سه‌شنبه ۱۱ دی‌ماه ۹۷ جلسه‌ای مشترک با حضور اعضا هیأت مدیره دو «انجمن سینماداران ایران» و «انجمن صنفی کارفرمایی مؤسسات پخش فیلم سینمایی استان تهران» در محل انجمن سینماداران تشکیل شد. در این جلسه موضوعاتی در ارتباط با مسایل و مشکلات پخش و اکران فیلم‌های سینمایی‌ و موضوعات مشترک میان سینما و پخش‌کنندگان مورد بحث […]

سه‌شنبه ۱۱ دی‌ماه ۹۷ جلسه‌ای مشترک با حضور اعضا هیأت مدیره دو «انجمن سینماداران ایران» و «انجمن صنفی کارفرمایی مؤسسات پخش فیلم سینمایی استان تهران» در محل انجمن سینماداران تشکیل شد.
در این جلسه موضوعاتی در ارتباط با مسایل و مشکلات پخش و اکران فیلم‌های سینمایی‌ و موضوعات مشترک میان سینما و پخش‌کنندگان مورد بحث قرار گرفت که از جمله آن می‌توان به این موضوعات اشاره کرد:
سرگروه‌های سینمایی و آیین نامه اکران در سال آینده
کمک به سینماهای ضعیف با ایجاد اکران‌های همزمان فیلم‌های قوی
تلاش در جهت رفع مشکل مطالبات معوق فیلم‌ها از سینماها
تعامل بیشتر دو صنف در حل مشکلات صنفی بجای مراجعه به نهادهای دولتی و دوری از بوروکراسی‌های اداری
در پایان مقرر شد کارگروهی متشکل از سه عضو از هر انجمن با تشکیل جلسات منظم نسبت به موضوعات مورد هدف، مشکلات پیش روی اکران فیلم در سینماها و مسایل مبتلابه دو صنف، راه‌کارهای عملی اندیشیده و نسبت به اجرای شیوه‌های برون رفت اقدام شود.
در این نشست محمدقاصد اشرفی، منصور نورپور، مصطفی هاشمی، محمدرضا صابری، غلامرضا فرجی و علی‌اصغر جلیلی از انجمن سینماداران ایران و همچنین علی سرتیپی، مرتضی شایسته، مهدی صباغ‌زاده، سعید خانی، بیژن امکانیان و همایون امکانیان از سوی انجمن صنفی کارفرمایی مؤسسات پخش سینمای استان تهران در محل انجمن سینماداران حضور داشتند.
نویسنده دغدغه‌مند از «آزار جنسی» می‌نویسد
فائزه دائمی که در کتاب «آوا در آینه» به موضوع آزار جنسی بچه‌ها پرداخته است، در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پرداختن به این موضوع اظهار کرد: یک‌ نفر باید کتاب تألیفی در زمینه آزار جنسی برای نوجوانان می‌نوشت زیرا ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که نیاز به این موضوع مشخص است و حتی به سوال نیاز ندارد.
او افزود: من برای این‌که کتاب دچار ممیزی نشود، سعی کردم درباره اتفاقاتی که در داستان می‌افتد، با ابهام صحبت کنم، طوری که مخاطب به آن فکر کند و ببیند نشانه‌ای که این‌جا وجود دارد می‌تواند به چه چیزی اشاره کند. ما نمی‌دانیم آزار جنسی که این دختر تجربه کرده در چه حدی است و دقیقا چه اتفاقی برای او می‌افتد. سعی کردم با خط قرمزها مماس شوم اما از آن‌ها نگذرم. فکر می‌کنم دلیل این‌که کتاب موفق شد مجوز بگیرد همین است.
این نویسنده جوان خاطرنشان کرد: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که هر روز خبرهایی در زمینه آزار جنسی می‌شنویم اما راهکاری برای جلوگیری از این اتفاق نداریم و نمی‌دانیم در دل نوجوانی که این اتفاق برایش می‌افتد، چه می‌گذرد. صرفا داریم خبر می‌شنویم و این خبرها به آمار تبدیل می‌شوند. ما خبرها را موشکافی نمی‌کنیم تا ببینم چه اتفاقی می‌افتد، راه‌کار ما برای مقابله با آن‌ چیست و خانواده‌ها و نوجوان‌ها چه کاری باید انجام بدهند. اگر این اتفاق برای کسی بیفتد معمولا اولین کسی که انگشت اتهام به سمتش دراز می‌شود خود نوجوان است، به او می‌گویند حتما مشکل از خودت بوده. اتفاقا در متن به این موضوع اشاره کردم و حتی در پشت جلد کتاب هم این موضوع را آورده‌ام.
دائمی با بیان این‌که کتاب‌های تألیفی درباره آزار جنسی و تربیت جنسی کم است، گفت: خوشبختانه در حوزه کودک کتاب‌ها بیشتر است اما در حوزه نوجوان من کتاب تألیفی ندیده‌ام، اما کتاب ترجمه وجود دارد؛ مثلا کتاب «یه چیزی بگو». مسئله‌ای که وجود دارد این است که این کتاب‌ها با توجه به فرهنگ و بوم ما نوشته نشده‌ است و ما به کتاب‌های تألیفی در این زمینه نیاز داریم.
او در ادامه متذکر شد: نوجوانان و کودکان مانند یک لوح سفید هستند، بنابراین اولین خوراکی که به آن‌ها داده می‌شود، بسیار مهم است. اگر فضا را برای تولیدات داخلی باز نگذاریم مسلما کتاب‌های ترجمه جایگزین‌شان می‌شود. البته این موضوع در زمینه فیلم هم صدق می‌کند. بچه‌ها الان به اینترنت و ماهواره دسترسی دارند، اما این کتاب‌ها و فیلم‌ها مناسب بوم و فرهنگ‌شان نیست. اگر فضا برای تئاتر، سینما و تلوزیون باز باشد می‌توانیم از ظرفیت‌های بسیاری که در این زمینه وجود دارد استفاده کنیم، در غیر این صورت این لوح‌های سفید با خوراک‌های دیگر که شاید مناسب نباشد پر می‌شود.
این نویسنده در پایان از انتشارت فنی تهران و معصومه یزدانی برای فراهم کردن فضایی برای نوشتن این کتاب، و فریدون عموزاده خلیلی به عنوان دبیر ادبی این مجموعه تشکر کرد و گفت: «آوا در آینه» کتابی است که اگر خوانده شود و نوجوانان سراغش بروند، با توجه به این‌که کتابی برای تربیت جنسی نوجوانان است، فکر می‌کنم راهگشا باشد. امیدوارم بیشتر از این کتاب‌ها در بازار کتاب ببینیم.
عکاسان ایرانی منتخب جوایز عکاسی بروکلین شدند
در جوایز عکاسی بروکلین که در شهر نیویورک برگزار شد، «تاریکی» از سعید عرب‌زاده برنده مدال برنز سالن (بخش مونوکروم) و عکس «شخم زدن» از امین دهقان برنده روبان سالن (بخش فتوژورنالیسم) شد.
در این رویداد هنری که در شش بخش زیر نظر فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) و انجمن عکاسی آمریکا (PSA) برگزار شد، آثاری از عکاسان عضو کلوپ فوکوس (نمایندگی فیاپ در ایران) در بخش‌های مختلف شامل سعید عرب زاده، امین دهقان، رضا عاملی‌پور، احمد خطیری، امین زمزم، علی سامعی، بهرام یزدان پناه، طالب حیدری، هوتن باباپور و امیرحسین هنرور پذیرفته شدند.
در جوایز عکاسی بروکلین، مدال طلای بخش مونوکروم به «چشم» از کشور هند و مدال طلای بخش عکس‌های رنگی به «فیل اتوشا» از اتریش رسید. همچنین در بخش عکاسی طبیعت، سفر، فتوژورنالیسم و خیابانی نیز آثاری از کشورهای آرژانتین، چین و برزیل موفق به کسب مدال طلا شدند.