کمبود سرم مساله‌ای جدی است
کمبود سرم مساله‌ای جدی است

  فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان ها وارد شده است. فرمانده ستاد کرونا تهران اظهار داشت: تا آنجایی که اطلاع دارم، همکاران سازمان غذا و دارو در یکی دو روز آینده با واردات سرم […]

 

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان ها وارد شده است.
فرمانده ستاد کرونا تهران اظهار داشت: تا آنجایی که اطلاع دارم، همکاران سازمان غذا و دارو در یکی دو روز آینده با واردات سرم این مشکل را برطرف می کنند.
زالی با اشاره به اینکه روسای بیمارستان های ما از این موضوع گله مند هستند، گفت: از سرم در کنار سایر مصارف، برای تزریق داروهای کرونایی هم استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه چند روزی در زمینه تامین اکسیژن اختلالاتی به وجود آمده و الان وضع بهتر شده است، افزود: برخی از بیمارستان های تهران اکسیژن ساز دارند، اما مصرف اکسیژن در بیماران کرونایی افزایش پیدا می کند و این موضوع بار زیادی از لحاظ تامین اکسیژن به بیمارستان ها تحمیل می شوند.
زالی راه حل این موضوع را استفاده از تانک های اکسیژن مایع اعلام کرد و گفت: در آخر این هفته شاهد افتتاح مرکز تولید اکسیژن در استان تهران خواهیم بود که نیاز استان از طریق این کارخانه تولیدی برطرف می شود.
بدون کنترل کرونا در تهران نمی توان این بیماری را ریشه کن کرد
دکتر علیرضا زالی، فرمانده ستاد کرونا تهران اظهار داشت: با توجه به اینکه معمولا استان تهران مبدا بسیاری از تبادلات در کشور است، باید استراتژی متفاوتی برای افزایش واکسیناسیون در پایتخت اتخاذ شود.
زالی اظهار داشت: مطمئن هستیم که بدون کنترل بیماری کرونا در شهر و استان تهران، کنترل آن در کشور محقق نخواهد شد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه استان تهران جزو پنج استان با جمعیت بالا در کشور است و بیشترین جمعیت بالای ۶۰ سال، بیماران خاص، بیماران دیابتی نیازمند تزریق انسولین در تهران هستند، این استان باید از جایگاه متفاوتی در این زمینه برخوردار باشد.
وی افزود: در چهار هفته اخیر بین تعداد ترخیص شدگان و ورودی بیماران کرونا به بیمارستان ها، تناسبی برقرار نشده است و هنوز مجبور به افزایش ظرفیت های بیمارستانی از جمله تخت هستیم.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: تهران هم مانند برخی از استان های کشور سیر به شدت فزاینده و صعودی را در خیر پنجم کرونا طی می کند.
وی افزود: در حال حاضر ۱۱۸ بیمارستان در تهران میزبان بیماران کرونایی هستند و عملا در این زمینه مشارکت دارند، اما از این تعداد ۱۵ بیمارستان بیشترین بار کرونا را به دوش می کشند.
وی افزود: در ابتدای خیز پنجم ۲۰ مرکز بستری موقت در تهران داشتیم که الان به بیش از ۱۰۰ مرکز افزایش یافته و روزانه چهار هزار و ۲۰۰ بیمار از خدمات این مجموعه ها استفاده می کنند.
زالی ادامه داد: در تهران حدود ۱۵۰۰ تخت در اورژانس های بیمارستان ها داریم. سعی شده از این ظرفیت هم به نحو مطلوب بهره گرفته شود. اگر بیماری مراجعه کرد و تخت خالی در بیمارستان نبود، در اورژانس بتواند خدمات لازم از جمله اکسیژن تراپی را دریافت کند تا در بیمارستان بستری شود.
وی بیان داشت: روز گذشته هم حدود ۶۰۰ بیمار این خدمات را دریافت کردند و به محض بستری شدن افراد بهبودیافته، در بیمارستان های تهران بستری شدند.
زالی اظهار داشت: سویه دلتا زمان اقامت در بیمارستان ها را افزایش داده است، به عبارتی بیماران طولانی تر از سویه های دیگر در بیمارستان ها اقامت دارند.
وی افزود: بیمارانی که در خیز پنجم بستری می شوند حدود ۲.۵ روز نسبت به خیز چهارم در بخش های عادی بیمارستانی طولانی تر بستری هستند، اما در بخش مراقبت های ویژه این عدد مشابه روزهای قبل است.