گزارش تایمز هند از فرصت‌های برابر قومیت‌های مختلف در ایران؛ از سردار و بیرانوند تا تیموریان
گزارش تایمز هند از فرصت‌های برابر قومیت‌های مختلف در ایران؛ از سردار و بیرانوند تا تیموریان
نشریه تایمز هند در گزارشی متفاوت به معرفی کشور ایران پرداخت و زندگی آرام قومیت‌های مختلف در کشور ایران صحبت کرد. این نشریه با دیدگاهی جالب از 5ستاره بزرگ تیم ملی با قومیت‌های مختلف پرده برداشت

نشریه تایمز هند در گزارشی جذاب به معرفی قومیت‌های مختلف کشور ایران پرداخت و از نماینده‌های آنها در تیم ملی ایران صحبت کرد.

نشریه تایمز هند در گزارشی متفاوت به معرفی کشور ایران پرداخت و زندگی آرام قومیت‌های مختلف در کشور ایران صحبت کرد. این نشریه با دیدگاهی جالب از ۵ ستاره بزرگ تیم ملی با قومیت‌های مختلف پرده برداشت و نوشت: تنوع قومیتی در این کشور ایران با اینکه زیاد بوده ولی همگن است و این تنوع را می‌توان در تیم ملی فوتبال ایران نیز ببینید. در لیست بازیکنان تیم ملی ایران اسامی بزرگی دیده می‌شود که بخشی از قومیت‌های مختلف کشور ایران هستند.
ترجمه گزارش idntimes و معرفی ۵ستاره ایران را در زیر مشاهده کنید:
۱-سردار آزمون
اولین نامی که به زبان می‌آید، سردار آزمون است. از سالیان پیش، این بازیکن نقشی مهم در ترکیب تیم ملی ایران دارد. هر مربی که در تیم ملی بوده از او استفاده کرده، از کی‌روش تا اسکوچیچ. آزمون از قوم ترکمن است و به مذهب تسنن اعتقاد دارد. آنها در منطقه مرزی ایران و ترکمنستان زندگی می‌کنند.
سردار آزمون ابتدا با بازی در روبین کازان روسیه از کشور ایران خارج شد و در آن زمان تحت مربیگری «قربان بردیف» که ترکمنستانی بود، پیشرفت کرد.
۲-علیرضا بیرانوند
داستان حماسی و جذاب او در جام جهانی ۲۰۱۸ مورد بررسی نشریه گاردین قرار گرفت. علیرضا بیرانوند یک دروازه‌بان است. دروازه‌بانی که در یک خانواده عشایری لر به دنیا آمد. اولین شغل او ورزشکاری نبود، او چوپانی در مزرعه می‌کرد. فوتبال فقط یک سرگرمی بود و در اوقات فراغتش می‌توانست انجام دهد.
بیرانوند به تنهایی و بدون حضور پدر و مادرش به شهر تهران مسافرت کرد و تصمیم گرفت تا به یک ورزشکار حرفه‌ای بدل شود. او با تلاشی حداکثری و طولانی در میان تمرین و کار سخت توانست به یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی ایران بدل شود.
۳- امید نورافکن
این بازیکن در سال ۱۳۹۶ در مصاحبه با سایت ایرانی مشرق اعلام کرد که پدر و مادرش اهل منطقه سراب و قومیت آذری هستند.
این بازیکن برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ در ترکیب تیم ملی ایران در دیدار مقابل سیرالئون قرار گرفت. آن زمان هدایت ایران را کارلوس کی‌روش برعهده داشت. نورافکن برای مدتی کوتاه به تیم ملی زیر ۲۳ ساله‌ها رفت ولی الان در تیم اسکوچیچ حضور دارد.
۴- علیرضا جهانبخش
این بازیکن نیز در گفت و گو با رسانه‌های داخلی اعلام کرد که از نسل قومیت تات است. او در جوانی کشور را ترک کرد تا یک بازیکن حرفه‌ای شود. او به نشریه تایمز تهران پیشتر گفته بود که از کار کردن در مغازه دوچرخه‌فروشی پدرش خسته شد است. باشگاه فوتبالی که برای اولین بار به او پناه داد ، داماش گیلان بود.
جهانبخش در سال ۲۰۱۳ و در زمانی که حتی ۲۰ ساله هم نشده بود، حضور در هلند و باشگاه نایمنخن را تجربه کرد. فداکاری او بیهوده نبود. او پس از این حضور در آلکمار و برایتون انگلیس بازی کرد و الان در باشگاه فاینورد مشغول به کار است. تجربه او از بازی در لیگ هلند باعث شده تا به یکی از بهترین گزینه‌های تیم ملی لقب گیرد.
۵- آندرانیک تیموریان
تیموریان یکی از معدود اقلیت‌های مسیحی در ایران است. او ارمنی‌الاصل بوده و در ایران به دنیا آمده و بزرگ شده است. او در مصاحبه با نشریه گاردین اعلام کرد که از وضعیت خود راضی است. او در سال ۱۳۹۳ در مراسم آیین بوسیدن قرآن کریم که به فرهنگ ورزشکاران این کشور بدل شده، شرکت کرد. به غیر از اسلام و مسیحیت، در کشور ایران یهودیان و زرشتیان نیز زندگی می‌کنند. تیموریان در سال ۲۰۱۹ از فوتبال خداحافظی کرد و پیش از آن در ایران، انگلیس و قطر به عنوان یک فوتبالیست حرفه‌اش را ادامه داد.
کشورهایی که تنوع قومیتی بالایی دارند، معمولا با مشکلات نمایندگی و عدم برابری روبه‌رو هستند اما این مشکلات در کشور ایران وجود ندارد. بر اساس مطالعه منتشر شده، همه اقوام کشور ایران دسترسی برابر برای تبدیل شدن به ورزشکار حرفه‌ای دارند و از استقبال یکسان برخوردار هستند.

 

وریا:
جدایی خود از استقلال را تأیید کرد؟

وریا غفوری عصر امروز صحبت‌های مشکوکی را به زبان آورد. حرف‌هایی که به نظر می‌رسد بوی جدایی از استقلال
را می‌دهد.
«تنها توقعم از باشگاه این هست که خیلی صادقانه و شفاف با من برخورد کند. چیزی جز این انتظار ندارم». این صحبت‌هایی است که وریا غفوری چند روز پیش در یک گفت‌وگو به زبان آورد. او هر گونه تماس از سوی مدیران باشگاه برای تمدید قراردادش را تکذیب کرد.
در روزهایی که تمام توجه مدیران باشگاه معطوف به انتخاب سرمربی تیم بود، روند مذاکره با بازیکنان برای تمدید قرارداد آنها هنوز آغاز نشده است. استقلال بازیکنان زیادی دارد که قراردادشان به پایان رسیده و مدیران باشگاه باید به فکر آغاز مذاکره برای حفظ آنها باشند.
طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر شروع صحبت‌های اولیه با برخی از بازیکنان برای ماندن در استقلال منتشر شده بود که در این میان تاکنون تماسی برای حفظ وریا غفوری در تیم برقرار نشده تا بدین‌صورت اخبار و گمانه زنی‌هایی مبنی بر احتمال جدایی این بازیکن به گوش برسد.
مصاحبه وریا نیز باعث شد تا این‌گونه به هواداران القا شود که ممکن است او فصل آخر حضورش در استقلال را سپری کرده و برای لیگ بیست و دوم در پی انتخاب تیم دیگری باشد.
اما صحبت‌های این بازیکن شایعات جدایی او را بیش از پیش تقویت کرد. آندرانیک تیموریان بازیکن سابق استقلال مسابقه تنیس فوتبالی را با حضور برخی از چهره‌های مطرح فوتبالی تدارک دیده بود که وریا نیز یکی از افراد حاضر در این بازی دستگرمی بود.
نکته مهم این مراسم، صحبت‌هایی بود که وریا به زبان آورد. تعدادی از هواداران استقلال که در آنجا حاضر بودند، با کاپیتان تیمشان عکس یادگاری گرفتند که جمله کلیدی از زبان غفوری خارج شد.
وریا در شرایطی که مشغول عکس گرفتن با یکی از هواداران حاضر در آنجا بود، گفت: عکس خداحافظی استقلال را هم از من بگیرید! صحبت‌هایی که شایعه جدایی کاپیتان را بیش از هر زمان دیگری تقویت کرد. غفوری در ادامه و در پاسخ به سوال یکی از افراد حاضر در آنجا که پرسیده بود قصد دارد کجا برود، گفت: نمی‌دانم…!
به هر شکل این روزها غفوری بیش از هر زمان دیگری به جدایی از استقلال نزدیک است.باید دید که مدیران باشگاه در روزهای پیش رو به دنبال حفظ کاپیتان محبوب آبی‌ها خواهند بود یا باید در لیگ بعدی، وریا را در پیراهن تیم دیگری ببینیم.

 

بازگشت سرمربی پرسپولیس به تنظیمات کارخانه
محک جدید برای گل‌محمدی

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس که فصل پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و انتقاداتی را هم متوجه خود دید، با کنار گذاشتن همه دستیارانش فصل جدیدی را در دوران مربیگری‌اش آغاز خواهد کرد.
کادر فنی تیم فوتبال پرسپولیس در فصل آینده رقابت‌های لیگ برتر دستخوش تغییرات گسترده شد تا یحیی گل محمدی بدون همراهان همیشگی خود و با دستیاران خارجی و ورود کاپیتان فصل گذشته به جمع مربیان تیمش را آماده کند.
عملکرد ضعیف حامد لک و احمد گوهری در فصل گذشته منجر به جدایی داود فنایی در پایان فصل شد تا مربی دروازه‌بانان پرسپولیس تغییر کرده و «دینکا آلین» به عنوان جدی‌ترین گزینه جانشینی او برای ورود به پرسپولیس انتخاب شود.
مصدومیت‌های متوالی بازیکنان پرسپولیس در فصل گذشته نه تنها باعث دوری بلند مدت عیسی آل کثیر شد بلکه گل محمدی در بسیاری از بازی‌ها نتوانست حامد پاکدل، سید جلال حسینی، امید عالیشاه، سیامک نعمتی، سعید آقایی، وحید امیری و میلاد سرلک را در اختیار داشته باشد.مظاهر رحیم پور دومین قربانی نایب قهرمانی پرسپولیس در کادر فنی سرخپوشان بود تا لوسادا مربی بدنساز اسپانیایی با این باشگاه قرارداد ببندد.
روند تنهایی یحیی گل محمدی با جدایی حمید مطهری از مجموعه تفکرات فنی او همراه بود. دستیار اول سرمربی سرخپوشان با موج انتقادات فراوان در فضای مجازی روبرو شد تا با گوشه چشم نساجی راهی این باشگاه شود و بتواند با آنها قرارداد ببندد.
گل محمدی که همواره به تجمیع تفکرات فنی اعتقاد داشته است و هنگام رسیدن به بن بست‌های تاکتیکی سراغ دستیاران خود می‌رفت حالا باید برای مشورت با دستیاران خود سراغ کریم باقری و سید جلال حسینی برود.باقری با وجود اینکه سال‌ها در پرسپولیس مربی بوده است هرگز به سرمربی شدن نزدیک هم نبوده است تا فاصله بین او با نفر اول کادر فنی همیشه حفظ شده باشد.
سیدجلال نیز با وجود اعلام رضا درویش برای بازنشستگی و حضور در کادر فنی هنوز در این باره اظهار نظر نکرده است اما در صورتیکه دستیاری یحیی را هم بپذیرد باز تجربه‌ای در این
زمینه ندارد.
روزهای تنهایی گل محمدی در حالی فرا رسیده که بهترین خریدهای ممکن چند فصل اخیر در تابستان امسال برای پرسپولیس رقم خورده است. ستاره‌هایی همچون علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی گنجی، دانیال اسماعیلی فر، سروش رفیعی و گئورگی گولسیانی که استفاده از حداکثر ظرفیت آنها می‌تواند مهم‌ترین چالش برای گل محمدی باشد.باید دید بازگشت این مربی به تنظیمات کارخانه می‌تواند پرسپولیس را از حاشیه‌های ناخواسته دستیاران چند فصل اخیر دور کند یا اینکه او نیز دیر یا زود چاره‌ای جز رفتن از این تیم پیدا نمی‌کند.

 

ریکاردو ساپینتو سرمربی تیم فوتبال استقلال شد

ریکاردو ساپینتو سرمربی سابق باشگاه‌های اسپورتینگ لیسبون و براگای پرتغال به عنوان سرمربی جدید باشگاه استقلال انتخاب شد.
ستاره سابق تیم ملی فوتبال پرتغال و باشگاه اسپورتینگ با بیش از ١٢ سال سابقه مربی‌گری و حضور متوالی در رقابت‌های باشگاهی و قاره‌ای اروپا با باشگاه استقلال به تفاهم رسید و به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال این باشگاه انتخاب شد.ساپینتوی ٤٩ ساله با تجربه هدایت اسپورتینگ لیسبون و براگا در پرتغال، واسکودوگامای برزیل، ستاره سرخ بلگراد، تیم‌های باشگاهی یونان و ترکیه و لهستان، استاندارد لیژ بلژیک و انتخاب به عنوان برترین مربی سال در این کشور همچنین کسب عنوان قهرمانی جام حذفی بلژیک، برای نخستین بار حضور در فوتبال باشگاهی ایران را تجربه خواهد کرد.ساپینتو علاوه بر قهرمانی در جام حذفی بلژیک با استاندارد لیژ، نایب قهرمان لیگ این کشور شده است. او همچنین با ستاره سرخ بلگراد نایب قهرمان لیگ شده و توانسته علاوه بر مقام سومی با اسپورتینگ لیسبون با حذف منچسترسیتی به مرحله نیمه نهایی لیگ اروپا صعود کند. ساپینتو با براگا از مرحله گروهی لیگ باشگاهی اروپا به عنوان بهترین تیم گروه صعود کرد در حالی که براگا در این مرحله بهترین آمار دفاعی و هجومی را داشت.این مربی پرتغالی در طول هفته گذشته و پس از آغاز مذاکرات، اطلاعات گسترده‌ای در خصوص شرایط استقلال و بازیکنان تیم قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران جمع آوری کرده است و به زودی برای مراسم معارفه به ایران خواهد آمد. او در نخستین گام پس از ورود به تهران اقدامات لازم به منظور تداوم قهرمانی در فصل جدید را در دستور کار قرار خواهد داد.