۸۰۰ پرونده رد صلاحیت به هیات عالی ارجاع شد
۸۰۰ پرونده رد صلاحیت به هیات عالی ارجاع شد

  رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی تهران گفت: بیش از ۸۰۰ نفر از کسانی که به رد صلاحیت خود توسط هیات‌های اجرایی اعتراض داشتند تاکنون با مراجعه به هیات عالی شکایت خود را ثبت کرده‌اند. به گزارش خانه ملت، احمد نادری افزود: فردا آخرین روزی است که افراد می‌توانند با حضور در […]

 

رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی تهران گفت: بیش از ۸۰۰ نفر از کسانی که به رد صلاحیت خود توسط هیات‌های اجرایی اعتراض داشتند تاکنون با مراجعه به هیات عالی شکایت خود را ثبت کرده‌اند.
به گزارش خانه ملت، احمد نادری افزود: فردا آخرین روزی است که افراد می‌توانند با حضور در هیات عالی نظارت بر انتخابات اعتراض خود را نسبت به رد صلاحیت خود ثبت کنند و پس از آن بررسی‌ها توسط هیات سه نفره آغاز می‌شود.
نادری اظهار داشت: از صبح ۱۳ اردیبهشت ۱۰ روز زمان برای بررسی نظر هیات‌های اجرایی و دلایل داوطلبان صرف خواهد شد و پس از آن نظر نهایی به فرمانداری اعلام خواهد شد و فرمانداری نتیجه را به داوطلبان منتقل خواهد کرد.
نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: روزانه حدود ۳۰۰ نفر مراجعه و اعتراض خود را ثبت می‌کنند البته ما به حدود ۸۰ درصد مواردی که توسط هیات های اجرایی رد صلاحیت شده بودند در همان زمان روند بررسی را رسیدگی کردیم اما بر اساس قانون، بار دیگر این اعتراضات را واکاوی خواهیم کرد.

وزیر خارجه عراق هم دیدار ظریف با مسئولان آمریکایی را تکذیب کرد
وزیر خارجه عراق ادعاها درباره دیدار ظریف با مسئولان آمریکایی در سفر اخیرش به بغداد را تکذیب کرد.
به گزارش المستقله، فواد حسین، وزیر خارجه عراق دیروز (شنبه) در اظهاراتی ادعاها درباره دیدار محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با رئیس سازمان سیا در عراق را تکذیب و خاطرنشان کرد: وزیر خارجه ایران که هفته گذشته سفری به بغداد داشت جز با مسئولین عراقی با هیچ شخص دیگری دیدار نکرد.
وی همچنین با اشاره به دخالت های آمریکا در عراق تاکید کرد که دلیل اعتراضات ماه اکتبر عراق تقابل‌های منطقه‌ای و بین المللی است.
به گزارش ایسنا، پیش از این نیز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در بیانیه‌ای گزارش‌ها درخصوص دیدار بیل برنز، رئیس این سازمان با مقامات ایرانی را در بغداد تکذیب کرد.
جوئی هود، دستیار سرپرست امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا هم با تکرار بیانیه سیا اعلام کرد که هیچ‌گونه دیدار بین بیل برنز و مقامات ایرانی در منزل فواد حسین، وزیر خارجه عراق روی نداده است.

ادامه تحرکات ایذایی عناصر ضد انقلاب علیه تیم مذاکره‌کننده در وین
همزمان با برگزاری مذاکرات درباره احیای برجام، جمع معدودی از عناصر وابسته به گروهک منافقین و یا سلطنت‌طلب به تحرکات ایذایی خود از طریق فحاشی علیه تیم مذاکره کننده و اعضای تیم ادامه می دهند.
در حالی که رایزنی های فشرده بین هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و طرف های برجام برای تفاهم بر سر احیای کامل برجام و رفع تحریم های ظالمانه و غیرانسانی علیه کشورمان ادامه دارد، جمع معدودی از عناصر وابسته به گروهک منافقین و یا سلطنت طلب که از چندین روز قبل اقدام به برپایی چادری در مقابل درب ورودی هتل محل برگزاری مذاکرات کرده اند، به تحرکات ایذایی خود از طریق فحاشی علیه تیم مذاکره کننده و اعضای تیم ادامه می دهند.
این افراد با ناسزاگویی علیه تیم مذاکره کننده و توزیع نوشته هایی بین عابران خواستار توقف مذاکرات و لغو کامل برجام از سوی کشورهای اروپایی هستند.
تعداد این افراد کمتر از ده نفر است و به نحو کاملا محسوس توسط یکی از عناصر وابسته به شبکه ایران اینترنشنال هماهنگ می‌شوند.
استفاده از بلندگوهای قوی تعبیه شده در پیاده روی مقابل هتل محل مذاکرات، باعث سلب آسایش ساختمان های اطراف و عابران شده که حتی باعث درگیری یکی از این افراد با پلیس شد.
پلیس اتریش حفاظت کامل از محل مذاکره و هیات های مذاکره کننده را به عهده داشته و اجازه نزدیک شدن این افراد را نمی دهد.

تغییر لحن آشکار عربستان در قبال ایران از نگاه یک نشریه آمریکایی
یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به اظهارات جدید ولیعهد سعودی درباره ایران، آن را یک تغییر لحن آشکار از رویکرد تهاجمی عربستان درقبال ایران دانست و نوشت که این تغییر موضع سعودی ها ناشی از ناامیدی آنها از دست بالا پیدا کردن در درگیری‌های نظامی‌شان است.
به گزارش ایسنا، نشریه کریستین ساینس مانیتور در گزارش خود به بررسی تاثیر بهبود روابط تهران و ریاض بر منطقه پرداخت و نوشت: شش سال پیش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و پدرش ملک سلمان، سیاست محتاطانه سنتی عربستان را به یک سیاست خارجی تهاجمی برای رویارویی با ایران و نیروهای مورد حمایتش، از جمله در یمن تغییر جهت دادند.
اما بن سلمان در یک مصاحبه تلویزیونی در هفته گذشته خواستار غلبه دو کشور بر اختلافاتی شد که منطقه را دچار انشقاق کرده است. وی گفت: ما نمی خواهیم شرایط ایران دشوار باشد. برعکس، ما می خواهیم ایران رشد و شکوفایی پیدا کند.
این، یک تغییر لحن آشکار از سوی کسی به شمار می آید که پیش از این گفت وگو و همکاری با ایران را غیرمحتمل دانسته بود. اما اگرچه این، نشانگر تغییر عربستان از سیاست تقابل درخصوص ایران است که نتوانسته به اهداف خود دست یابد، لحن آشتی جویانه و گفت وگوها چیزی عمیق تر را نشان می دهد: درک این که این دو رقیب می توانند در کنار هم وجود داشته باشند، حتی اگر با هم موافق نباشند.
این تفاهمی است که می تواند زندگی در منطقه را بهبود بخشد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز پنج شنبه از رویکرد گفت وگو محور عربستان استقبال کرد و در بیانیه ای گفت: با دیدگاه های سازنده و روش گفت وگو محور، این دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات، وارد فصل تازه ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه ای شوند.
رقابت سعودی و ایران که خاورمیانه را شکل داده، ممکن است از یک جنگ نه چندان سرد نبردهای نیابتی به یک صلح ملایم تبدیل شود که در آن همکاری امکان پذیر است. منطقه باید منتفع شود. برخی می گویند تغییر کامل در لفظ و لحن سعودی ها ناشی از ناامیدی از دست بالا پیدا کردن در درگیری های نظامی اش است. اما دیگران آن را فرصت یابی زیرکانه ای از تعامل دولت بایدن و ایران می دانند.
گریگوری گاوس، رئیس بخش امور بین الملل در دانشگاه ای اند ام تگزاس می گوید: عربستان در یمن پیروز نشد، در سوریه برنده نشد، در لبنان پیروز نشد. سیاست تقابلی با ایران واقعا موفق نبوده و شکست این سیاست تهاجمی احتمالاً منجر به تجدید نظر در مواضع ریاض شده، اما ارتباط دولت جدید ایالات متحده با ایران نیز یک عامل محرک است. اما مذاکرات و شاخه زیتون سعودی برای منطقه ای که در اثر جنگ های نیابتی و رقابت منطقه ای از هم پاشیده شده، چه معنایی می تواند داشته باشد؟
به گفته ناظران، تنش زدایی به جای حل اختلافات اساسی، احتمالاً روی مناطق فوری با منافع مشترک، مانند امنیت دریایی متمرکز خواهد شد. حسین ایبیش، محقق ارشد موسسه کشورهای عربی خلیج فارس مستقر در واشنگتن معتقد است: اگر آنها به شکل عملیاتی گفت وگوها را آغاز کنند، بدیهی ترین نقطه برای شروع همانجایی است که سایر کشورهای حوزه خلیج فارس هم با ایران رایزنی کرده اند، یعنی امنیت دریایی.