۱۳ درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق‌ها می‌شود
۱۳ درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق‌ها می‌شود

رئیس کل بیمه مرکزی حل مشکل تأمین اجتماعی را به دست صنعت بیمه‌های بازرگانی دانست و گفت: در حال حاضر ۱۳درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق‌ها می‌شود. مجید بهزادپور در نشست مشترک بررسی راهکارهای ارتقای صنعت بیمه با اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با مقایسه سطح بیمه کشور با دنیا گفت: […]

رئیس کل بیمه مرکزی
حل مشکل تأمین اجتماعی را به دست صنعت بیمه‌های بازرگانی دانست و گفت: در حال حاضر ۱۳درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق‌ها می‌شود.

مجید بهزادپور در نشست مشترک بررسی راهکارهای ارتقای صنعت بیمه با اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با مقایسه سطح بیمه کشور با دنیا گفت: بازار بیمه در دنیا حدود ۷ هزار میلیارد دلار است که بیش از ۵۰ درصد آن متعلق به بیمه‌های زندگی است، بیش از ۹۰ درصد این بازار، برای ۲۰ کشور اول و بازار متمرکز در اختیار کشورهای پیشرفته است. سهم ما مطابق گزارش سوئیس ری ۲۰۲۱ با نرخ ۴۲۰۰ حدود ۲۸ میلیارد دلار است.
وی با بیان اینکه شاخص ضریب نفوذ، اندازه ما را نشان می‌دهد، افزود: نفوذ ما ارتباط ما با بیمه‌گذاران است. به عنوان مثال صنعت بیمه در سال گذشته ۵۴ میلیون فقره خسارت پرداخت کرده که این نشان دهنده ارتباط ما با مردم بوده است.
رئیس کل بیمه مرکزی هدف گذاری ضریب نفوذ ۷ درصدی در برنامه ششم را در شرایط فعلی کار سختی عنوان کرد و گفت: واقعیت این است که این ۷ درصد باید هم‌زمان با سایر شاخص‌ها مانند رشد ۸ درصدی اقتصاد رشد می‌کرد که آن هم محقق نشده است.
جهت‌گیری اصلی ما توسعه صنعت بیمه است
وی رشد صنعت بیمه را در گرو رشد اقتصادی دانست و گفت: جهت‌گیری اصلی ما توسعه صنعت بیمه است و شاخص ضریب نفوذ بیمه شاخصی است که همه بر روی آن تاکید داریم. در واقع صنعت بیمه کار بزرگی در پیش دارد و باید از ظرفیت‌های استفاده نشده بزرگی که در صنعت وجود دارد استفاده کند و آنها را بالفعل کند.
بهزادپور با اشاره به اهمیت استفاده از تکنولوژی روز و نوآوری اشاره و اظهار کرد: ما تلاش کردیم پایه گذاری ساختار نوآوری را در بیمه شکل دهیم که ایجاد مرکز نوآوری در بیمه مرکزی نمونه بارز آن است که به زودی راه اندازی می‌شود.
رئیس شورای‌عالی بیمه از ایجاد فضای تعاملی در صنعت بیمه استقبال کرد و گفت: هر چقدر صنعت را در معرض نقد قرار دهیم، موتور محرکه محسوب می‌شود و باید از چارچوب خاص اداری خارج شویم و فضا را برای بازیگرانی که می‌خواهند از خدمات صنعت بیمه استفاده کنند باز کنیم تا نظرات و طرح‌های خود را مطرح کنند و با بهره‌گیری از فناوری‌های روز، بیمه‌های نوین متناسب با نیاز آنها طراحی شود. وی با اشاره به کاهش تصدی‌گری نهاد ناظر، بیان کرد: معمولاً وقتی بحث تصدی‌گری مطرح می‌شود، ذهن‌ها به سمت کاهش اتکایی اجباری می‌رود که به‌شخصه با آن موافق هستم و در نظر داشتم کمتر از میزان فعلی باشد اما تحقق این هدف مستلزم همکاری و همراهی سایر ارکان صنعت بیمه است بنابراین هر زمان صنعت بیمه اعلام آمادگی کند ما برای نگهداری اتکایی اجباری مقاومتی نخواهیم داشت.
رئیس کل بیمه مرکزی اصلاح آئین‌نامه ۹۰ را اولین گام کاهش تصدی‌گری عنوان کرد و گفت: شرکت‌های بیمه باید در تصمیم‌گیری‌های داخلی آزاد باشند چرا که دخالت با نظارت متفاوت است و نظارت باید مبتنی بر شیوه‌های نوین موجود در دنیا باشد. اولین گام در این بحث، اصلاح آئین‌نامه ۹۰ بود که از تأیید صلاحیت ۱۴ سمت به ۳ سمت رسیدیم و تأیید صلاحیت بقیه را در اختیار شرکت‌ها قرار دادیم که بیمه مرکزی بر آن نظارت خواهد کرد.
وی صنعت بیمه را صنعتی بین‌المللی دانست و افزود: قبل از تحریم‌ها روابط گسترده‌ای داشتیم و انتقال تجارب مهم‌ترین خاصیت ارتباطات بین‌المللی بوده که شما می‌توانید این امکان را فراهم کنید. اولویت ما از ارتباطات بین‌المللی، آموزش است.
حل مشکل صندوق‌های بازنشستگی به دست بیمه‌های بازرگانی
بهزادپور، حل مشکل تأمین اجتماعی را به دست صنعت بیمه‌های بازرگانی دانست و گفت: در حال حاضر ۱۳ درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق‌ها می‌شود که پیش‌بینی می‌شود تا ۱۰ سال آینده به ۵۰ درصد برسد و این عدد بزرگی است که تحقق آن جز از مسیر ورود بیمه‌های بازرگانی میسر نخواهد بود.
وی افزود: راه‌حل توسعه صنعت بیمه، ورود سرمایه‌های جدید به صنعت است و هنوز فضا برای ورود شرکت‌های بیمه‌ای جدید هست و ما باید همگام با آن شیوه‌های نظارتی خود را توسعه دهیم.
رئیس کل بیمه مرکزی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم نقش نظارتی را به خوبی در بازار متنوع صنعت بیمه با بازیگرانی که هر روز دارند رشد می‌کنند ایفا کنیم باید هوشمندسازی را پیاده کنیم و این خود باعث بروز شدن صنعت می‌شود.
وی گفت: دانش مدیریت ریسک را در سطح قابل قبولی در کشور خود داریم و در منطقه از رتبه خوبی برخورداریم و باید آن را توسعه دهیم چون اصلی‌ترین نقش صنعت بیمه مدیریت ریسک است و مدیریت ریسک حلقه مفقوده تولید است.
رئیس کل بیمه مرکزی از پیشنهاد ایجاد میز بیمه‌ای در وزارتخانه‌ها خبر داد گفت: توافقی با وزارت امور خارجه که بحث اول آن بیمه‌های مسافرتی است صورت گرفته و همکاری خوبی به وجود آمده است. همچنین پیشنهاد دادیم که میز بیمه در وزارتخانه ایجاد شود تا بتوانیم دانش بیمه‌ای کشورها را دریافت کنیم چرا که حیات ما در گرو ارتباطات بین‌المللی است و باید آن را تقویت کنیم.

 

 

 

دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت:
افزایش دو برابری سود سهام عدالت در سال جاری

دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت گفت: پیش‌بینی می‌شود سود سهام عدالت که در پایان سال جاری پرداخت خواهد شد نسبت به سال گذشته دو برابر شود.محمد خزائی کوهپر در مورد سود سهام عدالت برای عملکرد سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود سودی که امسال برای سهامداران عدالت جمع‌آوری و پرداخت می‌شود نسبت به سال گذشته حداقل دو برابر شود و با تلاش اعضای کمیته سه نفره سهام عدالت امسال تلاش می‌شود که شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت که طرح توجیهی قابل قبولی ندارند بتوانند سود حداکثری را بین سهامداران عدالت توزیع کنند و پیش‌بینی می‌شود میزان سود سهام عدالت نسبت به سال گذشته صددرصد افزایش یابد. یعنی سود سهام عدالت حداقل دو برابر سال قبل شود.دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت افزود: طبق تأکید مقام معظم رهبری در آیین‌نامه آزادسازی سهام عدالت مردم به ماندگاری در سهام عدالت باید تشویق شوند و باید شرایط ماندگاری مردم در این سهام فراهم شود تا مردم سهام ارزشمند خود را نفروشند و یکی از این شرایط پرداخت سود نقدی به سهامداران است که امسال دو برابر می‌شود.وی در مورد اینکه پرتفوی و ترکیب سبد سهام عدالت امسال چه تغییری پیدا کرده است، گفت: وقتی یک شرکت سود پرداخت می‌کند بخشی از سود کسب شده را به سهامداران می‌دهد و بخش دیگری صرف افزایش سرمایه در شرکت می‌شود که در نتیجه قیمت سهام آن در بازار افزایش می‌یابد یعنی علاوه بر اینکه سود عدالت امسال دو برابر می‌شود قیمت سهام عدالت نیز به طور میانگین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. بنابراین از مردم می‌خواهیم سهام عدالت خود را نگه دارند و این سهام طی یکی دو سال آینده بسیار بهتر می‌شود. خزائی خاطرنشان کرد: هنوز سهامداران عدالت در روش مستقیم دسترسی به سیستمی ندارند که بتوانند سهام عدالت را در پرتفوی خود ببینند بنابراین سود سهام عدالت مانند سال قبل تجمیع شده و برای همه سهامداران روش مدیریت مستقیم و غیر مستقیم به صورت متمرکز واریز می‌شود.به گفته وی، نماینده سهامداران عدالت که توسط کمیته سه نفره انتخاب می‌شود به نمایندگی از حدود ۳۰ میلیون سهامدار عدالت در روش غیر مستقیم است که در مجامع شرکت‌های سرمایه‌پذیر حضور پیدا می‌کنند.دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در مورد گفته سخنگوی دولت مبنی بر اختصاص سهام به متولدان ۱۴۰۰-۱۴۰۱ گفت: این طرحی است که از سوی دولت مصوب شده و سهام برای سهامداران جدید در اختیار دولت است. در دولت گذشته هم تصمیم گرفته شد مبالغ نقدی به متولدان جدید بدهند و این سیاست‌ها برای تشویق فرزندآوری تصویب می‌شود بنابراین دولت مشکلی ندارد چون سهام و اختیار آن دست دولت است و ما از این طرح استقبال می‌کنیم. خزائی در مورد طرح اختصاص سهام عدالت به جا ماندگان دو دهک کم درآمدی گفت: کارهای مقدماتی این طرح در حال انجام است. وزارت رفاه و تأمین اجتماعی با سازمان خصوصی‌سازی در حال جمع‌بندی اسناد و مدارک است و تلاش بر این است که بدون کوچک‌ترین دغدغه و بدون مراجعه مردم سهام عدالت به شکل مستقیم به جا ماندگان دو دهک کم درآمد اختصاص پیدا کند.وی عنوان کرد: همچنین برای تعیین تکلیف سهام عدالت فوت شدگان براساس آنچه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرده است قرار است تا پایان شهریور امسال تکلیف ورثه متوفیان سهام عدالت روشن شود و به صورت متمرکز سهام عدالت متوفیان به صورت متمرکز بین وراث تقسیم شود.

 

 

 

عضو کمیسیون اقتصادی:
دولت برای دریافت عادلانه مالیات مماشات به خرج ندهد

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: دولت در زمینه دریافت مالیات مماشات به خرج ندهد و با کسانی که به هر شکلی دنبال فرار از آن هستند با کمک دستگاه قضایی برخورد کند تا این داستان به سرانجام برسد. علی رضایی درباره تاثیرات قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان به خبرنگار ایبِنا گفت: هر قانونی که فشار کمتری به مردم وارد کند و حال این روز‌های آنان را مورد توجه قرار دهد، از سوی مجلس پشتیبانی می‌شود. دولت هم نباید به شکلی قدم بردارد که مردم تصور کنند برای درآمدزایی
به هر کاری متوسل می‌شود.
وی درباره کاهش فرار مالیاتی در نتیجه اجرا این قانون ابراز کرد: فرار مالیاتی ظلم درحق حقوق بگیرانی است که هنوز دستمزد ماهیانه خود را دریافت نکرده اند مالیات پرداخت می‌کنند، در حالیکه ثروتمندان با شکل‌های مختلف از مالیات دهی فرار می‌کنند و همیشه صدایشان هم بسیار بلند است. دولت باید برای این گروه فکری کند و از مواضع خود کوتاه نیاید. درمورد خانه‌های خالی قرار شد مالیات دریافت شود، عدم شناسایی خانه‌ها بهانه شد، وقتی هم گفتند که شناسایی صورت گرفته از بین یک و نیم میلیون خانه خالی، اعلام شد که ۲۰۰ یا ۱۰۰ خانه مورد شناسایی قرار گرفته است. مالیات دهندگان واقعی باید موردشناسایی قرار گیرند و مالیات گیری نباید از روی قرض مردم باشد.این عضو کمیسیون اقتصادی درباره کمک به کسری بودجه دولت از طریق دریافت مالیات اظهار داشت: یکی از فواید دریافت مالیات به شکل صحیح کمک به بودجه عمومی دولت است. یک بار برای همیشه باید قاطع رفتار شود تا فعالان اقتصادی متوجه شوند، راهی برای فرار وجود ندارد و باید حتما مالیات را پرداخت کنند. این‌ها افرادی هستند که به بعضی جا‌ها وصل هستند و از لابی قوی برخوردارند و یه همین دلیل مالیات پرداخت نمی‌کنند و با وجود آنکه درآمد هنگفت و کلانی هم دارند، اما از پرداخت مالیات به انحای مختلف طفره می‌روند. باید تکلیف این طیف روشن شود و در این مسیر از روش‌هایی مانند بستن حساب‌های بانکی و … استفاده کنند. حتی می‌توانند با اشکال مختلف مانع از فعالیت تجاری آن‌ها شوند، ولی تا به امروز این کار‌ها انجام نگرفته و سازمان امورمالیاتی دراین زمینه کوتاهی کرده است.رضایی در خصوص اجرا عدالت اجتماعی در نتیجه دریافت مالیات به نسبت میزان درآمد بیان کرد: شکی در ایجاد عدالت اجتماعی در نتیجه دریافت مالیات به نسبت درآمد افراد وجود ندارد. پرداخت مالیات به روش مناسب و عادلانه از سوی مردم سبب خواهد شد که کشورآباد شود و فرار کردن از آن توسط افراد با درآمد‌های بالا دور از انصاف و عدالت است.وی در پایان تاکید کرد: معتقدم که دولت در زمینه دریافت مالیات نباید مماشات به خرج دهد و با کسانی که به هر شکلی دنبال فرار از آن هستند با کمک دستگاه قضایی برخورد کند تا این داستان به سرانجام برسد.

 

 

 

پوشش بیمه بیماران مبتلا به نوروفیبروماتوز در دستور کار بیمه قرار می‌گیرد
سازمان بیمه سلامت ایران با توجه به مشکلات درمانی بیماران نورو فیبروماتوز همچنین هزینه‌های گران قیمت دارو و درمان این بیماری، آمادگی دارد پوشش بیمه بیماران نوروفیبروماتوز را بدون ارزیابی وسع در دستور کار قرار دهد.
با توجه به اینکه از وظایف مهم سازمان های بیمه‌گر پایه، کاهش بار مخاطرات مالی بیماران با پوشش بیمه درمان است همچنین با توجه به تاکید و دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر افزایش حمایت از بیماران نوروفیبروماتور، این سازمان در صدد است تا ضمن تحت پوشش بیمه قراردادن این بیماران که فاقد هرگونه بیمه درمان هستند؛ اقداماتی را انجام دهد.
اقداماتی شامل افزایش سطح دسترسی این بیماران به خدمات سلامت در بخش‌های دولتی و خصوصی، تدوین بسته جامع خدمات مانند جراحی‌ها، توانبخشی، دندانپزشکی و پاراکیلینیک را در قالب بسته خدمات بیماران خاص و صعب‌العلاج مورد پیگیری و در اولویت قرار دهد تا در این زمینه بتواند کمک شایان توجهی را در ارائه خدمات سلامت برای این بیماران داشته باشد.
سازمان بیمه سلامت ابراز امیدواری کرده است با توجه به نشست‌های برگزار شده بین این سازمان با انجمن حمایت از بیماران نورو فیبروماتوز، بتواند ضمن ایجاد تسهیلات بیمه‌ای و پوشش بیمه رایگان پایه برای این بیماران، پوشش بیمه تکمیلی آنان را نیز با حمایت خیرین حوزه سلامت و کمک انجمن حمایت از بیماران نوروفیبروماتوز برقرار کند.
نوروفیبروماتوز یک اختلال ژنتیکی است که سبب ایجاد تومور در بافت عصبی می‌شود. این تومورها می‌توانند در هر نقطه از سیستم عصبی از جمله مغز، نخاع و اعصاب ایجاد شوند. نوروفیبروماتوز معمولا در دوران کودکی یا اوایل بزرگسالی تشخیص داده می‌شود. تومورها غیرسرطانی (خوش خیم) هستند اما گاهی اوقات می‌توانند سرطانی (بدخیم) شوند. نشانه‌ها اغلب خفیف هستند. با این حال، عوارض نوروفیبروماتوز می‌تواند شامل کاهش شنوایی، اختلال یادگیری، مشکلات قلبی و رگ‌های خونی (قلب و عروق)، از دست دادن بینایی و درد شدید باشد.
درمان نوروفیبروماتوز با هدف به حداکثر رساندن رشد و پیشرفت سالم و مدیریت عوارض به محض ایجاد انجام می‌شود. هنگامی که نوروفیبروماتوز باعث ایجاد تومورهای بزرگ یا تومورهایی می‌شود که بر روی یک عصب فشار می‌آورند، جراحی می‌تواند به کاهش علائم کمک کند. بعضی از افراد ممکن است از سایر روش‌های درمان مانند رادیو تراپی استریو تاکتیک یا داروهای کنترل درد استفاده کنند.

طرح‌ های ویژه بیمه حوادث زائران عتبات عالیات
با توجه به افزایش سفرهای زیارتی به کشور عراق در ماه‌ های محرم و صفر، شرکت بیمه کوثر از طرح‌ های ویژه بیمه حوادث برای این زائران رونمایی کرد.
مدیر بیمه‌های حوادث شرکت ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، با اعلام این مطلب، گفت: در طول سفر ممکن است حوادث مختلفی برای زائران رخ دهد که امکان دارد از نظر دسترسی، تامین هزینه و آشنایی با مراکز درمانی و خدماتی با محدودیتهایی مواجه شوند.
بنابراین مدیریت بیمه‌های حوادث شرکت بیمه کوثر با هدف آسودگی خاطر زائران و خانواده‌های آنان، مسئولان کاروان‌های زیارتی و نیز همه افراد حقیقی که به کشور عراق سفر می‌کنند بیمه نامه‌های حوادث ویژه‌ای را در قالب طرح عتبات عالیات
عرضه کرده است.
محمود کاظمی در تشریح این طرح‌های بیمه‌ای گفت: این بیمه‌نامه‌های حوادث، به درخواست مشتری به دو صورت گروهی و انفرادی صادر می‌شود. همچنین متناسب با مدت سفر، سه طرح بیمه‌ای با پوشش‌ها و حق‌بیمه‌های متنوع در نظر گرفته شده است. در این بیمه‌نامه‌ها، بیمه‌شدگان تا سقف ۲میلیارد ریال تحت پوشش فوت به علت حادثه و حوادث تروریستی و همچنین نقص عضو و ازکارافتادگی قرار دارند و در کنار این پوشش، تا سقف ۴۰میلیون ریال پوشش هزینه‌های پزشکی به علت حادثه لحاظ
شده است.
وی با اشاره به اینکه شبکه فروش بیمه کوثر در سراسر کشور آماده ارائه این خدمت جدید به متقاضیان هستند خاطرنشان کرد: این طرح در تمامی طول مدت سال اعتبار دارد و مسافران می‌توانند هنگام سفرهای زیارتی و سیاحتی به عتبات عالیات از این بیمه‌نامه استفاده کنند.