امضا تفاهم‌نامه همکاری فنی بین شرکت راه آهن و صاایران
امضا تفاهم‌نامه همکاری فنی بین شرکت راه آهن و صاایران

    زهرا ایران‌شاهی / تفاهم نامه همکاری از سوی سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و سرتیپ شاهرخ شهرام، مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) به امضا رسید. این تفاهم نامه همکاری در راستای تامین، تولید، تعمیر و خدمات پشتیبانی فنی نیازمندی های شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران بر […]

 

 

زهرا ایران‌شاهی /

تفاهم نامه همکاری از سوی سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و سرتیپ شاهرخ شهرام، مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) به امضا رسید.
این تفاهم نامه همکاری در راستای تامین، تولید، تعمیر و خدمات پشتیبانی فنی نیازمندی های شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران بر پایه توانمندی متخصصان داخلی منعقد شده است. سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: چندی پیش سند راهبردی همکاری بین شرکت راه آهن و وزارت دفاع به امضا رسید که قرار شد در بخش های مختلف، صنعت ریلی بتواند از توانمندی موجود در صنایع وزارت دفاع حداکثر استفاده را ببرد. رسولی افزود: در نتیجه، بعد از ساعت ها جلسات کارشناسی و فنی سندی عملیاتی بین راه آهن و صا ایران امضا شد تا مسائل و موضوعات مورد نیاز صنعت حمل و نقل ریلی توسط متخصصان داخلی تامین و تولید شود. سرتیپ شاهرخ شهرام، مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک ایران گفت: پیرو سند امضا شده توسط وزیر راه و شهرسازی و دفاع مقرر شد که با توجه به ظرفیت های خوب و فناورانه صنایع دفاعی نیازمندی های صنعت ریلی تامین شود. وی ادامه داد: این نیازمندی ها توسط جوانان این مرز و بوم تولید شده است و امیدواریم بتوانیم با این همکاری نیازهای موجود را رفع و صنعت ریلی را به استقلال در تولید برسانیم.

زمینه فعالیت صاایران
شاید بسیاری از شما مخاطبان گرانقدر زمینه فعالیت و ارتباط میان این شرکت معظم با صنایع ریلی را ندانید اما زمینه فعالیت صاایران، معرف ارتباط این شرکت با راه آهن خواهد بود.
صاایران در حوزه تجهیزات مخابراتی با تکنولوژی بالا hi-tech، سیستم های اطلاعاتی، اپتیک، الکترواپتیک و لیزر، سیستم های امنیت مخابرات و فضای مجازی، تجهیزات پزشکی، سیستم های کنترل مرز، دفاع الکترونیکی، رمز کننده ها، سیستم های هشداردهنده الکترونیکی، نرم افزارها و شبیه سازها فعالیت دارد.
شرکت صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) در سال ۱۳۵۱ با هدف تامین بازارکالاهای الکترونیک خانگی و مصرفی در ایران و منطقه تاسیس گردید. این شرکت با داشتن شش زیر مجموعه،بزرگترین شرکت تولید کننده دستگاه های الکترونیکی در ایران است که در مجموع ۴۰۰۰ کادر مجرب را در رشته های مختلف به کار گرفته است. این شرکت الکترونیک ایران علاوه بر محصولات متنوع در زمینه تحقیق و توسعه R/D که بعنوان زیر بنای دستیابی به فن آوری الکترونیک محسوب می شود،به وضعیت مطلوبی دست یافته است. شرکت صنایع الکترونیک ایران دارای ۸ زیر مجموعه است: صنایع الکترونیک شیراز(صا شیراز)؛ صنایع مخابرات ایران(صما)؛ صنایع امنیت فضای تبادل اطلاعات (صاافتا)؛ شرکت ایز ایران؛ شرکت انستیتو ایزایران؛ شرکت صنایع قطعات الکترونیک ایران(صقا)؛ صنعت اپتیک اصفهان(صاپا) و پژوهشگاه الکترونیک ایران.
ارتباط با شرکت راه آهن نیز ذیل فناوری های مربوط به حوزه الکترونیکی این شرکت، محسوب می شود. صاایران درواقع نام شرکتی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است. اکثر تولیدات الکتریکی و نظامی مانند ساخت رادارها یا ماهواره امید تا حدودی مرتبط به این شرکت بوده‌است.
صاایران دارای ۷ زیرمجموعه است که شرکت صنایع الکترونیک شیراز (صا شیراز) و ایزایران از آن جمله‌اند. صاایران در سال‌های اخیر در شیراز تولید تلفن همراه داشت، اما آن را متوقف کرد زیرا بازدهی اقتصادی نداشته و واردات آن به صرفه‌تر بوده‌است. در سال‌های قبل نیز تلفن‌های همراهی تولید یا مونتاژ می‌کرد که در حال حاضر این امر هم متوقف شده‌است. هم‌اکنون فعالیت‌های این شرکت در حوزه سیستم‌های مخابراتی است و فعالیت‌هایی نیز در حوزه ماهواره دارد. شرکت صنایع الکترواپتیک صا ایران یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت می‌باشد که در شمال اصفهان واقع شده‌است.
در سال ۲۰۰۵ تعداد کارکنان این شرکت به ۱۶۰۰ نفر می ر سید. شرکت صنایع الکترونیک در سال ۱۳۹۸ برای دهمین بار صادرکننده نمونه ایران شد و برای دومین بار به عنوان صادرکننده ممتاز کشور مورد تقدیر قرار گرفت. در مراسمی که به مناسبت بیست و دومین سالروز صادرات در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد به گزارش تسنیم به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع با گرفتن لوح از رئیس جمهور و تندیس از اسحاق جهانگیری به عنوان صادرکننده ممتاز و نمونه برگزیده و تقدیر شد.
در پی تحریم‌های آمریکا شرکت‌های خودروسازی ایران در تهیه قطعه‌ای الکترونیکی که از خارج وارد می‌کردند، با مشکل مواجه بودند تا جایی که چندین هزار خودروی تولیدی ایران به خاطر نبود یک قطعه الکترونیکی موسوم به ECU امکان تحویل به مشتریان را نداشتند و در انبارهای خودروسازان مانده بود. در سال ۱۳۹۸ صنایع دفاع از تولید برخی قطعات الکترونیکی که خودروسازان وابسته به واردات آن بودند در کارخانه‌جات زیر مجموعه خود با محوریت صاایران خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم: ازجمله مهمترین این قطعات، همان ECU است که با محوریت شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) ساخته می‌شود. به گفته وزیر دفاع تاکنون ده‌ها هزار ECU تولید و در اختیار شرکت‌های خودروساز قرار گرفته‌است. در سال ۱۳۹۸ شرکت صنایع الکترونیک ایران، صاایران در لیست تحریم‌های کنگره ایالات متحده آمریکا قرار گرفت. اما به رغم اینگونه فشارها اما این شرکت در حوزه صنایع دفاعی بسیار پیشرفته است و بسیاری از قطعاتی که در حوزه نظامی و در صنایع هواپیماسازی یا ساخت خودرو به کار می رود، با قطعات موردنیاز صنعت ریلی و هوایی همخوانی و مشابهت کاربردی دارد. بنابراین با توجه به تحریم های ظالمانه توسط امریکا، همکاری این شرکت با شرکت راه آهن می تواند منجربه رشد سریعتر راه آهن شود. رشدی که همین حالا هم بیش از سایر حوزه ها بوده است.