کمبود تجهیزات در بنادر برطرف می‌شود
کمبود تجهیزات در بنادر برطرف می‌شود

  جمله، سرویس حمل و نقل معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه کمبود تجهیزات در بنادر برطرف می‌شود، گفت: تغییر در مدل مالی قراردادهای اپراتوری بنادر کشور در دستورکار این سازمان قرار گرفته است. فرهاد منتصر کوهساری در رابطه با اینکه آیا بازنگری قراردادهای اپراتوری در دستورکار سازمان بنادر […]

  جمله، سرویس حمل و نقل
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه کمبود تجهیزات در بنادر برطرف می‌شود، گفت: تغییر در مدل مالی قراردادهای اپراتوری بنادر کشور در دستورکار این سازمان قرار گرفته است.
فرهاد منتصر کوهساری در رابطه با اینکه آیا بازنگری قراردادهای اپراتوری در دستورکار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفته است یا خیر و اینکه چه زمانی این موضوع اجرایی می‌شود؟ اظهار داشت: با توجه به اینکه قراردادهای امور بندری و بخش خصوصی در گذشته منعقد شده، بنابراین نیاز است تا برای حل چالش‌های آنها که به واسطه تحریم و افزایش قیمت ارز به وجود آمده، قراردادهای موجود به سرعت بازنگری و به روزرسانی شود.
  لزوم توجه جدی به مشکلات بخش خصوصی
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: بخش خصوصی در شرایط سخت ناشی از تحریم و شیوع ویروس کووید۱۹، سرمایه‌های خود را در بنادر هزینه کرده و به همین دلیل ضرورت دارد تا به مشکلات و مسائل آنها به شکل جدی توجه کرد.
وی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی تغییر و ارتقاء قراردادهای فعلی پورت اپراتورهای موجود بندر شهیدرجایی از قرار دادهای مدیریتی کوتاه مدت به قراردادهای سرمایه گذاری بلندمدت و BOT است که متناسب با میزان سرمایه گذاری، نسبت به افزایش مدت زمان قرارداد اقدام می‌شود، گفت: با کوتاه بودن مدت قرارداد، پورت اپراتورها از حاشیه امنیتی مناسبی برخوردار نخواهند بود.
  کمبود تجهیزات در بنادر برطرف می‌شود
کوهساری افزود: شرکت‌های مربوطه تا سال ۱۴۰۲ با سازمان بنادر و دریانوردی قرارداد دارند و امیدوار به ادامه اجرایی شدن فعالیت آنها از سال ۱۴۰۲ به بعد خواهیم بود.
وی با بیان اینکه با توجه به کاهش درآمد اپراتورهای بندری و افزایش هزینه‌های آنها به دلیل تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، موضوع تغییر در مدل مالی قراردادهای اپراتوری در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفته است، اظهار داشت: از دیگر موارد انجام شده، الحاق پایانه کالاهای عمومی به کانتینری در بندر خرمشهر بوده که همین رویکرد برای بندر بوشهر نیز در دست اقدام است. به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: با تدوین و بازنگری قراردادهای بندری و مدیریت بهینه این قراردادها، نظارت بر اجرای تعهدات شرکت‌‌های سرمایه‌گذار به ویژه در زمینه تامین تجهیزات غیراستراتژیک و برنامه‌ریزی برای رفع کمبود تجهیزات در بنادر برطرف می‌شود.
  تشریح واگذاری اپراتوری ریلی بنادر به بخش خصوصی
عضو هیأت عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین در تشریح واگذاری اپراتوری ریلی بنادر به بخش خصوصی گفت: برای واگذاری اپراتوری ریلی به بخش خصوصی اقدامات مختلفی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده است.
فرهاد منتصر کوهساری درخصوص وضعیت اتصال بنادر به شبکه ریلی، اظهار داشت: هم اکنون بنادر شهیدرجایی، امام خمینی(ره)، امیرآباد و خرمشهر به شبکه سراسری ریل متصل هستند و در سال جاری نیز شاهد افزایش حجم عملیات ریلی بنادر مذکور هستیم.
وی در مورد واگذاری امور ریلی بنادر کشور به اپراتورهای ریلی، اعلام کرد: برای واگذاری اپراتوری ریلی به بخش خصوصی اقدامات متعددی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی صورت گرفته است.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: نوع قرارداد تهیه و به تصویب هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی رسیده و جهت اجرا به بنادر کشور ابلاغ شده است.
کوهساری با اشاره به اینکه تعرفه عملیات ریلی تهیه، تصویب و به بنادر ابلاغ شده است، گفت: در خصوص واگذاری عملیات ریلی به اپراتور واحد با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تفاهم نامه منعقد شده و اپراتور مورد تایید شرکت راه آهن بر اساس تفاهم‌نامه به سازمان معرفی شده است.
 وی ادامه داد: با توجه به تفاهم‌نامه یاد شده، مقرر شد شرکت راه آهن اقدام به احداث دو خط آهن کند که البته تاکنون عملیاتی نشده است بدین جهت سازمان بنادر و دریانوردی اقدام به احداث دو خط آهن کرده است.