۵۲ میلیارد تومان وام به چایکاران و کارخانجات پرداخت شد
۵۲ میلیارد تومان وام به چایکاران و کارخانجات پرداخت شد

        رئیس سازمان چای کشور گفت: ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه ای و تسهیلات سرمایه در گردش برای حمایت از تولید و صنعت چای داخلی در سال ۹۹ در اختیار کشاورزان و کارخانجات فرآوری چای قرار گرفت. حبیب جهانساز گفت: در سال ۹۹ مبلغ ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و […]

 

 

 

 

رئیس سازمان چای کشور گفت: ۵۲ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه ای و تسهیلات سرمایه در گردش برای حمایت از تولید و صنعت چای داخلی در سال ۹۹ در اختیار کشاورزان و کارخانجات فرآوری چای قرار گرفت. حبیب جهانساز گفت: در سال ۹۹ مبلغ ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه‌ای به چای‌کاران و کارخانجات فرآوری چای پرداخت شد. وی افزود: در قالب تسهیلات سرمایه در گردش برای خرید نهاده‌ها و مواردی از این دست، به ازای هر هکتار ۳ میلیون تومان از طریق صندوق تخصصی چای در اختیار کشاورزان قرار گرفت. وی اظهار داشت: برای عملیاتی همچون انواع هرس، کف بری، تأمین ماشین آلات کشاورزی و استقرار سیستم‌های آبیاری تحت فشار نیز تسهیلات سرمایه‌ای با نرخ کارمزد ۴ درصد و با دوره بازپرداخت چهار ساله به چای‌کاران پرداخت شد.

 

 

 

دولت اقدام غیرقانونی خود درباره گندم را اصلاح کرد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه دولت اقدام غیرقانونی خود درباره نرخ گندم را اصلاح کرد، گفت: قیمت گندم باید ۵۸۰۰ تومان باشد و در جلسات آتی کمیسیون این مساله را بررسی خواهیم کرد. سید جواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه تذکر کمیسیون کشاورزی به دولت درباره نحوه قیمت گذاری گندم بود، گفت: شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک که بر اساس قانون تشکیل شده باید قیمت محصولات استراتژیک از جمله گندم را تعیین و اعلام کند اما شورای هماهنگی اقتصادی دولت اقدام به اصلاح قیمت گندم کرده بود و این موضوع، مورد اعتراض کمیسیون کشاورزی قرار گرفت. وی تاکید کرد: به دنبال تذکرات مجلس، شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک تشکیل جلسه داد و در این جلسه قیمت پایه گندم ۵,۰۰۰ تومان و نرخ گندم دوروم نیز ۵,۲۰۰ تومان تعیین و از سوی وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

 

 

تابلوهای تبلیغاتی پرمصرف در یک قدمی خاموشی

مدیر کل بین الملل توانیر گفت: اگر روشنایی‌ تابلوهای تبلیغاتی خارج از کیفیت مصرف متعارف باشد، پس از اعلام تذکر، برخورد لازم صورت می‌گیرد. ابوذر صالحی با اشاره به اقداماتی که برای مقابله با استفاده بیش از حد از برق در تابلوهای سطح شهر انجام شده است، گفت: در واقع مدیریت تمامی تابلو‌های سطح شهر با شرکت‌های توزیع است، برای گذر موفق و بدون خاموشی از پیک بار، تعدیل روشنایی بزرگراه‌ها را اجرایی کردیم و برای این مسئله نیز تدابیر زیادی در نظر گرفته شده است و هدف این بوده که بتوانیم میزان مصرف برق را در ساعاتی که میزان تردد کمتر است، مدیریت کنیم. او ادامه داد: به طور کلی تمامی تابلو‌های سطح شهر ملزم به استفاده از لامپ کم مصرف هستند و اینکه خط قرمز ما تامین برق خانگی است، توصیه ما مدیریت مصرف است.

 

 

 

 

رشد اجاره‌بها علیرغم شرایط کرونایی

بازار اجاره‌بها بدون توجه به مصوبات ستاد کرونا شاهد رشد نرخ‌هاست با این وجود در برخی محلات می توان با ودیعه ۱۵۰ میلیون تومانی، فایل های اجاره نسبتا مناسب پیدا کرد. در حالی که بازار اجاره سال گذشته با اجرای ۳ مصوبه مهم ستاد ملی کرونا مبنی بر «الزام موجران به تمدید قراردادهای اجاره از سال گذشته و عدم امکان فسخ قرارداد»، «تعیین سقف اجاره بها در تهران و سایر شهرها» و «اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران» تا حدودی از تلاطمات به دور ماند، اما امسال علی رغم اعلام تمدید اعتبار این مصوبات تا تیر ماه سال جاری از سوی وزیر راه و شهرسازی، بازار اجاره مسکن با وضعیت خوبی روبه رو نیست. به گفته تعدادی از مشاوران املاک، اجاره بها در برخی محله‌های گران قیمت تهران ۷۰ تا ۱۰۰ درصد نسبت به سال گذشته داشته است.

 

 

 

هیچ فولادی گم نشده است

سرپرست معاونت امور معادن و امور معدنی وزارت صمت با رد موضوع اختلاف ۲.۶ میلیون تنی در آمار تولید و مصرف فولاد، گفت: این اختلاف تنها ۳۰۰ هزار تن و مربوط به موجودی انبار واحد‌های تولیدی است. اسدالله کشاورز در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر گم شدن ۳ میلیون تن فولاد در آمار سال گذشته، اظهار داشت: رقم ۲.۶ میلیون تن اعلام شده درباره اختلاف آمار تولید و مصرف فولاد طی سال ۹۹ صحیح نیست. وی افزود: تولید واقعی شمش فولاد ۲۹ میلیون تن بوده است که به میزان ۲۲.۲ میلیون تن مصرف و میزان صادرات ما حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بوده است . پس اختلاف تنها ۳۰۰ هزار تن است‌ و کسری که مشاهده می‌کنید گم نشده و به میزان موجودی کف انبار واحد‌های تولیدی مربوط است.