۴۲ درصد آب روستاها هدر می رود
۴۲ درصد آب روستاها هدر می رود

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی بی سابقه و وجود تنش‌های آبی در استان گفت: ۴۲ درصد آب روستاها در خراسان جنوبی به دلیل فرسودگی لوله‌ها هدر می‌رود. حمید ملانوری در جلسه قرارگاه آب استان با تاکید بر مسئولیت همه افراد جامعه در موضوع آب اظهارداشت: هیچ فرد یا دستگاهی وجود ندارد که در موضوع آب غیر […]


استاندار خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی بی سابقه و وجود تنش‌های آبی در استان گفت: ۴۲ درصد آب روستاها در خراسان جنوبی به دلیل فرسودگی لوله‌ها هدر می‌رود.
حمید ملانوری در جلسه قرارگاه آب استان با تاکید بر مسئولیت همه افراد جامعه در موضوع آب اظهارداشت: هیچ فرد یا دستگاهی وجود ندارد که در موضوع آب غیر مسئول باشد، لذا همه دستگاه‌ها به نوعی متولی مدیریت منابع آب هستند.
وی با تشبیه موضوع آب به فرهنگ عمومی تصریح نمود: آب، مثل فرهنگ عمومی است و همانگونه که متولی فرهنگ عمومی آحاد مردم جامعه اند، در موضوع آب نیز همه اشخاص، متولی مدیریت منابع آبی می‌باشند. به گفته وی؛ همه افراد جامعه باید در قبال این موضوع به وظیفه و مسئولیتشان عمل نمایند تا بتوانیم آب را به خوبی مدیریت کنیم. استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به اینکه پیش بینی‌ها، وجود تنش آبی را نشان می‌داد، لذا با بهره گیری از سوابق سال‌های قبل، قرارگاه آب را با محوریت معاونت هماهنگی امور عمرانی راه اندازی کردیم تا با استفاده از همه ظرفیت‌ها، اعم از سازمان‌های دولتی، بخش‌ها و نهادهای عمومی و نیز مردم، موضوع را مدیریت کنیم. ملانوری ضمن تقدیر از معاونت هماهنگی امور عمرانی و دیگر دستگاه‌های مرتبط، گفت: اعضای قرارگاه، موضوع آب را با حساسیت دنبال می‌کنند، لذا محورهایی که می‌توانند منابع آبی را مدیریت کنند، باید در دستور کار این حوزه قرار گیرند. به گفته وی؛ در حال حاضر تأمین آب شرب انسان و دام باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد. استاندار خراسان جنوبی از هدر رفت بالای آب در بخش‌های مختلف گفت و بیان داشت: با توجه به نوع آبیاری در کشاورزی، هدر رفت در این بخش بسیار بالاست. ملانوری با اشاره به میزان هدر رفت آب در صنعت، گفت: با تکنولوژی به کار رفته در بخش صنعت، مصرف آب مدیریت شده و آب به چرخه تولید بر می‌گردد. وی، هدر رفت آب در بخش شرب را نیز نامتعارف خواند وخاطر نشان کرد: میزان ۵ درصد هدر رفت آب در بخش شرب، مربوط به انشعابات غیر مجاز، خراب و خارج از شبکه آب بوده و بخش دیگری از ۴۲ درصد هدر رفت آب در شبکه آب روستایی و به میزان کمتر در شبکه شهری، مربوط به فرسودگی شبکه هاست. به گفته وی؛ با عنایت به اینکه آب، ضروری‌ترین موضوع استان است، بنابراین در توزیع اعتبارات هم باید به این مبحث توجه ویژه ای شود. استاندار خراسان جنوبی در ادامه به اهمیت و ضرورت آبرسانی سیار اشاره کرد و خاطرنشان کرد: از آنجایی که تأمین آب شرب مردم بخصوص در ماه‌های گرم سال، برای ما بسیار حائز اهمیت است، این موضوع باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد. ملانوری افزود: باید موضوع آب شرب در مناطقی که منابع آبی پایدار دارند، با وضعیت شکننده مواجهند، در تأمین آب شرب پایدار مشکل دارند و یا به نقطه بحرانی رسیده اند، احصاء و معرفی شوند.

ستاندار آذربایجان غربی:
مانع زدایی وتسهیل فرآیند سرمایه گذاری
در آذربایجان غربی سرعت گیرد
استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از برخی کم کاری و تعلل های مدیریتی در تسهیل جذب سرمایه گذاری گفت: مانع زدایی و تسهیل فرآیندهای سرمایه گذاری در آذربایجان غربی باید سرعت بگیرد.
محمدمهدی شهریاری در جلسه بررسی موانع پروژه‌های سرمایه گذاری اظهار کرد: این قابل قبول نیست که سرمایه گذاری ماه‌ها در راهرو ادارات سرگردان و بلاتکلیف بماند.
وی، در واکنش به گلایه برخی سرمایه گذاران از روند کند فرآیندهای سرمایه گذاری، خطاب به مدیران مربوطه تاکید کرد: امروز ایجاد اشتغال یک دغدغه جدی است. همه موظف هستیم با رعایت قوانین بالادستی از جمله حراست از منابع طبیعی و محیط زیست نسبت به تسهیل فرآیندهای سرمایه گذاری و ممانعت از خروج سرمایه‌ها از استان اقدام نمائیم.
شهریاری با اشاره به اینکه در این شرایط سخت اقتصادی داخلی و از سوی دیگر فرش قرمزی که دیگر استان‌ها و حتی کشورهای همسایه برای سرمایه گذاران پهن کرده اند، هر گونه کم کاری به بهانه وجود قوانین مزاحم قابل قبول نیست، افزود: اگر چه قوانین مزاحم در برخی مواقع در مسیر سرمایه گذاری موجب کُندی فرایند ها می‌شود اما این دلیل نمی‌شود مدیران ریسک پذیر و جسور نبوده و با شناخت دقیق از همه قوانین موجود در امر تسهیل سرمایه گذاری اقدام ننمایند.
استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: تا لحظه‌ای که مسئولیت داریم باید با جدیت کامل از تولید پشتیبانی کنیم تا فرصت‌های بیشتری برای اشتغال جوانان فراهم گردد.
شهریاری ادامه داد: بهبود محیط کسب و کار و تسهیل و رفع موانع تولید و نیز امنیت سرمایه گذاری جزو شاخص‌های مثبت اقتصادی استان بشمار می‌رود و این شاخص‌ها باید تقویت و زمینه حضور بیش از پیش سرمایه گذاری را موجب شود.
در این جلسه موانع سرمایه گذاری در سه پروژه بزرگ اقتصادی استان بررسی و دستورات لازم برای رفع آنها صادر شد.

گلایه نماینده مردم ماهشهر در مجلس:
انتقال آب خوزستان به استانی که یک کیلومتر
با دریا فاصله دارد
نماینده مردم ماهشهر در مجلس گفت: آب رودخانه زهره که در حال خشک شدن است به استانی در حال انتقال است که یک کیلومتر با دریا فاصله دارد و می توان با آب شیرین کن مشکل را حل کرد.
حبیب آقاجری با اشاره به اینکه از حدود ۳۲ هزار نفر از کارکنان منطقه ویژه فقط ۱۹ درصد آن بومی هستند، اظهار کرد: وقتی با وجود آلایندگی‌های بسیاری که مردم متحمل می‌شوند اما بیکاری باز هم داریم، آن وقت نارضایتی افزایش پیدا می‌کند.
نماینده مردم ماهشهر در مجلس تأکید کرد: یکی از خواسته‌های به حق نمایندگان خوزستان ابلاغ جذب ۷۰ درصدی از نیروهای بومی در شرکت‌ها و صنایع از جمله پتروشیمی‌هاست که هنوز محقق نشده است.
وی با طرح این سوال که «چرا باید مدیران پروازی باشد که روز یکشنبه وارد ماهشهر و چهارشنبه هم خارج شوند»، ادامه داد: بیشتر مدیران خوزستان به ویژه پتروشیمی‌های ماهشهر پروازی هستند و حتی یک مدیر اهل بندر امام و ماهشهر نداریم.
آقاجری بیان کرد: مردم جنوب خوزستان در فصل زمستان غرق فاضلاب می‌شوند و تابستان هم از کیفیت بد آب شرب رنج می‌برند؛ بودجه خوبی را باید به آب و فاضلاب شهرهای خوزستان اختصاص داد تا یک بار برای همیشه این مشکل استان حل شود.
بنا به گفته نماینده مردم ماهشهر در مجلس، بخشی از بودجه نفت باید برای توسعه و آبادانی به خوزستان اختصاص پیدا کند.
وی بیان کرد: چرا برای رودخانه زهره که خشک شده و جوابگوی تأمین آب در مسیر خودش هم نیست، تونل احداث کردند تا آب را به استان مجاور انتقال دهند؛ آن هم استانی که فقط یک کیلومتر تا آب دریا فاصله دارد و چرا به جای هزینه‌های هنگفت انتقال آب به آنها شیرین کن نمی‌رسانند.
نماینده مردم ماهشهر در مجلس گفت: دولت از نبود منابع مالی گلایه دارد ولی در مقابل پروژه‌های انتقال آب با اعتبارات سنگین در حال اجراست‌.