طرح را دو چندان می‌کند.