۵ شهرستان استان سمنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند
۵ شهرستان استان سمنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

استاندار سمنان گفت: هم اکنون پنج شهرستان شامل سمنان، دامغان، شاهرود، گرمسار و مهدی‌شهر در وضعیت قرمز، میامی و آرادان در وضعیت زرد و سرخه در شرایط نارنجی به سر می برند. علی رضا آشناگر پس از نشست ستاد مقابله با کرونای کشور و در جمع خبرنگاران به میزبانی استانداری سمنان با بیان اینکه متأسفانه همزمان با […]

استاندار سمنان گفت: هم اکنون پنج شهرستان شامل سمنان، دامغان، شاهرود، گرمسار و مهدی‌شهر در وضعیت قرمز، میامی و آرادان در وضعیت زرد و سرخه در شرایط نارنجی به سر می برند.
علی رضا آشناگر پس از نشست ستاد مقابله با کرونای کشور و در جمع خبرنگاران به میزبانی استانداری سمنان با بیان اینکه متأسفانه همزمان با سیر صعودی در سرایت بیماری کرونا در استان، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز کاهش پیدا کرده است، تاکید کرد: از ابتدای روند مقابله با بیماری کرونا در کشور، استان سمنان بر اساس گزارش‌ها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمعات، استان نمونه‌ای بود،
وی افزود: امروز بر اساس گزارش‌های ارائه شده، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافته که باید تلاش کنیم تا مجدداً میزان توجه به موارد و مسائل بهداشتی افزایش پیدا کند؛ چرا که حتی پس از انجام واکسیناسیون عمومی، توجه به پروتکل‌های بهداشتی منتفی نخواهد شد.

شرایط سمنان و دوری از تجمعات
استاندار سمنان با بیان اینکه تنها شهرستان‌های آرادان و میامی در وضعیت رنگ‌بندی زرد قرار دارند.، گفت: شهرستان سرخه در شرایط رنگ بندی نارنجی قرار داشته و مابقی استان در حالت رنگ بندی قرمز قرار گرفته که به همین واسطه ناگزیر به اعمال محدودیت‌ها در سطح استان هستیم.
آشناگر با بیان اینکه هیئت‌های مذهبی همکاری خوب داشتند، اما نیاز است در جشن‌ها و اعیاد این همکاری‌ها افزایش پیدا کند، چرا که تجمعات باعث وارد آمدن خسارت‌های جبران ناپذیری به جان مردم خواهد شد، ابراز داشت: نیاز است فرمانداران به صورت جدی با برگزاری جلسات شهرستان مدیریت مقابله با کرونا پای کار بوده و کنترل ورودی و خروجی را در دستور کار قرار دهند.
وی افزود: اینکه ما در کریدور شرق به غرب کشور قرار داریم، خود می‌تواند در صورت عدم توجه به ترددها و ورود و خروج‌ها، باعث افزایش سرایت بیماری شود که لازم است اعمال محدودیت‌ها در این حوزه با جدیت انجام شود

کاهش پروتکل‌ها انجام نشود
نوید دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه شرایط رعایت پروتکل‌ها کاهش پیدا کرده که نیاز است تا در این خصوص توجه‌ها افزایش پیدا کند، گفت: روند ابتلاء به بیماری کرونا در استان به شدت صعودی است و در اغلب نقاط کشور، روند مشابهی را در بحث سرایت بیماری کرونا شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه این روزها مراسم‌های جشن بسیاری برگزار شده لذا فرمانداران نسبت به این مهم توجه خاص داشته باشند، تاکید کرد: تاکنون در حوزه مدیریت و مقابله با کرونا در استان، در بحث دارو با هیچ‌گونه کمبودی مواجه نبودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران :
ظرفیت کادر درمانی ارائه خدمات کامل اشباع شده است
آمار بستری شدگان کرونایی در مازندران از سه هزار نفر فراتر رفته است و از این میزان حدود ۴۰۰ نفر دربخش‌های ویژه بستری هستند و کمبود تخت سبب شده تا تخت‌های سیار در نمازخانه‌های برخی بیمارستان‌ها از جمله رامسر دایر شود.
سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه دو هزار و ۱۱۸ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه بستری هستند، شمار بستری شدگان در مراکز درمانی بابل را ۹۱۸ نفر ذکر کرد.
وی با اظهار اینکه حدود ۴۰۰ نفر در بخش‌های ویژه بستری هستند، به خستگی کادر درمان اشاره و اضافه کرد: این کارکنان در صف مقدم مبارزه با کووید ۱۹ حاضر هستند و بسیاری از آنان تا مرز شهادت در دفاع از سلامت مردم پیش رفتند.
وی با بیان اینکه کار درمان در اوج خستگی همچنان باید در برابر موج بزرگ‌تر بیماری در صف مقدم باقی مانند، گفت: تکمیل ظرفیت بستری بیمارستان‌ها فقط به معنای اشغال تخت نیست بلکه این مسئله با افزودن تخت‌های سیار و بیمارستان‌های صحرایی قابل جبران است ولی ظرفیت کادر درمانی ارائه خدمات کامل اشباع شده است و تخت و تجهیزات بدون حضور کارکنان آموزش دیده و آماده به کار نمی‌تواند بیماران را نجات دهند.
موسوی با بیان اینکه ظرفیت جسمی و روانی کادر نظام سلامت در تمام عرصه‌ها به حد اشباع نزدیم شده است، ادامه فشار فزاینده را سبب افت شدید عملکرد دانست و از مردم خواست تا به پروتکل‌ها توجه ویژه ای داشته باشند و از سفر و دورهمی به شدت پرهیز کنند.

رئیس سازمان شیلات ایران خبر داد؛
تحویل ۵۰ هزار قطعه بچه فیل ماهی خاویاری
به بخش خصوصی
رئیس سازمان شیلات ایران گفت: ۵۰هزار قطعه بچه ماهی خاویاری گونه فیل ماهی(بلوگا) امسال به بخش خصوصی تحویل داده شد.
نبی الله خون میرزایی در بازدید از بخش‌های مختلف یک مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی گفت: ۵۰ هزار قطعه بچه ماهی خاویاری گونه فیل ماهی) بلوگا( امسال به بخش خصوصی تحویل داده شد.
رئیس سازمان شیلات ایران افزود: این مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی یکی از مراکز استراتژیک شیلاتی کشور است که هم در زمینه تکثیر بچه ماهیان برای بازسازی ذخایر آبزیان دریایی ایفای نقش می‌کند و هم در تأمین بچه ماهیان ارزشمند خاویاری برای بخش‌های خصوصی که گام مهمی درجهت حفظ و احیای نسل باارزش خاویاری است.
میرزایی امکانات و تجهیزات ویژه تکثیر و محیط‌های کشت، سالن‌های تکثیر، انگوباسیون و همچنین استخرهای پرورش و نیز حضور نیروهای متخصص و مجرب را بسیار مهم و باارزش دانست و گفت: استفاده از تکنولوژی‌های نوین و نوسازی تأسیسات و تجهیزات مرکز ازجمله اموری است که با تأمین اعتبارات باید کاستی‌ها را برطرف و آن تجهیزات را بروز کنیم.
مدیرکل شیلات مازندران هم با اشاره به عملکرد مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی شهید رجایی ساری در سال ۱۳۹۹، در تکثیر مصنوعی بچه ماهیان سفید و خاویاری برای بازسازی ذخایر آبزیان دریایی را از لحاظ کمی و کیفی مطلوب و با پیشرفت ۱۰۰ درصدی اعلام کرد.
حسن اسحاقی افزود: شیلات مازندران در راستای مأموریت خود در بازسازی ذخایر آبزیان دریایی چه به صورت تکثیر طبیعی و چه به صورت نیمه مصنوعی امسال عملکرد قابل قبولی داشته است.