۴میلیارد تومان کمک بلاعوض به واحدهای زلزله زده رامیان اختصاص یافت
۴میلیارد تومان کمک بلاعوض به واحدهای زلزله زده رامیان اختصاص یافت

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان گفت: برای بازسازی واحدهای خسارت دیده رامیان تاکنون بیش از چهار میلیارد تومان کمک بلاعوض، هشت میلیارد تومان تسهیلات و ۲۶ هزار پاکت سیمان تخصیص یافته است. سید محمد حسینی در آیین بهره برداری از ۴۴ واحد آسیب دیده از زلزله رامیان که با همت بنیاد کرامت رضوی تکمیل شده است، […]

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان گفت: برای بازسازی واحدهای خسارت دیده رامیان تاکنون بیش از چهار میلیارد تومان کمک بلاعوض، هشت میلیارد تومان تسهیلات و ۲۶ هزار پاکت سیمان تخصیص یافته است.
سید محمد حسینی در آیین بهره برداری از ۴۴ واحد آسیب دیده از زلزله رامیان که با همت بنیاد کرامت رضوی تکمیل شده است، اظهارکرد: زلزله رامیان به ۱۹۵ واحد مسکونی به ویژه در دو روستای قورچای و ویرو آسیب وارد کرد. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان افزود: برای اولین بار در کشور بعد از ۳۲ ساعت عملیات بازسازی واحدهای خسارت دیده با آواربرداری ۱۸۷ واحد مسکونی آغاز و با کمک اهالی روستاها، خیران، گروه‌های جهادی و بنیاد کرامت رضوی تاکنون ۱۸۳ واحد به بهره برداری رسیده است. وی بیان کرد: امیدواریم با کمک بیش از ۱۶ میلیاردی جدید از طریق افزایش تسهیلات شاهد بهره برداری کامل این واحدها باشیم.حسینی ادامه داد: برای بازسازی واحدهای خسارت دیده تاکنون بیش از چهار میلیارد تومان کمک بلاعوض، هشت میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه و ۲۶ هزار پاکت سیمان رایگان تخصیص داده شده است.مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان گفت: همچنین بیش از هشت میلیارد تومان دیگر هم برای تکمیل واحدها تخصیص یافته و از طریق بانک عامل در حال کارسازی و پرداخت است.حسینی همچنین گفت: سهم بنیاد مسکن استان گلستان در طرح نهضت ملی مسکن ساخت ۲۸ هزار واحد مسکونی روستایی است. سیدمحمد حسینی گفت: سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان در طرح نهضت ملی مسکن و جهش تولید ساخت ۲۸ هزار واحد مسکونی روستایی در مدت چهار سال است.  مدیرکل بنیاد مسکن گلستان افزود: در این طرح بنیاد مسکن موظف است سالانه ۷ هزار واحد مسکونی روستایی را احداث کند.  وی با بیان اینکه سهم استان گلستان در این طرح ساخت سالانه ۲۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی است، گفت: مابقی این واحدهای مسکونی از سوی مسکن و شهرسازی ساخته می شود. حسینی با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن، گفت: ساخت پروژه ۱۸۰ واحدی گرگان در قالب ۵ بلوک ۳۶ واحد و ۹۰ واحده گنبد در قالب ۴ بلوک ۲۴ واحده از پروژه های در دست اقدام بنیاد مسکن در این طرح است.

معاون وزیر راه و شهرسازی:
ضوابط کمک به زندگی بهتری برای معلولان در سال‌های گذشته تدوین شد
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در اجرای قانون جهش تولید مسکن باید ساخت‌وسازی که برای همه افراد جامعه قابل استفاده باشد مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش روزنامه جمله به نقل از وزارت راه و شهرسازی، فرزانه صادق‌مالواجرد معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در مراسم رونمایی از ویرایش سوم کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت که روز ۱۳ آذر در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد با بیان این مطلب که متاسفانه همواره عنوان ناتوانی و کم‌توانی را به معلولین نسبت می‌دهیم و بعد از انجام کوچکترین کار در جهت پاسخگویی به محیط بیرون برای معلولین آن را بسیار بزرگ جلوه می‌دهیم گفت: در واقع این ناتوانی مربوط به شهرهای ماست و نه معلولین و ما نتوانسته‌ایم شهرهایمان را مناسب بسازیم. معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در چند سال گذشته تلاش کردیم تا ضوابط را به نحوی پیش ببریم که به عملیاتی شدن بسیاری از محورهای موضوعی مربوط به معلولین کمک کند. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این زمینه تلاش‌های بسیاری انجام داده است و با مطالبه‌گری معلولان و گروه‌های مختلف کمک کرد تا این ضوابط را اجرایی‌تر ببینیم. به گزارش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: بعد از نوشتن ضابطه معلولین، ضوابط و مقرراتی هم برای شهر دوستدار کودک نوشتیم. در واقع این پاسخگو بودن بسیار کمک کرد تا بتوانیم پاسخگوی مطالبات همه اقشار باشیم. در وانفسایی که به موضوع جهش تولید مسکن توجه می‌کنیم، قطعا باید ساخت‌وسازی که برای همه افراد جامعه قابل استفاده باشد مورد توجه قرار گیرد. به عبارت دیگر ایجاد محیط‌زیست بهتر برای مردم که کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت بخشی مهم از آن است.

معاون مسکن و ساختمان:
نتایج پالایش‌های ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن دی ماه اعلام می‌شود
معاون مسکن و ساختمان با اعلام اینکه تاکنون بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند اعلام نتایج پالایش متقاضیان را دی ماه اعلام کرد و گفت: تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی ساخت به خودمالکان تهرانی پرداخت می‌شود.
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان در خصوص شرایط جدید طرح نهضت ملی مسکن به ارایه توضیح پرداخت و در عین حال از اعلام نتایج پالایش‌های ثبت‌نام طرح در دیماه خبر داد. معاون مسکن و ساختمان گفت: بر اساس آیین‌نامه قانون ساماندهی که ملاک‌عمل در تمامی طرح‌های حمایتی است، افرادی که واجد شرایط برای طرح نهضت ملی مسکن تلقی می‌شوند باید دارای چهار شرط باشند که شامل عدم استفاده از امکانات دولتی در حوزه مسکن از اول انقلاب (فرم ج سبز)، عدم وجود مالکیت خصوصی از اول فرودین ۱۳۸۴، تاهل و سابقه حداقل ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضاست.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه از تسهیل در شرایط ثبت‌نام خبر داد و اعلام کرد: بر اساس مصوباتی که به تازگی از دولت اخذ شد، دو شرط از این شروط تسهیل بیشتری پیدا کرد که شامل سابقه مالکیت خصوصی از بیش از ۱۶ سال به ۵ سال و همچنین کاهش سابقه سکونت در شهر موردتقاضاست. در خصوص سابقه سکونت تصمیم ‌وزارت راه و شهرسازی بر این است که سابقه سکونت در کلانشهرها همان ۵ سال باقی بماند ولی در سایر شهرها این شرایط تسهیل شود و کاهش یابد.
محمودزاده ادامه داد: جدول و شرایط کاهش سابقه سکونت در شهرهای مورد تقاضا که توسط وزارت راه و شهرسازی بررسی و تعیین شده است به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی شرایط دریافت تسهیلات برای متقاضیانی تهرانی و مناطق دریافت تسهیلات برای متقاضیان تهرانی را نیز اعلام کرد و افزود:  برای متقاضیانی که در شهر تهران متقاضی مسکن هستند در شرایط فعلی دو انتخاب وجود دارد. چنانچه متقاضیان تهرانی شرایط خودمالکی را انتخاب کنند از طریق گروهی و یا مشارکت با سازندگان تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی به آنها پرداخت‌ می‌شود که می‌توانند نسبت به ساخت هم در بافت فرسوده و هم در سایر شهرها، اقدام کنند.
محمودزاده ادامه داد: متقاضیان تهرانی که بخواهند از تسهیلات دولتی استفاده کنند در شهرهای جدید اعلام شده امکان ثبت‌نام را دارند و تسهیلات به آنها پرداخت خواهد شد.

ارایه تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی به خودمالکان تهرانی
معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: هم‌اکنون برای تهرانی‌ها ثبت‌نام در سه شهر جدید در حال انجام است که بعد از پالایش و وارد شدن افراد، نتایج نهایی به آنها اعلام خواهد شد. برای این دسته از متقاضیان امکان استفاده از سقف ۴۵۰ میلیون تومان نیز به عنوان وام خودمالک مهیا است و می‌توانند با شرایط اعلامی از بانک‌های مختلفی تسهیلات را دریافت کنند.
محمودزاده میزان مشارکت بانک‌ها را برای ارایه تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن مناسب ارزیابی کرد و گفت: هم‌اکنون اکثر بانک‌ها و موسسات اعتباری در این طرح مشارکت دارند و تسهیلات ارایه می‌دهند.

ثبت‌نام بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن
وی در خصوص میزان استقبال از این طرح و آماری از میزان مشارکت اعلام کرد: تا امروز بیش از یک میلیون و ۹۰۰ خانوار در این طرح ثبت‌نام کردند که در این مرحله در حال پالایش اطلاعات آنها هستیم. تلاش خواهیم کرد تا اوایل ماه آتی نتایج پالایش به متقاضیان واجد شرایط اعلام شود تا مراحل بعدی ثبت‌نام را طی کنند.
وی در خصوص تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن گفت: از آنجایی که این واحدها توسط بخش خصوصی احداث می‌شود و دولت سازنده نیست چنانچه آورده متقاضیان و منابع ساخت که شامل تسهیلات بانکی و آورده متقاضی است در موعد معین واریز شود حتما این پروژه‌ها می‌تواند در زمان کوتاه‌تری تحویل بشود.
محمودزاده تصریح کرد: پیش‌بینی وزارت راه و شهرسازی برای تحویل واحدها حداقل یک سال و نیم تا دو سال است.