۱۳ میلیون نفر تا پایان دولت واکسن کرونا می زنند
۱۳ میلیون نفر تا پایان دولت واکسن کرونا می زنند

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در روزهای آتی ۲.۵ میلیون دوز و تا پایان خرداد حداقل ۱۰ میلیون دوز واکسن در اختیار ایران قرار می گیرد و امید می رود تا پایان دولت دوازدهم واکسیناسیون حداقل ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر انجام شود. کیانوش جهانپور روز سه شنبه افزود: تهیه […]

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در روزهای آتی ۲.۵ میلیون دوز و تا پایان خرداد حداقل ۱۰ میلیون دوز واکسن در اختیار ایران قرار می گیرد و امید می رود تا پایان دولت دوازدهم واکسیناسیون حداقل ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر انجام شود.
کیانوش جهانپور روز سه شنبه افزود: تهیه واکسن راهبردی است و طبیعتا مساله مهمی در افکار عمومی و رسانه هاست و با وجود تحریم ها و تهدیدها در زمینه تهیه واکسن، دولت و وزارت بهداشت تمام تلاش خود برای تهیه واکسن انجام داده است، به طوری که فاز یک واکسیناسیون تمام شده و وارد فاز دوم آن شده ایم و امروز در جای درستی قرار داریم.
وی افزود: هدف واکسیناسیون در وهله نخست، کاهش مرگ و میر ناشی از کروناست و به این دلیل، واکسیناسیون در ایران از گروه های پرخطر از سنین بالا آغاز شده که مرگ و میر در آنها بیشتر بوده است، اما کماکان باید توجه داشت که کنترل بیماری و قطع زنجیره انتقال نیاز به رعایت کامل پروتکل های بهداشتی همزمان با واکسیناسیون سراسری دارد.
   هنوز از پیک چهارم کرونا عبور نکرده ایم
جهانپور ادامه داد: پیک چهارم کرونا تقریبا در همه استان ها مسیر نزولی خود را آغاز کرده است. با این حال تا عبور کامل از پیک چهارم بیماری فاصله وجود دارد و باید پروتکل های بهداشتی به دقت رعایت شود و هرگونه سهل انگاری در این زمینه به لحاظ ورود واریانت های جدید کرونا به کشور می تواند خیز جدید مجدد بیماری را در پی داشته باشد.
سخنگوی سازمان غذا ‌و دارو  تصریح کرد: واردات واکسن ضرورتی غیرقابل انکار و طبق قاعده کلی بهترین واکسن، نخستین واکسن درد دسترس است. بنابراین هر واکسنی که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو قرار گرفته، باید وارد شده و واکسیناسیون با سرعت تا زمان دسترسی به واکسن های داخلی، انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: دولت و وزارت بهداشت تاکنون حدود ۲۴۰ میلیون دوز واکسن را پیش بینی، خرید یا پیش خرید کرده و طی روزها و هفته های آینده به تدریج وارد کشور و یا تولید خواهد شد. طبق دستورالعمل های مصوب و سند ملی واکسیناسیون در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و حتی تحقق حداقل ۵۰ درصدی این برنامه برای رسیدن به نقطه هدف اولیه کفایت خواهد کرد.
وی اظهار کرد: پس از واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال در روزهای آتی، واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال آغاز می شود. اولویت در واکسیناسیون، کنترل مرگ و میر است و به همین دلیل تزریق واکسن با اولویت سنین بالا انجام می شود و هدف نخست، کنترل مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا از طریق واکسیناسیون است. کنترل زنجیره بیماری نیاز به رعایت پروتکل های بهداشتی واکسیناسیون سراسری دارد. سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: علاوه بر واردات واکسن مورد تایید، اتکا بر تولید واکسن داخلی خواهد بود و روند ساخت واکسن های داخلی و تولید مشترک با حمایت دولت و وزارت بهداشت درحال انجام است که امیدواریم به زودی به نتیجه مطلوب برسد، چنانچه تولید در خطوط تولید اولیه واکسن کوو ایران برکت با پذیرش ریسک از سوی سازنده آغاز شده، تولید مشترک واکسن اسپوتنیک نیز کلید خورده و واکسن انستیتو پاستور ایران نیز به تولید نزدیک می شود و انتظار می رود واکسن های کوو پارس رازی و فخرا نیز با طی مراحل مطالعه بالینی تا پایان تابستان به این مرحله رسیده و به کمپین واکسیناسیون عمومی علیه کووید ۱۹ بپیوندد.
   واکسیناسیون هیچ ارتباطی به انتخابات ندارد
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه واکسیناسیون به طور عام و تولید واکسن داخلی به طور خاص، مساله و موفقیت ملی است، گفت: خوشبختانه بسیاری از دلسوزان به اهمیت و ضرورت موضوع رسیده اند و نوعی تفاهم نانوشته در این مهم میان نخبگان وجود دارد. امیدواریم فضای انتخاباتی و امواج سیاسی در این زمینه هفته ها و روزهای منتهی به انتخابات آن را تحت الشعاع قرار ندهد و توجه نابه جا به برخی منافع و مراعات سیاسی، این توفیق، وفاق و افتخار ملی  را هدف نگیرد. واکسیناسیون هیچ ارتباطی به انتخابات ۱۴۰۰ نداشته و نخواهد داشت و امیدواریم برخی اقدامات یا اظهارات غیر مسئولانه به افکار عمومی نشانی غلط ندهد. جهانپور تاکید کرد: تلاش ها، تدابیر و دیپلماسی واکسن در ایران از فروردین ۱۳۹۹ با لحاظ همه شرایط و دشواری های موجود، با برنامه ریزی واقع بینانه ‌و هماهنگی بین بخشی در مسیر درستی قرار داشته و مسیر تامین و تولید واکسن و واکسیناسیون ریل گذاری شده، ‌هر روز، هر هفته و هرماه با شتاب بیشتر از گذشته تا رسیدن به نقطه هدف، ادامه خواهد یافت.
رییس مرکز روابط عمومی ‌و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: جایگاه ایران در صنعت واکسن سازی جهان و رتبه علوم و فناوری های مرتبط با واکسن حداقل یک تا دو کلاس ارتقا یافته و چه بسا راه ۲۰ -۳۰ ساله در یک سال اخیر پیموده شده و بدون تردید میراثی ماندگار و از جمله دستاوردهای ارزشمند و چشمگیر نظام سلامت و کشور در همه دهه های اخیر است و هر روز ارزش های آن بیش از پیش، نمودار می شود.
   کرونا جان ۳۰۷ نفر دیگر را در ایران گرفت
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۳۰۷ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۵ هزار و ۵۶۸ نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه شنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۱۳۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۵۷۵ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۶۹۱ هزار و ۳۵۲ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تاکنون دو میلیون ۱۴۴ هزار و ۱۹۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۵۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۷ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۵۸۶  آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. بر اساس این گزارش، اکنون ۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد و صفر شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. با افزایش مبتلایان در سیستان و بلوچستان نیز تعداد شهرستان‌های آبی به صفر رسید.
   مینو محرز: مردم نگران تهیه و تزریق واکسن کرونا نباشند
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به تولید داخلی واکسن کرونا در کشور توسط شرکت های مختلف گفت که این اطمینان خاطر را به مردم می دهیم که در این خصوص نگرانی نداشته باشند.
مینو محرز روز سه شنبه در مراسم رونمایی از اولین محصول تولید شده واکسن کووایران برکت (۳۰۰ هزار دوز واکسن) در فاز یک کارخانه تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در محل شهرک دارویی برکت در البرز افزود: واکسن ایرانی کرونا به زودی به بازار می آید، بنده نیز همین واکسن را در مرحله اول و دوم تزریق و به خوبی مصونیت و اثر بخشی دارد.
وی اضافه کرد: با تولید واکسن توسط شرکت های داخلی اینکه دیگر کشورهای خارجی به ما واکسن بفروشند و یا نفروشند مهم نیست و این یک افتخار برای ایران و ایرانی ها محسوب می شود.
محرز گفت: این تولیدات توسط جوانان این مرز و بوم و  با تلاش شبانه روزی که  بسیاری از آنها ماه ها است که به خانه هایشان نرفته اند تولید شده است. وی با بیان اینکه کمبودی در زمینه تولیدات دارویی در کشور وجود ندارد خاطر نشان کرد: هر دارویی که نیاز است در داخل کشور تولید و امیدواریم که واکسن کرونا نیز به زودی وارد بازار شود. محرز گفت: بنده به شخصه نیز واکسن کووبرکت را تزریق و از ایمنی آن به خوبی آگاهم.