البته صنعت گردشگری ایران تحت تاثیر عوامل مختلف تا قبل از این نیز نوسانات مختلفی را تجربه کرده و یزد به عنوان اولین شهر ثبت شده جهانی در ایران نیز به تبع کشور از این مسائل دور نبود و با این مسائل دست و پنجه نرم کرده است و قطعاً برای رون رفت از […]

 

البته صنعت گردشگری ایران تحت تاثیر عوامل مختلف تا قبل از این نیز نوسانات مختلفی را تجربه کرده و یزد به عنوان اولین شهر ثبت شده جهانی در ایران نیز به تبع کشور از این مسائل دور نبود و با این مسائل دست و پنجه نرم کرده است و قطعاً برای رون رفت از وضعیت کنونی نیز راهکارهایی اندیشیده خواهد شد.
«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم در این باره به خبرنگار ایسنا می‌گوید: نوسانات سیاسی اخیر و تاثیر آن بر حوزه گردشگری مشابه نوسانات ارزی، اقتصادی و صنعتی اما با تب و تاب بیشتر است.
وی رشد گردشگری پس از امضای برجام در دولت تدبیر و امید به وی‍ژه در یزد را یادآور می‌شود و تصریح می‎کند: در حالی که در ابتدای فعالیت این دولت گردشگری وضعیت خوبی نداشت، به دنبال توافق برجام، گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع یزد با رشد چشمگیری مواجه شد و توانست از جایگاه مطلوبی نیز در بین سایر اقتصادها بهره‌مند شود.
وی با بیان این که تا قبل از این دولت تعداد گرداشگران خارجی یزد حداکثر به رقم ۱۳ هزار گردشگر محدود می‌شد، می‌گوید: امیدواریم با ادامه روند رشد گردشگر در دولت فعلی آمار گردشگران خارجی یزد امسال به عدد ۱۵۰ هزار گردشگر برسد که متاسفانه به دنبال نوسانات فعلی احتمالاً این آمار کاهش خواهد داشت. وی که معتقد است گردشگری شهر جهانی یزد به علت گستردگی قابل حذف نیست، می‌گوید: جشن چینی‌ها که در سال‌ گذشته با استقبال و بازتاب قابل توجهی به میزبانی شهر جهانی برگزار شد، امسال به علت تعداد لغو سفرهای متعدد احتمالاً در یزد برگزار نخواهد شد اما با این حال همچنان به برگزاری این مراسم با حضور هر تعداد گردشگر چینی در راستای اعتمادسازی اصرار داریم و در این راستا نیز سعی در آغاز برنامه‌های خدمات سفر از هم اکنون داریم.

معرفی ایران به عنوان ۵۲ مقصد گردشگری دنیا
به گفته‌ی فاطمی، گردشگری تحت تاثیرروابط سیاسی و حوادث متعددی مانند سقوط هواپیما و سیل و همچنین اخبار منفی علیه کشورمان قرار گرفته که همین مسئله منجر شده تا درصدی از تورهای ورودی کشور لغو و حتی در اعلام کشورهای مختلف توصیه شود که گردشگران به ایران نیایند.
«البته این مسئله را در حالی شاهد هستیم که ایران جزو ۵۲ مقصد دنیا برای سفر اعلام شده بود و نیویورک تایمز و خبرنگاران چینی، یزد را با وجود تحریم‌های متعدد به عنوان شهری جهانی و گردشگر پسند معرفی کرده بودند اما دوباره اخبار منفی علیه ایران رنگ و بوی بیشتری گرفته و گردشگران را در عالمی از ناآگاهی در رابطه با وضعیت گردشگری ایران رها کرده و یک سوال باقی مانده است که : «وزارت میراث چه تدابیری در این باره دارد؟»
مدیر کل میراث فرهنگی یزد در ادامه به تاثیر چشمگیر رشد شایعات متعدد علیه ایران بر حوزه گردشگری اشاره و در رابطه با راهکار مدیریت این مسئله نیز خاطرنشان می‌کند: به محض این که اتفاقات اخیر روی داد، گردشگری نیز باید با افزایش تدابیر لازم از این تاثیرات می‌کاست که خوشبختانه با انجام برنامه‌های ضربتی وزارت میراث فرهنگی و مذاکرات مختلف، اقدامات خوبی برای دستیابی به روند ایده ال در حال انجام است.
وی در رابطه با این اقدامات از اطمینان بخشی به گردشگران خارجی جهت امن بودن کشور به خصوص در حوزه گردشگری خبر می‌دهد و می‌گوید: پس از آن باید دامنه تاثیرات منفی و میزان آن بر گردشگران کشورهای مختلف سنجیده شود.
این مسئول تقسیم وظایف بین مدیران ارگان‌های مختلف بخش خصوصی و دولتی و تشکل‌های مردمی را از اقدامات ابلاغ شده وزارت میراث یاد و ابراز می‌کند: باید از طریق مشاوره گرفتن و مشاوره دادن به فعالان حوزه‌های مختلف به خصوص گردشگری و اعتمادسازی از طریق راه‌های معنوی و تبلیغات، به دنبال کاهش تاثیرات منفی بر صنعت گردشگری باشیم.

یزد، شهری امن و در دسترس برای تمام گرداشگران
البته یزد نیز با توجه به گردشگر پذیری و شهر میراث جهانی، دست روی دست نگذاشته و آغاز به کار کرده است به طوری که مدیر کل میراث فرهنگی یزد در رابطه با اقدامات این استان گردشگرپذیر و یکی از رئوس مثلث طلایی گردشگری ایران، تصریح می‌کند: استان یزد در کنار اقدامات وزارت‌خانه، به گردشگران پروازی خود در مورد امنیت سفرشان اطمینان داده و همراستا با وزارت میراث با سفارت‌خانه‌ها در حال رایزنی در این رابطه است. وی در این زمینه ادامه می‌دهد: به منظور ارائه مشاوره های داخلی و خارجی از کمک بخش‌های دیگر مانند شهرداری‌ها و بخش خصوصی مانند اتاق بازرگانی برای رسیدن به وضعیتی مطلوب استفاده می‌کنیم و با حضور فعال‌تر در نمایشگاه های داخلی و خارجی نظیر فیتور اسیپانیا، ای تی‌وی برلین و گردشگری تهران در زمستان امسال پر رنگ‌تر از همیشه این شهر جهانی را معرفی خواهیم کرد.
فاطمی یزد را شهر امن و در دسترس گردشگران با برخورداری از جشنواره‌های متعدد عنوان می‌کند و می‌گوید: باید با بهروری از تاریخ و فرهنگ و مذهب یزد لحظات خوبی را برای گردشگران شهرمان رقم بزنیم، از طرفی باید در این مدت با تبدیل این تهدید به فرصتی در حوزه گردشگری، بخشی از زیرساخت ها را کامل و از رویدادها، فعالیت‌ها و همکاری فعالان گردشگری استقبال و این صنعت را به جایگاه قبلی خود برگردانیم.

پیشنهاد جهانگرد ایتالیایی برای رونق گردشگری یزد
البته «سابرینا نیکولازی» یکی از جهانگردان ایتالیایی که ساکن شهر پررونق و گردشگرپذیر میلان است و علاوه بر سفر به ایران سفری نیز به یزد داشته و مسجد جامع یزد را از مساجد شگفت‌انگیز دنیا می‌داند، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، از لزوم برقراری پروازهای مستقیم به مقصد این شهر جهانی می‌گوید و آن را اقدامی به احتمال زیاد موثر برای گردشگری این شهر جهانی عنوان می‌کند.
این در حالی است که مدیر کل میراث فرهنگی یزد از پیگیری‌ها در این زمینه خبر می‌دهد و تصریح می‌کند: البته شرایط سختی پیش روی پروازهای مستقیم به یزد وجود دارد چرا که با توجه به نوسانات سیاسی، پروازهای بین‌المللی پایتخت نیز به مشکل برخورده‌ و یزد نیز از این وضعیت مسثتنی نیست.