پیش بینی تردد ۵ میلیون زائر در اربعین امسال
پیش بینی تردد ۵ میلیون زائر در اربعین امسال

وزیر راه و شهرسازی از پیش بینی تردد ۵ میلیون زائر اربعین اعم از راه ریلی، هوایی و زمینی خبر داد. رستم قاسمی در مراسم تقدیر از دست اندرکاران عملیات حج ۱۴۰۱ گفت: وقتی عملیات حج قرار بود شروع شود و جلسات برگزار می‌شد، همکاران ما در هما، شرکت فرودگاه‌ها، سازمان حج، سازمان هواپیمایی و […]

وزیر راه و شهرسازی از پیش بینی تردد ۵ میلیون زائر اربعین اعم از راه ریلی، هوایی و زمینی خبر داد.

رستم قاسمی در مراسم تقدیر از دست اندرکاران عملیات حج ۱۴۰۱ گفت: وقتی عملیات حج قرار بود شروع شود و جلسات برگزار می‌شد، همکاران ما در هما، شرکت فرودگاه‌ها، سازمان حج، سازمان هواپیمایی و … انجام این کار را بسیار سخت تلقی می‌کردند.
وی افزود: در سال گذشته که قرار بود پروازهای اربعین انجام شود نخست وزیر عراق ۲۰ روز قبل از اربعین به ایران آمد و اجازه داد ۶۰ هزار نفر ایرانی هوایی به عراق بدون ویزا سفر کنند. در آن زمان از همکاران پرسیدم آیا امکان جابجایی ۶۰ هزار نفر وجود دارد که همگی تردید داشتند؛ آن هم با بسیج تمام امکانات و همکاری همه ایرلاین‌ها. حتی در بعضی فرودگاه‌ها برخی مسافران با مشکل مواجه بودند اما انجام شد. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برای حج امسال که قرار شد ۴۰ هزار نفر آن هم فقط با هما جابجا شوند خیلی‌ها آن را ناشدنی می‌دانستند که ایران ایر به تنهایی سرویس بدهد. وی عملیات پروازی حج را بسیار سخت عنوان و اظهار کرد: در شرایطی که همه می‌دانند صنعت هوانوردی ما تحریم است فقط یک ایرلاین مسئولیت گرفت که به صورت جهادی انجام شد. کار بزرگی بود که جزو کارهای ناشدنی بود اما به شدن تبدیل شد که ۴۰ هزار نفر هم به موقع رفتند و هم به موقع بازگشتند. قاسمی پروازهای حج را دغدغه‌های بسیاری از مسئولان دانست و گفت: در روزهای نخست عملیات حج من ساعتی پیگیر بودم این عملیات انجام شود و امروز پایان عملیات حج به خوبی برگزار شد. وزیر راه تأخیرهای پروازهای حج را بسیار کم دانست و گفت: پیش بینی می‌شد تاخیرهایی داشته باشیم اما متوسط تأخیرهای پروازی رفت و برگشت حداقلی بود. در حالی که پیش بینی‌ها غیر از این را برآورد می‌کرد. قاسمی به کار پیش رو اشاره و اظهار کرد: سه، چهار ماه است که ستاد اربعین در وزارت راه تشکیل شده و عمده کار اربعین بر عهده وزارت راه است. ستادهای فردی نیز در سازمان راهداری، سازمان هواپیمایی، شرکت راه آهن و شرکت فرودگاه‌ها شکل گرفته اند، پیش بینی ما خدمت رسانی به ۵ میلیون زائر است. به گفته وزیر راه جاده‌های انتهایی به پایانه‌های مرزی عبوری زائران اربعین در حال تعمیر، تعویض و بهسازی است و با توجه به گرمای هوا، پایانه‌های مرکزی آماده سازی شده اند. وی خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌کنیم ۳۰۰ هزار نفر با قطار، ۵۰،۶۰ هزار نفر با پرواز و بقیه زمینی به عتبات تردد کنند و خودمان را برای عملیات اربعین که پیش بینی‌ها نشان می‌دهد امسال متفاوت از سال‌های گذشته است آماده کنیم.

 

 

 

مدیرعامل راه‌آهن:
قطار تهران-کربلا راه‌اندازی می‌شود

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: با تاکید رئیس جمهور احداث مسیر ریلی بصره به کربلا مورد بررسی میدانی قرار خواهد گرفت.
به گزارش روزنامه جمله به نقل از صدا و سیما، سید میعاد صالحی پنجشنبه ۶ مرداد ماه در حاشیه بازدید از پایانه مرزی شلمچه در جمع خبرنگاران بیان کرد: بالغ بر ۳۲ کیلومتر این مسیر فاقد ریل است، که مسافران به طور موقت به صورت ترکیبی از تهران تا شلمچه با قطار، و از شلمچه با اتوبوس راهی بصره شده و سپس از بصره به کربلای معلا منتقل می‌شوند.
وی گفت: تسهیل تردد زائرانی که از خطوط ریلی استفاده می‌کنند در دستور کار قرار دارد و در سفر امروز به عراق تلاش می‌کنیم تا تفاهم لازم برای تسهیل از سوی طرف عراقی نیز اعمال شود.
معوان وزیر راه افزود: با راه اندازی خط ترکیبی زائران عراقی هم می‌توانند از طریق راه‌آهن به قم و مشهد متصل شوند و با این اقدام علاوه بر جابجایی مسافر امکان انتقال بار به عراق نیز فراهم خواهد شد.
صالحی گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت پیگیری احداث راه آهن شلمچه – بصره به عهده راه آهن جمهوری اسلامی ایران است و این موضوع در دست بررسی است.
مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: مسیر ریلی شلمچه – بصره نیاز به مین‌روبی، تملک زمین و احداث پل بر روی رودخانه اروند دارد تا خط ریلی به ایستگاه بصره برسد.
وی گفت: مطالعات جداگانه‌ای برای هر موضوع انجام شده و موانعی بر سر راه است که در چند ماه گذشته گام به گام در حال برطرف ساختن آن هستیم، امیدواریم با کاهش موانع، احداث خط آهن شلمچه به بصره در آینده نزدیک آغاز شود.

é افزایش ۲ برابری صندلی در ایام اربعین مسیر جنوب
صالحی ادامه داد: در ایام اربعین، ظرفیت صندلی قطارهایی که از مشهد و تهران به سمت خرمشهر حرکت می‌کنند ۲ برابر افزایش خواهد یافت و با توجه به پیش بینی سفر ۳ تا ۵ میلیون زائر، قطار خرمشهر تا شلمچه به صورت ۲۴ ساعته فعالیت خواهد کرد.
خاطرنشان می‌شود مرز بین‌المللی شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر و ۲۰ کیلومتری بصره عراق قرار دارد. مرزهای شلمچه و چذابه ۲ گذرگاه تردد زائران اربعین حسینی در خوزستان هستند.

 

 

 

 

اطلاعیه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای:
قبل از سفر، با تماس با ۱۴۱ از وضعیت راه‌ها مطلع شوید
سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با صدور اطلاعیه‌ای از هموطنان خواست با توجه به بارش‌های سیل آسا، پیش از سفر از وضع جاده‌ها و شرایط جوی اطمینان حاصل کنند.
به گزارش روزنامه جمله به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در اطلاعیه‌ای از عموم هموطنان و کاربران جاده‌ای خواست با تماس با سامانه ۱۴۱ پیش از سفرهای جاده‌ای، شرایط راه‌ها و پیش‌بینی شرایط جوی محورهای مواصلاتی را دریافت کنند. در این اطلاعیه همچنین با توجه به بارش‌های موسمی چند روز گذشته و آسیب دیدن برخی از سدها و خسارت‌های جانی و مالی و پیش بینی وقوع بارش‌های رگباری تا دوشنبه ۱۰ مرداد، از تمام هموطنان درخواست شده از قرار گرفتن در حریم رودخانه‌ها و مسیل‌های سیل و همچنین حضور در نقاط کوهستانی پرهیز کنند.

آغاز عملیات اجرایی ۲۲۵۲ واحد نهضت ملی مسکن در استان بوشهر
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در بوشهر، مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر در آیین آغاز عملیات اجرایی ۲۲۵۲ واحد نهضت ملی جهش تولید مسکن اظهار داشت : از این تعداد سهم شهرستان جم ۵۰۰ واحد، شهرستان دیلم ۵۰۰ واحد، شهرستان گناوه ۴۰۰ واحد، شهرستان دشتستان ۶۰۰ واحد و شهرستان کنگان ۲۵۲ واحد است .
دستغیبی چشم‌انداز جمعیت استان بوشهر ۲ میلیون نفر دانست و افزود: برای اسکان، اشتغال و ایجاد امکانات رفاهی و تغذیه‌ای این میزان جمعیت در فراهم شدن زیرساخت‌های لازم هستیم. مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر گفت : ۵۳ هزار نفر برای طرح نهضت ملی مسکن استان بوشهر ثبت نام کردند که از این شمار ۱۱ هزار و ۲۸۰ نفر واجد شرایط لازم شناخته شده‌اند. سید محمود دستغیبی بیان کرد : همچنین تاکنون هفت هزار نفر از واجد شرایط نهضت ملی جهش تولید مسکن در استان بوشهر سهم آورده اولیه برای ساخت خانه را واریز کرده‌اند. مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر اضافه کرد: تاکنون زمین لازم برای ساخت ۲۴ هزار واحد مسکونی نهضت ملی جهش تولید در این استان تامین شده است.