اشاره: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به سؤالات آن‌ها درباره آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پاسخ داد. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نشست سه جانبه گفت: نسبت به نشست سران ایران، روسیه و ترکیه خوشبینیم ،این اجلاس برای منطقه موفق و […]

اشاره: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به سؤالات آن‌ها درباره آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پاسخ داد. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نشست سه جانبه گفت: نسبت به نشست سران ایران، روسیه و ترکیه خوشبینیم ،این اجلاس برای منطقه موفق و کارآمد خواهد بود.

 

 

قاسمی  با اشاره به  نشست سران ایران، روسیه و ترکیه  درباره سوریه که  ۱۶ شهریور در ایران برگزار می شود، گفت: به آن خوشبین هستم، زیرا  این اجلاس می تواند برای منطقه ، مردم سوریه و مبارزه با تروریسم موفق و کار آمد باشد.

وی مذاکرات آستانه را موفق و تنها روند موجود خواند و خاطرنشان کرد: ایران و اروپا درباره سیستم مالی و بسیاری از سیستم‌های دیگر در حوزه‌های پولی، سرمایه گذاری، صنایع و دیگر مسائل اقتصادی صحبت و تبادل نظر کرده‌اند و در این زمینه طرح‌هایی را دریافت کرده‌ایم، ولی جزییات آن را در حال حاضر ارائه نمی‌کنم.

سخنگوی وزارت خارجه  با اشاره به پیشنهادات ارائه شده  از سوی اروپا گفت: این پیشنهادات هنوز انتظار ایران را برآورده نکرده و به مرحله نهایی نرسیده است. امیدواریم اروپا بتواند در زمان باقیمانده از این آزمون بزرگ سربلند بیرون بیاید و رضایتمندی ایران را تامین کند.

قاسمی  درباره عملیات نظامی در ادلب عنوان کرد: یکی از موضوعات پیچیده امروز در سوریه، منطقه  ادلب به عنوان آخرین سنگر شورشیان مخالف دولت این کشور است و دولت سوریه برای پایان دادن به این فاجعه مصمم است.

وی  ادامه داد: دولت سوریه حق دارد با تروریست ها در این منطقه مبارزه کند و ایران همچنان به عنوان حامی دولت سوریه حضور دارد و کمک های مستشاری را تا زمانی که دولت دمشق بخواهد، ادامه خواهد داد.

در ادامه این نشست سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با دستور ویژه رئیس جمهور به وزارت خارجه برای مهار آتش سوزی هورالعظیم ، خاطرنشان کرد: وزارت خارجه از طریق سفارت ایران در بغداد و کنسولگری ایران در تماس دائم با مقامات عراقی است و بیشترین تلاشی که ایران می توانسته انجام دهد انجام داده و خواهد داد.امیدوارم این مساله هر چه زودتر پایان یابد و در یک تعامل برای مهار این فاجعه بتوانیم بدون هیچ نیازی به محاکم و عناصر ثالث موضوع را حل کنیم.

قاسمی با اشاره به حواشی ایجاد شده در مورد زائران عراقی، افزود: مطالب مطرح شده مربوط به عراق در هفته های اخیر، جنگ روانی گسترده‌ای برای تخریب روابط ایران و عراق است.

سخنگو وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مربوط به تحولات سیاسی عراق، اتهامات مطرح شده علیه ایران را بی اساس خواند و عنوان کرد: استقلال و تمامت ارضی عراق برای ما حیاتی و مهم است.از هر آنچه مورد قبول مردم و نمایندگان پارلمان عراق باشد، استقبال می کنیم. ما با هر دولت منتخب از هر حزبی در عراق، همکاری می کنیم و حق مردم این کشور است که خودشان انتخاب کنند.

وی همچنین در زمینه  کمیته آب بین ایران و افغانستان، خاطرنشان کرد: در این زمینه تا حد زیادی به انتهای کار رسیده‌ایم و مراحل پایانی را طی می‌کند. بحث آب و موضوع هیرمند همیشه بین مقامات دو کشور مطرح بوده و حسن نیتی  وجود داشته است و در همین راستاهم  در کنار ۴ کمیته، کمیته آب هم تشکیل شده است.

قاسمی ادامه داد: اتفاق جدیدی در این زمینه صورت نگرفته و مساله خاصی به وجود نیامده ، جز شیطنت کانون هایی که علاقه‌مندند روابط ایران و افغانستان چه در بحث آب و چه مسائل دیگر با مشکلاتی مواجه کنند . روابط ما در حوزه آب رو به جلو بوده و امیدوارم با به انتها رسیدن کار این کمیته، تا حدودی از این فضاسازی‌ها جلوگیری و این موضوع خاتمه یابد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا زمان و مکان دقیق گفت و گو های ایران و چهار به علاوه یک که قرار است در سطح وزاری خارجه در اروپا و همچنین در ایران برگزار شود، مشخص شده است؟ گفت: هنوز تصمیم  قطعی در این زمینه گرفته نشده است و تاریخ و مکان قطعی برای مذاکرات تنظیم نکرده ایم و باید منتظر آینده باشیم، چراکه تنظیم اجلاس  چند جانبه میان کشورها سخت و زمان بر است.

 

 

 

در ادامه این دیپلمات کشورمان در رابطه با اینکه آیا پیمان مالی سه جانبه بین سه کشور ترکیه و روسیه و تهران ایجاد خواهد شد؟ توضیح داد:  فعلا تا بعد از مذاکرات سران سه کشور نمی توانم چنین مطلبی را تایید کنم، چراکه در این نشست موضوعات و دستور کارهای مختلفی دارد که مورد بحث و گفت و گو قرار خواهد گرفت.