یکی بر سر شاخ بُن می‌برید
یکی بر سر شاخ بُن می‌برید

  همزمان با ششمین سالگرد امضای برجام و در آستانه تحویل دولت دوازدهم به رییس‌جمهور منتخب، محمد جواد ظریف نیز آخرین گزارش خود را در این خصوص در ۲۶۲ صفحه نوشت و تحویل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی داد تا با آغاز به کار دولت سیزدهم و تعیین سکانداران جدید دیپلماسی […]

 

همزمان با ششمین سالگرد امضای برجام و در آستانه تحویل دولت دوازدهم به رییس‌جمهور منتخب، محمد جواد ظریف نیز آخرین گزارش خود را در این خصوص در ۲۶۲ صفحه نوشت و تحویل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی داد تا با آغاز به کار دولت سیزدهم و تعیین سکانداران جدید دیپلماسی کشور، ادامه این «دوی امدادی» در میدان جهانی به آنان واگذار شود اما رسانه‌های اصولگرا و تحلیل‌نویسان این طیف، برابر ادبیات همیشگی و نگرش خاص خود به وزیر امور خارجه تاختند و وی را به دروغگویی و مماشات با دشمن متهم و عملکرد منفعلانه سیاست خارجی که منجر به امضای برجام شد را تقبیح کردند اما جز کلیاتی شعارگونه دقیق نگفتند که خود چه خواهند کرد.
ما البته دستگاه دیپلماسی دولت تدبیر و امید را مبرّا از خطا نمی‌دانیم اما باور داریم که سیاست خارجه، زبان و قواعد بازی خود را دارد و برای موفق شدن در بازار مکاره جهان جدید باید با این زبان و قواعد، آشنا بود و اتفاقاً محمدجواد ظریف هم به دلیل تحصیل در آمریکا و هم به واسطه حدود چهار دهه حضور در حوزه سیاست خارجه و سازمان ملل، بهتر از هر کسی به کشور خدمت کرد و اتفاقاً برعکس چیزی که اصولگرایان تندرو قصد دارند برجسته کنند در هیچ موضوع کلانی، خارج از تصمیمات اصولی و کلان نظام حرکت نکرده و از مدار خارج نشده است.
پس از انتشار عمومی گفت‌وگوی ظریف با سعید لیلاز و سخنانی که در خصوص ناهماهنگی دیپلماسی و میدان که اعتراض بسیارانی را برانگیخت نیز رهبر معظم انقلاب ضمن تذکر، تأکید کردند که در همه نظامات، مسائل کلانی چون سیاست خارجه و روابط بین‌الملل به صورت شورایی در سطح کلان تصمیم‌گیری می‌شود و وزارت خارجه مجری آن سیاست‌ها است اما منتقدان اصولگرا از مقابل این مطلب رهبری به آرامی گذشتند چون در همه این سال‌ها دولت حسن روحانی را به ارتباط و مذاکره با کدخدا و همچنین ظریف را به امضای سند ننگین برجام و خیانت ملی متهم می‌کردند.
امروز که دولت بخت اصولگرایان در آستانه طلوع است باید از آنان پرسید آلترناتیو شما در حوزه روابط خارجه چیست و با توجه به این‌که بخش اعظمی از مشکلات معیشتی و اقتصادی به همین حوزه وابسته است و تا تحریم‌ها برداشته یا تسهیل نشود، فروش نفت از سر گرفته نشود و «اف ای تی اف» تعیین تکلیف نهایی نگردد و به بیان خلاصه تا مناسبات ما با جهان به نظم سابق بازنگردد، آنان چگونه می‌خواهند مشکلات را از سر راه زندگی مردم بردارند؟
به نظر ما حمله به محمد جواد ظریف، نه تنها حمله به یک فرد بلکه حمله به عُرف دیپلماسی و قوانین پذیرفته‌شده بین‌المللی است و تجربه امارت اسلامی طالبان در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ ، عراق در سال‌های پایانی صدام حسین معدوم، لیبی در زمان قذافی و کره شمالی فعلی نشان داد اگر کسی برخلاف این قوانین حرکت کند، خواه‌ناخواه منزوی خواهد شد و این انزوا، مضرات و تبعات اقتصادی فراوانی دارد که نخستین آثار آن در زندگی و معیشت مردم، فعالیت‌های اقتصادی و تولید و صنعت کشور خود را نشان می‌دهد و حمله‌کردن اصولگرایان به نحوه درست رفتار وزیر امور خارجه دولت یازدهم و دوازدهم، به نفع جریان آنان هم نیست چون موجودیت آنان را نیز به مخاطره می‌اندازد.
اصولگرایان امروز دولتی را تحویل می‌گیرند که مشکلات متعدد در حوزه‌های مختلف دارد و آنان که میراث‌دار حجم عظیمی از مشکلات هستند که از دولت حسن روحانی تحویل می‌گیرند باید بیش از همه در اندیشه تعامل با جهان و رفع تحریم‌ها باشند چون در صورت ادامه‌دارشدن این مشکلات یا تشدید آن، افکار عمومی همه این مصیبت‌ها را به نام آنان و دولت آیت الله رییسی می‌نویسد.
اولین نتیجه سیاست خارجی و روابط صلح‌آمیز با جهان بر اقتصاد و معیشت مردم، تولید و صنعت، تورّم و ارز ملی است و تا امروز هم به نظر می‌رسد اصولگرایان مسیری بدیل و آلترناتیو ندارند و هدف آنان در حال حاضر حمله به ظریف است اما خود نیز برای این حوزه، برنامه جداگانه و موثر که به بازگشایی تحریم‌ها و افزایش صادرات نفت و آزادسازی منابع مالی کشور شود ندارند.
اصولگرایان برای تخریب چهره حسن روحانی، حمله همه‌جانبه کردند و می‌خواهند هیچ اقدامی از این دولت را مثبت ارزیابی نکنند اما نمی‌دانند که خود به‌زودی در همین چاله‌ای که روحانی افتاد می‌افتند و آن‌روز نزد افکار عمومی دستی تهی خواهند داشت چون بسیاری از افکار عمومی هم می‌دانند تا چه اندازه بدعهدی آمریکا در دوره ترامپ، خروج این کشور از برجام و وضع تحریم‌های جدید و سنگین برای برنامه‌های روحانی مصیبت‌بار بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
بانک‌ها در شرایط خشکسالی زارعین را حمایت کنند
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌ها در شرایط خشکسالی هوای کشاورزان و زارعین را داشته باشند و به هر شکل ممکن آنها را حمایت کنند. عباس جهانگیرزاده  اظهار کرد: شرایط خشکسالی در سه سال اخیر توان فعالان بخش زراعت و دام را با چالش‌ها و دغدغه‌های جدی روبه‌رو کرده که اگر پشتیبانی‌های لازم انجام نشود، فعالان این حوزه با ناامیدی بیشتری روبه‌رو خواهند شد. وی تصریح کرد: در منطقه مغان نیز به تبع سراسر کشور و استان اردبیل فرآیند خشکسالی به ویژه تلاش دیم‌کاران را با ناامیدی و برخی خلأها روبه‌رو کرده که انتظار می‌رود با راهکار حمایتی از سوی بانک‌ها خسارت وارده جبران شود. نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس گفت: صندوق بیمه محصولات کشاورزی باید در اسرع وقت ضمن ارزیابی دقیق از تولید محصولات اراضی دیم و خسارت وارده، ثبت اطلاعات در سامانه صندوق بیمه محصولات کشاورزی انجام و جبران خسارت در اولویت قرار گیرد. جهانگیرزاده افزود: با دعوت از مدیریت بانک کشاورزی استان و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان سعی کردیم تا آخرین وضعیت خشکسالی و خسارت وارده به بخش زراعت، باغ و دام را مورد حمایتی جدی قرار دهیم و با استمهال بدهی‌ها پرداختی تسهیلات جدید زمینه حمایت همه‌جانبه را فراهم کند. وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: کشاورزان امکان بازپرداخت تسهیلات دریافتی در سال‌های گذشته را ندارند که ما به صورت کشوری از مدیران بانک کشاورزی خواسته‌ایم تا در کنار استمهال با پرداخت تسهیلات جدید کشاورزان را در آستانه سال زراعی جدید کمک و همراهی کرده و به نوعی جبران خسارت وارده به انجام برسد. عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در کنار حمایت و پشتیبانی بانک و صندوق بیمه محصولات کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی استان نیز بهتر است با تأمین نهاده‌ها و همچنین بذر با کیفیت کشاورزان را در کشت و زرع پاییزی کمک و همراهی کنند.

استاندار البرز:
اتحاد و انسجام اسباب توسعه همه جانبه کرج
خواهد شد
استاندار البرز گفت: اعضای شوراهای شهر کرج با اتحاد و انسجام می‌توانند اسباب توسعه همه جانبه این شهر را فراهم کنند.‌ عزیزالله شهبازی در دیدار اعضای منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر کرج که در محل سالن جلسات حوزه استاندار صورت گرفت، افزود: این انتخابات در شرایط بسیار حساسی برگزار شد و مشارکت چشمگیر مردم حاکی از درک بالای جامعه نسبت به تهدیدها و بینش ژرف سیاسی مردم بود. وی ضمن تبریک به تمامی اعضایی منتخب که خود را در معرض انتخاب قرار دادند و توانستند از مردم رأی بگیرند، ادامه داد: اکنون که در این انتخابات توفیق یافتید باید با فعالیت خود فضای اعتمادسازی بیشتر مردم به خدمتگزاران خود را فراهم سازید. شهبازی گفت: اعضای منتخب در شورای ششم کرج غالباً افرادی کاربلد و دارای تجارب لازم هستند ولی اشراف به قوانین و مقررات جدید و ارائه برنامه و ترسیم افق توسعه برای شهر و همچنین انتخاب شهرداری اصلح از مهمترین مسئولیت‌های اعضای محترم بشمار می‌آید. وی افزود: در وهله اول پرداختن به مسائل اجتماعی در کلانشهر کرج از اهمیت بالایی برخوردار است و شورای ششم در این راستا باید برنامه محور و با بهره گیری از ظرفیت نخبگان دانشگاهی و علمی خط سیر خود را مشخص و در جهت آن حرکت کند.