خانه‌های قدیمی که از نسل‌های گذشته باقی مانده اند و ما و آیندگان به آن ‌ها به چشم آثار باستانی نگاه می‌ کنیم. خانه هایی که نه فقط در ایران بلکه در تمام دنیا وجود دارند و در گوشه گوشه این جهان پهناور می توان پیدا کرد. در کشور ما ایران نیز در شهرهای مختلفی […]

خانه‌های قدیمی که از نسل‌های گذشته باقی مانده اند و ما و آیندگان به آن ‌ها به چشم آثار باستانی نگاه می‌ کنیم. خانه هایی که نه فقط در ایران بلکه در تمام دنیا وجود دارند و در گوشه گوشه این جهان پهناور می توان پیدا کرد. در کشور ما ایران نیز در شهرهای مختلفی مانند کاشان، تبریز و تهران می‌توان نمونه‌های برجسته ‌ای از آن را مشاهده کرد. اما بسیاری از افراد خلاق و زبده دست به ابتکار زده و با تغییراتی در این خانه ها از آن به عنوان هاستل استفاده می کنند و از گردشگران خارجی پذیرایی می کنند و به این طریق درآمدزایی می کنند.
یکی از این خانه های تاریخی و ارزشمند در یکی از محله ها و بافت های تاریخی و قدیمی تهران قرار دارد. خانه ای قدیمی در محله پامنار که روزگاری خانه پهلوان رزاز بود. اما اکنون توسط یکی از فعالان گردشگری تغییر کاربری داده و قرار است از اول ژانویه پذیرای گردشگران خارجی باشد.
این فعال گردشگری یکی از دلایل کارش را سفرهای ارزان قیمت سفرهای خارجی عنوان کرد و گفت: چندین سال است که در حوزه تورهای ورودی از کشورهای مختلف فعالیت می کنم و مدتی با رکورد و رشد ورود گردشگر مواجه شدیم در این راستا به این فکر افتادم که می بایست محلی سنتی را برای اقامت گردشگران داشته باشم.
علی جعفرنژاد ادامه داد: من علاقه داشتم که چنین اقامتگاهی را در تهران ایجاد کنم بنابراین محله های قدیمی تهران را خوب جستجو کردم تا رسیدم به این خانه که چون در آن افراد سکونت داشتند سالم تر بود وگرنه عموم خانه های تاریخی که من دیدم رو به ویرانی بودند و عملا قابل استفاده نبودند و چون بافت تجاری در حال بلعیدن این خانه هاست معمولا زمین خانه های قدیمی را به قیمت زمین تجاری می فروشند.
سرمایه گذار این هاستل افزود: برای همین این خانه ها رو دست فروشنده ها مانده است مشکل دیگر این است که بسیاری از این خانه ها ورثه زیادی دارند و این کار خرید آنها را مشکل تر می کند من خانه ای را مد نظر داشتم که بعدا متوجه شدم بیشتر از ۴۰ ورثه دارد.
این فعال گردشگری که در حین انتخاب خانه متوجه شد خانه متعلق به سیدحسن شجاعت معروف به پهلوان رزاز از پهلوانان نامی اواخر دوره قاجار و پهلوی اول است،گفت: زندگینامه این پهلوان در قالب کتابی تحت عنوان «آخرین زنگی زمانه» در سال ۸۴ به چاپ رسیده و گفته می‌شود این خانه در دوره‌ای نیز لوکیشن سریال زیرزمین بوده، تمام این عوامل دلیلی شد بر اصرار من در خصوص مرمت و احیای خانه‌ای تاریخی در بافت تاریخی شهر تهران،‌به هر تقدیر در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ خانه خریداری و بازسازی آن آغاز شد.
وی گفت: تقریبا ۵۰ درصدمعماری خانه شبیه آن چیزی است که قبلا وجود داشته و بیش از ۸۰ درصد زیرزمین همانی است که حدود ۱۵۰ سال پیش بوده و تا الان بیش از سه میلیارد تومان برای خرید، مرمت، بازسازی و آماده‌سازی این هاستل با معماری کلاسیک هزینه شده است.