کلاف سردرگم منطقه آزاد «اینچه»
کلاف سردرگم منطقه آزاد «اینچه»

é اعظم محبی استان گلستان به لحاظ برخورداری از موقعیت خاص جغرافیایی و واقع شدن در کریدور ترانزیتی کشورهای آسیای میانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، پتانسیل ارزشمندی در زمینه توسعه تبادلات خارجی دارد. ویژگی‌های خاص این استان و همجواری با جامعه هدف و بازار اوراسیا سبب شده تا در سالیان گذشته مدیران ارشد استان […]

é اعظم محبی
استان گلستان به لحاظ برخورداری از موقعیت خاص جغرافیایی و واقع شدن در کریدور ترانزیتی کشورهای آسیای میانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، پتانسیل ارزشمندی در زمینه توسعه تبادلات خارجی دارد.

ویژگی‌های خاص این استان و همجواری با جامعه هدف و بازار اوراسیا سبب شده تا در سالیان گذشته مدیران ارشد استان به فکر ایجاد منطقه آزاد تجاری در گلستان باشند؛ موضوعی که در چند دولت گذشته بارها پیگیری و پس از رفت و آمد بسیار این لایحه بین دولت، مجلس و شورای نگهبان در حدود ۱۴ ماه پیش، با نام منطقه آزاد تجاری اینچه برون به تصویب رسید.
تصویب این لایحه نویدبخش توسعه در استان بوده تا مردم مناطق مرزی و کم برخوردار استان از مزایای و ایجاد اشتغال این مصوبه بهره‌مند شوند.
نزدیکی به فرودگاه بین المللی گرگان و همجواری به بندر در حال ساخت «خواجه نفس» از دیگر پتانسیل‌های منطقه آزاد اینچه برون است که می‌تواند پیشران توسعه این منطقه باشد. اما با وجود گذشت بیش از یک سال از تصویب و ابلاغ این منطقه، سرعت تحولات و پیگیری‌های مربوطه رضایت بخش نیست. هرچند رئیس مناطق آزاد کشور در سفر به گلستان وعده شتاب بخشی به روند فعال شدن این منطقه را داد اما بررسی‌ها نشان گر آن است که پیگیری امور این منطقه آزاد چندان مطلوب نیست.
در ماه‌های گذشته دبیر اجرایی برای این منطقه معرفی اما گویا گره مشکلات منطقه آزاد اینچه برون نیازمند همراهی بیشتر مسئولان ارشد کشور است.
به عقیده کارشناسان راه اندازی منطقه آزاد تجاری اینچه برون علاوه بر ثمرات اقتصادی، سبب ثبات و پایداری مراکز چندملیتی بوده و مانعی برای مهاجرت مرزنشینان خواهد بود.

é منطقه آزاد اینچه می‌تواند نقطه پیشرفت باشد
یک فعال اقتصادی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: منطقه آزاد اینچه برون زیرساخت‌های لازم مانند آب، برق، گاز و غیره را نداشته و تا زمانی که این زیرساخت‌ها فراهم نشود، سرمایه‌گذار رغبتی برای ورود به این منطقه را نخواهد داشت.
یوسفی افزود: منطقه آزاد اینچه، ظرفیت خوبی برای استان و نقطه پیشرفت و تحول است و باید حداقلِ زیرساخت‌ها را ایجاد کرد تا سرمایه گذار داخلی و خارجی رغبتی برای حضور در این منطقه را داشته باشد.
وی بیان کرد: عدم تکمیل خط ریلی اینچه برون به شاهرود از دیگر دلایل تحرک در منطقه آزاد است و اگر این خط ریلی ایجاد شود در ارتباط ما با کشورهای همسایه مؤثر بوده و می‌توانیم از ظرفیت‌های اقتصادی و صادراتی خود به درستی استفاده کنیم.
یوسفی گفت: خط راه آهن می‌تواند ظرفیت بزرگی را در استان و کشور ایجاد کند و پل ارتباطی ما برای استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه است که در راستای اجرای این خط ریلی جلسات متعددی با حضور مسئولان کشوری برگزار شده ولی هنوز به سرانجام نرسیده و اگر ما می‌خواهیم منطقه آزاد ما پیشرفت لازم را داشته باشد لازمه آن ایجاد این خط ریلی است.

é همگرایی بین راه آهن و منطقه آزاد اینچه برون وجود ندارد
رئیس اتاق بازرگانی گرگان هم در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: یک سال از تصویب منطقه آزاد اینچه برون می‌گذرد و اساس نامه آن تدوین شده و باید به امضای اعضای هیئت دولت برسد و هیئت مدیره آن مشخص شود.
علی محمد چوپانی با اشاره به انتخاب مسئول منطقه آزاد اینچه، افزود: دلیل اینکه هیچ اقدامی در این منطقه انجام نمی‌شود آن است که «نقشه راه» مشخص بین منطقه آزاد و راه آهن وجود ندارد؛ این دو نهاد دولتی بوده ولی «همگرایی» و «مخرج مشترکی» با هم ندارند که سرمایه‌گذار اعتماد کرده و در این زمینه به اطمینان قلبی برسد.
چوپانی با اشاره به تکمیل کریدور ریلی شمال به جنوب، گفت: هزینه جابه‌جایی کالا با راه آهن در ایران به خصوص در اینچه برون برابر و یا بیش از حمل و نقل جاده‌ای بوده، در صورتی که در دنیا هزینه جابجایی کالا با ریل بین ۵۰ تا ۶۰ درصد کامیون است.
وی بیان کرد: در حال حاضر با شرایط موجود حمل بار به سمت جنوب ۲۰ روز به طول می‌انجامد در صورتی که با کامیون این مسیر حداکثر سه روز خواهد بود و زمانی که مسیر طولانی می‌شود، هزینه مالی هم خواهد داشت.

é رونق در منطقه آزاد با ایجاد مسیر ریلی ممکن است
رئیس اتاق بازرگانی گرگان گفت: تا زمانی که این نگرش بین راه آهن و سیاستگذار اقتصادی منطقه آزاد اصلاح نشود هیچ اتفاقی در این منطقه رخ نخواهد داد همانطور که طی هشت سال در این منطقه هیچ اتفاقی روی نداد. وی ضمن تأکید بر اینکه باید مسیر ریلی خود را کوتاه‌تر کنیم، افزود: چگونه ریلی کردن اینچه برون- گرمسار از گدوک توجیه اقتصادی داشته ولی احداث مسیر گنبدکاووس- آزادشهر- شاهرود که ۵۲۰ کیلومتر طول مسیر را کاهش می‌دهد و زمان دسترسی به اینچه- چابهار و بنادر دیگر را به پنچ روز می‌رساند، توجیه ندارد؟
چوپانی عنوان کرد: هزینه برقی کردن محور گرمسار، یک میلیارد و دویست میلیون یورو بوده در صورتی که خط مذکور (اینچه – شاهرود) را می‌توان با ۲۰۰ میلیون یورو اجرا کرد.
وی با بیان اینکه با این شرایط چگونه سرمایه گذار وارد منطقه آزاد شده و اطمینان حاصل کند، گفت: یکی از مصادیق حیف شدن بیت المال برقی کردن مسیر اینچه برون- گدوک و گرمسار است که نسبت به شاهرود ۵۰۰ کیلومتر طول مسیر را دورتر می‌کند و با در نظر گرفتن تجهیزات دیگر مانند لوکوموتیو، واگن و غیره بیش از ۲.۵ میلیارد یورو برای کشور هزینه خواهد داشت اما در اینچه به شاهرود مسیر کوتاه‌تر بوده و هزینه را هم کاهش می‌دهد.
چوپانی افزود: امیدی نداریم با این طرز تفکری که بر راه آهن و پروژه‌های زیر ساخت راه‌آهن حاکم است، شرایط بهبود یابد. وی توضیح داد: طول دریای خزر هزار و ۲۰۰ کیلومتر و عرض آن ۴۰۰ کیلومتر است و کارکرد راه آهن اینچه برون- شاهرود برای کشورهای حوزه شرقی دریای خزر از جمله ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، چین و حتی افغانستان بوده که مسیر دسترسی آنها را فراهم می‌کند و راه آهن انزلی در برای ضلع غربی خزر است.
چوپانی بیان کرد: اگر راه آهن ایجاد کنیم از طریق چین می‌توانیم به اینچه و بعد به شاهرود، جلفا و به اروپا و آب‌های گرم برویم در غیر این صورت ما باید هزار و ۲۰۰ کیلومتر را دور بزنیم. وی گفت هم اکنون کشور قزاقستان با کشتی رو- رو از عرض دریای خزر عبور کرده و به باکو و ترکیه می‌رود اگر راه آهن ایجاد کنیم دیگر لازم به عبور از دریا نیست.
رئیس اتاق بازرگانی گرگان اضافه کرد: باید نگاه ترکیبی جغرافیایی و اقتصادی با هم جمع شده تا این چالش برطرف شود؛ هرچند که استاندار، نماینده‌ها و مسئولان به دنبال ایجاد این خط هستند ولی تفکری که در راه‌آهن حاکم است در مناطق آزاد کارکرد ندارد.
طبق گفته وی باید گفتمان منطقه آزاد و راه آهن برای توسعه استان یکی شود.
چوپانی با بیان اینکه سرمایه‌گذار هنگامی که مشاهده می‌کند منطقه آزاد کارکردی ندارد برای همین به آن ورود نمی‌کند، گفت: منطقه آزاد هم اکنون زیرساخت‌های اولیه از جمله برق، آب، گاز و غیره را ندارد مردم به چه امیدی به این منطقه بیایند.

é انتخاب هیئت مدیره بعد از تصویب اساس نامه
استاندار گلستان هم در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: منطقه آزاد اینچه برون حدود یک سال قبل در مجمع تشخیص مصلحت نظام تأیید شده و در بین مناطقی که همزمان تصویب شده‌اند، پیشرو بوده و شرایط خوبی دارد. علی محمد زنگانه افزود: در سال گذشته، دبیر اجرایی این پروژه انتخاب شد که می‌تواند در پیشبرد اهداف و برنامه‌ها اثرگذار باشد.
زنگانه بیان کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات ما در این حوزه تدوین «طرح جامع مطالعاتی منطقه آزاد اینچه برون» بوده که بودجه آن توسط دبیرخانه پروژه در مناطق آزاد تأمین شده است. وی ادامه داد: اقدام بعدی، تکمیل اساس نامه‌ای بود که در شورای عالی مناطق آزاد تصویب شده و هم اکنون برای تصویب در شورای نگهبان قرار دارد. استاندار گلستان اضافه کرد: پس از تصویب این اساسنامه هیئت مدیره و مدیرعامل، انتخاب و به صورت رسمی به آنها ابلاغ می‌شود.
زنگانه با اشاره به استقرار دفتر منطقه آزاد اینچه برون در گرگان، گفت: راه اندازی این دفتر در یکی از بهترین نقاط شهر گرگان نشان از اهمیت این موضوع برای ما دارد.
طبق گفته وی منطقه آزاد اینچه برون در توسعه اقتصادی و توسعه روابط با کشورهای همسایه اثرگذار خواهد بود. به گزارش خبرنگار مهر، اهالی گلستان چشم انتظار هستند تا با تعیین اعضای هیئت مدیره منطقه آزاد تجاری اینچه برون شاهد شکوفایی و توسعه تبادلات مالی در نوار مرزی گلستان باشند.

 

 

خبرنگاران منادی آزادی ، آزادگی و حق طلبی هستند

محمد رسول جلالی رئیس بسیج رسانه استان هرمزگان در پیامی تقارن ایام محرم با هفته خبرنگاررا فرصتی در جهت تبیین و تبلیغ حقانیت فلسفه عاشورا و قیام کربلا دانست . در متن این پیام آمده است : یاد و خاطره شهید محمود صارمی و شهدای عرصه رسانه ازدفاع مقدس تا دفاع از حرم و امنیت کشور عزیزمان ایران را گرامی می داریم . شهیدانی که با قلم ، دوربین و ابزار رسانه ای منادی آزادی ، آزادگی و حق طلبی بودند . تقارن هفته خبرنگار با ماه محرم ،مسئولیت خطیر اصحاب رسانه در تبیین محتوا و حقيقت پيام ائمه، بويژه پيام نهضت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و حادثه کربلا را سنگین تر می کند .در حقیقت این اتفاق فرصتی مغتنم در جهت تبیین و تبلیغ حقانیت فلسفه عاشورا و قیام کربلا محسوب می گردد . آزادگی ، اخلاص ،ایثار ، ولایت مداری ، پای بندی به اصول اخلاقی و انسانی ، توکل به خداوند درسهای بزرگ عاشورا و قیام کربلاست و فعالان حوزه رسانه می توانند با انتقال پیام عاشورا به جهانیان نقش ممتاز خود را در ابلاغ حق و حقیقت به نحو احسن ایفا نمایند .امروزه عرصه رسانه ها از تنوع زايد الوصفي برخورداراست در عصر اطلاعات شاهد انتقال انفجار گونه پیام از طرق مختلف چون شبکه‌های اجتماعی،‌ وبلاگ‌ها، میکرو وبلاگ‌،‌ پادکست ‌، ویکی‌، رسانه های برخط و غیر برخط هستیم . طبیعتا این گونه ها و ابزار ها فرصتی مغتنم را در جهت تعمیق و انتقال مفاهیم ارزشی ، اخلاقی و انسانی فراهم می آورد . که باید از آن نهایت بهره را برد .خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه در سراسر کشور به ویژه استان هرمزگان نقش انکار ناپذیر ی در آگاهی بخشی عمومی ، اطلاعرسانی صادقانه ، پیشرفت و توسعه، ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی و توسعه مفاهیم اخلاقی در جامعه داشته و دارند . لذا همه باید قدردان تلاشهای مجاهدانه اصحاب رسانه باشیم . اینجانب ضمن تسلیت ایام ماه محرم ،یاد و خاطره شهید صارمی ،شهدای رسانه و قلم ،هفته خبرنگار را گرامی داشته ، از خداوند متعال توفیق اهالی فرهنگ و رسانه را در ایفای رسالت خطیرشان مسئلت دارم .
محمد رسول جلالی رئیس بسیج رسانه استان هرمزگان

 

 

 

مسئول تربیت بدنی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:
ورزش در ادارات موجب نشاط کارمندان و بالارفتن راندمان کاری می‌شود

é کرمانشاه – الهه فرهادی
مسئول تربیت بدنی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در نشست رابطین ورزشی واحدهای مختلف این دانشگاه درخصوص تجهیز فضاهای بلااستفاده واحدهای تابعه دانشگاه به وسایل ورزشی گفت: ورزش یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای پرسنل بهداشت و درمان است و رابطین به عنوان بازوان توانمند واحد تربیت بدنی هستند.
مهندس بهرام بهروش، ورزش در ادارات را موجب نشاط کارکنان و بالا رفتن راندمان کاری عنوان کرد و افزود: ترویج ورزش میان کارکنان دولت موجب افزایش روحیه تلاش و بالا رفتن راندمان کاری می‌شود در نتیجه توجه به امر ورزش باید در ادارات جدی گرفته شود.
مهندس بهروش تصریح کرد: ایجاد صمیمیت میان کارکنان و افزایش نشاط و شادابی به سلامت جسمی، روحی و معنوی آنها کمک می‌کند و بطور حتم این شادابی در افزایش کارآمدی دستگاه تاثیر گذار است. وی خاطرنشان کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) هزینه در ورزش سرمایه‌گذاری است و به مصداق فرمایشات ایشان هرگونه هزینه کرد در دستگاه‌های اجرایی خصوصا دانشگاه علوم پزشکی سرمایه گذاری است. مسئول تربیت بدنی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: محور توسعه هر کشور، انسان سالم است و این سلامت با ورزش تضمین می‌شود و اگر جامعه به سمت ورزش برود بدون شک سلامت آن تضمین شده و هزینه‌های درمان کاهش خواهد یافت. مهندس بهرام بهروش با بیان اهمیت ورزش در ادارات اظهارکرد: با برگزاری مسابقات ورزشی می‌توان استعداد‌های ورزشی در ادارات را شناسایی و شکوفا کرد. وی تصریح کرد: انجام مسابقات داخلی و همایش‌های ورزشی بصورت همگانی و قهرمانی در سطح استانی و کشوری در اولویت کاری واحد تربیت بدنی دانشگاه است. مهندس بهروش توسعه ورزش همگانی در بین کارکنان و خانواده‌های آنان را از اهداف تربیت بدنی دانشگاه عنوان کرد و گفت: معتقدیم اگر خانواده سالم باشد، طبیعتا جامعه سالم تری خواهیم داشت. وی با بیان اینکه نیروی انسانی سالم و شاداب موجب توسعه هر سازمانی است افزود: در نظر داریم با برگزاری فعالیت‌های ورزشی مناسب برای کارکنان به عنوان سرمایه‌های اصلی مجموعه رضایتمندی همکارانمان را جلب کنیم. مهندس بهروش تصریح کرد: بنا داریم در پایان سال ضمن ارزیابی عملکرد رابطین، رابط موفق را مورد تشویق قرار داده و بصورت مستمر از واحدها، پایش و بازدید بعمل خواهد آمد. مسئول تربیت بدنی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پایان اظهارداشت: از تلاش و حمایت‌های بی‌دریغ مسئولین دانشگاه برای ارتقای ورزش کارکنان صمیمانه سپاسگزارم.

 

 

 

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد؛
ضرورت تسریع در عملیات آبرسانی به روستاهای آذربایجان شرقی
استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت تسریع در عملیات آبرسانی به روستاهای استان تاکید کرد.
عابدین خرّم در جلسه قرارگاه جهادی آب‌رسانی به روستاهای استان، بر هماهنگی و همدلی دستگاه‌های متولی در پیشبرد پروژه‌ها تاکید کرد و گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی دولت و همچنین محدودیت فصل کاری در استان، مدیریت هزینه‌ها و حذف هزینه‌های زائد و رعایت زمان‌بندی در اجرای پروژه‌های عمرانی ضروری است. وی با اشاره به ظرفیت‌های بسیج سازندگی در اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی و رسیدگی به روستاها، استفاده از ظرفیت سایر دستگاه‌ها را در این زمینه خواستار شد و گفت: توانمندی نیروی انسانی در این حوزه بسیار مهم است و باید افرادی به کار گرفته شود که وجدان کاری داشته باشند. خرّم با تاکید بر اینکه سیاست دولت و مجلس، تأمین آب شرب روستایی و شهرهای زیر ۵ هزار نفر است، افزود: ما به عنوان مجری و مسئولان استانی در این راستا باید هماهنگ عمل کنیم.

استاندار آذربایجان غربی:
فعالان بخش خصوصی در احیای دریاچه ارومیه مشارکت کنند
استاندار آذربایجان غربی گفت: نجات دریاچه ارومیه به همکاری مردم، نخبگان، دولت و بخش خصوصی در مواردی چون مدیریت منابع و مصرف آب و تغییر الگوی کشت وابسته است.
محمدصادق معتمدیان در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی همراهی بخش خصوصی در احیای دریاچه ارومیه را ضروری دانست و اظهار کرد: فعالان بخش خصوصی در احیای دریاچه ارومیه مشارکت کنند
وی با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم و تکالیف قانونی به استان‌ها در خصوص توسعه سرمایه گذاری، افزود: سرمایه گذاری راهکار برون رفت استان از مشکلات بوده و با احصاء موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی، فرایند سرمایه گذاری در استان تسریع می‌شود. وی با اشاره به طرح یکشنبه‌های حمایت از تولید و صنعت و ضرورت سرمایه گذاری در این حوزه، خاطرنشان کرد: با تداوم یکشنبه‌های حمایت از تولید و صنعت آذربایجان غربی در ۳۲ هفته و برگزاری جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با حضور دستگاه‌های متولی استان، به صورت مستمر پیگیر رفع مشکلات بخش خصوصی و واحدهای تولیدی هستیم.
استاندار آذربایجان غربی همچنین با تاکید بر جذب سرمایه گذار در سطح ملی و از کشورهای همسایه، افزود: دستگاه‌های متولی با تأمین زیرساخت‌ها و تخصیص خدماتی چون زمین، آب و … برای تسریع فرایند سرمایه گذاری، روند توسعه استان را تسهیل کنند. معتمدیان تخصیص ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به استان در سفر اخیر ریاست جمهوری را نیز پشتوانه خوبی برای سرمایه گذاری در آذربایجان غربی معرفی کرده و یادآور شد: مشکلات بخش خصوصی و واحدهای تولیدی را شناسایی و در سطح ملی پیگیری می‌کنیم تا با برنامه ریزی مدون، شاهد ارتقای شاخص‌های توسعه استان باشیم. وی در ادامه با تاکید بر برگزاری جلسات با پیش زمینه کارشناسی و خروجی مشخص، افزود: موانع توسعه صادرات استان شناسایی و برای رفع مشکلات حوزه‌هایی چون صادرات سیب، از هم اکنون برنامه ریزی لازم انجام شود.

مدیر عامل خانه مطبوعات هرمزگان معرفی شد
علی اکسیر به عنوان مدیرعامل و اشرف پورباقری به عنوان رئیس هیات مدیره جدید خانه مطبوعات و رسانه‌های استان هرمزگان انتخاب شدند.
در پی رای اعتماد اعضا و ابقای هیات مدیره، علی اکسیر به عنوان مدیرعامل و اشرف پورباقری به عنوان رئیس هیات مدیره جدید خانه مطبوعات و رسانه‌های استان هرمزگان انتخاب شدند.تغییرات مذکور با تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد هرمزگان در روزنامه رسمی کشور منتشر و به ثبت رسید.
ماه گذشته پس از نظرسنجی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان، بار دیگر اعضا به ماندگاری هیئت مدیره فعلی رای دادند و در راستای ایجاد وحدت بین اهالی رسانه و رفع دغدغه های صنفی جلسات هیئت‌مدیره تشکل شد.
در پی برپایی این جلسات و برگزاری انتخابات هیات رئیسه، «علی اکسیر» با رای حداکثری به عنوان مدیرعامل و خزانه‌دار و «اشرف پورباقری» نیز به عنوان رئیس هیات مدیره انتخاب شد.
بر اساس این انتخاب، «یعقوب دبیری نژاد» سمت نایب رئیسی و «سعیده دبیری نژاد» نیز سمت منشی هیات مدیره را بر عهده گرفت. گفتنی است از این پس تمامی اسناد و نامه‌نگاری‌های خانه مطبوعات و رسانه های استان هرمزگان تنها با مهر و امضای هیات رییسه وجاهت قانونی خواهد داشت و این گروه نماینده تمامی رسانه‌های استان در تمامی مجامع رسمی خواهند بود

برای اولین بار در کاشان
عمل جراحی نادر مشکل تنگی محل اتصال حالب لگنچه با موفقیت انجام شد
برای اولین بار در کاشان، عمل جراحی نادر مشکل تنگی محل اتصال حالب لگنچه برای کودک چهار ماهه با موفقیت انجام شد.
رئیس بیمارستان نقوی کاشان گفت: این کودک لگنچه فوق العاده متصل داشت که می بایست در سن بالاتری این عمل انجام می‌شد اما به دلیل فشار بالایی که به کلیه‌ها وارد می‌شد با نظر همکاران نفرولوژیست این عمل در این بیمارستان انجام شد.
دکتر حامد یزدان پناه افزود: در این عمل، با برش، لگنچه را کاملا از حالب جدا کرده و قسمت اضافه برداشته شد و محل انسداد را برطرف و مجددا آناستوموز انجام شد.
وی، با اشاره به انجام این عمل توسط دکتر مهرداد حسین پور فوق تخصص جراحی کودکان و با همکاری متخصص بیهوشی اطفال تصریح کرد: اين عمل از پيچيده ترين و سخت ترين عمل‌های جراحی کودکان محسوب مي‌شود.